Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Cięcie i przycinanie roślin > Cięcie roślin ozdobnych. Jak przycinać krzewy ozdobne, róże, pnącza
Cięcie i przycinanie roślin

Cięcie roślin ozdobnych. Jak przycinać krzewy ozdobne, róże, pnącza

Przycinanie roślin ozdobnych to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie

Jak wykonać cięcie róż, cięcie krzewów? Cięcie roślin ma na celu nadanie roślinom określonego kształtu, rozluźnienie bryły, żeby doświetlić każdą gałąź, a także usunięcie pędów starych i chorych. Prawidłowe cięcie roślin sprzyja obfitemu kwitnieniu. Dzięki niemu możemy też odmładzać stare drzewa i krzewy.

Cięcie krzewów ozdobnych to ważny zabieg pielegnacyjny. Jeśli mówimy o cięciu roślin, istotnym kryterium jest termin kwitnienia roślin. Krzewy dzielimy na kwitnące na pędach tegorocznych i zeszłorocznych.

Cięcie krzewów ozdobnych

Cięcie krzewów kwitnących na pędach tegorocznych wykonujemy wczesną wiosną na wysokość ok. 10-30 cm. Takie cięcie roślin pobudzi je do wypuszczenia wielu nowych pędów, które zakwitną latem lub jesienią. Do tej grupy należą: budleje Dawida, powojniki kwitnące późnym latem, hortensje bukietowa i drzewiasta, tawuły japońska i Billarda oraz lawenda. Podobnie wykonujemy cięcie krzewów o kolorowych młodych pędach, szczególnie atrakcyjnych zimą, np. derenie biały i rozłogowy, wierzbę ostrolistną i wawrzynkową.
W maju przekwitło już wiele krzewów kwitnących wczesną wiosną. Teraz jest pora, żeby wykonać cięcie tych krzewów, by mogły zakwitnąć w następnym roku. Są to bowiem krzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych. Do tej grupy należą np.: forsycje, lilaki, migdałki trójklapowe, tawuły wczesna i van Houtte’a, wierzby. Wycinamy prawie całe pędy pokryte kwiatami, tniemy poniżej ostatniego, najniższego pąka kwiatowego skierowanego na zewnątrz korony.

Cięcie pnączy

Młode pnącza wymagają delikatnego cięcia kształtującego przyszłą koronę. Podobnie jak krzewy wczesną wiosną tnie się pnącza kwitnące na pędach tegorocznych, np. milin czy kwitnące późno (od końca czerwca) powojniki. Kłopotliwe mogą być rośliny nadmiernie rozwinięte, wyrastające poza przeznaczoną dla nich przestrzeń – te wymagają cięcia redukującego nadmiar pędów. Duży problem mogą stanowić pnącza, które wymknęły się spod kontroli i tworzą zwarty gąszcz gałęzi. Żeby odmłodzić taką roślinę, zabieg cięcia najlepiej rozłożyć na kilka lat. Pierwszej wiosny oprócz martwych, chorych i niekształtnych pędów należy wyciąć kilka starych pędów tuż przy ziemi. Postępując podobnie w kolejnych dwóch-trzech latach, powinniśmy uzyskać młode pnącze.

Cięcie róż: jak przycinać róże

Cięcie róż trzeba wykonywać systematycznie i dokładnie. Róże wymagają regularnego cięcia, a sposób jego przeprowadzania zależy od rodzaju róż. Cięcie róż uzależnione jest od odmiany. Odmiany wyższe – wielkokwiatowe (mieszańce herbatnie) i wielokwiatowe (rabatowe) kwitnące na tegorocznych pędach – tniemy wczesną wiosną zaraz po odsłonięciu. Jeśli chcemy uzyskać piękne kwiaty, cięcie róż wykonujemy silnie, na dwa-cztery oczka powyżej miejsca szczepienia, jeżeli zaś zależy nam na dużych, ozdobnych krzewach, tniemy wyżej, na pięć-sześć oczek. Cięcie róż niższych: pędy niższych krzewów oraz róży piennych skracamy do wysokości 20-30 cm – zostawiamy trzy-cztery oczka. Niskie róże rabatowe i miniaturowe tniemy na wysokości ok. 15 cm. U wszystkich róż wykonujemy cięcie pielęgnacyjne - wycinamy pędy wyrastające z podkładki (tzw. dziczki).

ABC cięcia roślin

  • cięcie roślin wykonujemy w celu usunięcia pędów chorych, słabych, połamanych i przemarzniętych
  • cięcie roślin pielęgnacyjne - usuwamy pędy krzyżujące się, bardzo cienkie i bardzo stare
  • tniemy co najmniej 1 cm poniżej miejsca przemarznięcia lub uschnięcia
  • tniemy ukośnie kilka milimetrów nad pąkiem, tak żeby go nie uszkodzić
  • grube konary tniemy tuż za obrączką (zgrubieniem u nasady gałęzi)
  • cięcie roślin wykonujemy ostrym i czystym narzędziem

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Wymarzony Ogród
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa

Kwiaty jeżówki jak nazwa wskazuje w tytule są barwy purpurowej. Jej wysokość przekracza...

Przeczytaj też:
Budleja Dawida: co zrobić by obficie kwitła
Budleja Dawida: co zrobić by obficie kwitła

Budleja Dawida to pięknie kwitnący w drugiej połowie lata krzew znany z ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia