Cięcie roślin: dlaczego należy przycinać rośliny w ogrodzie

2015-02-10 14:30

Właściciele ogrodów i działek niekiedy zadają sobie pytania: dlaczego należy przycinać rośliny w ogrodzie i czemu służy cięcie roślin? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, który każdy właściciel ogrodu czy działki powinien systematycznie przeprowadzać jest cięcie roślin. Jeśli nie chcemy mieć w ogrodzie gąszczu gałęzi na drzewach i krzewach czy splątanych pędów pnączy, konieczne jest ich przycinanie. Jeśli chcemy, aby rosnące w ogrodzie rośliny były w dobrej kondycji, prawidłowo rosły, obficie kwitły i owocowały, cięcie jest niezbędne.

Dlaczego należy przycinać rośliny?

Cięcie roślin pozwala na:

  • Powstrzymanie wzrostu roślin – dzięki temu rośliny nie zajmują większej przestrzeni niż dla nich zaplanowana. Cięcie roślin pozwala na tworzenie właściwie zaprojektowanych kompozycji roślinnych oraz na umieszczenie obok siebie na rabacie gatunków roślin różniących się siłą wzrostu. Jeśli nie będziemy przycinać gatunków o intensywnym wzroście, ekspansywnych, w niedługim czasie zagłuszą one pozostałe rośliny.
  • Nadanie pożądanego kształtu roślinie – dzięki cięciu roślin możemy nadać im pożądany kształt – ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku roślin formowanych.
  • Odmładzanie drzew i krzewów – jedna z najważniejszych zalet cięcia; cięcie zmusza roślinę do wypuszczania nowych pędów, a usunięcie pędów najstarszych wywołuje proces odnowy rośliny.
  • Regulowanie siły wzrostu – im bardziej roślina jest przycinana, tym lepiej się rozrasta.
  • Regulowanie kształtu rośliny – czasem drzewo czy krzew rośnie nierówno: jedna strona jest bardziej rozrośnięta, np. ze względu na nierównomierne oświetlenie, niejednolitą osłonę przed wiatrem czy odmienne warunki glebowe z różnych stron rośliny. Przed odpowiednie cięcie możliwa jest korekta kształtu rośliny.
  • Pobudzanie kwitnienia – jeśli korona drzewa lub krzewu jest silnie zagęszczona, wtedy do głębiej położonych pędów dociera mniej światła, co powoduje w konsekwencji słabsze kwitnienie. Dlatego konieczne jest nadanie koronie luźniejszego pokroju. Innym sposobem pobudzenia rośliny do kwitnienia jest przycinanie młodych pędów – zmusi to roślinę do rozgałęziania się.
  • Poprawa zdrowotności i oczyszczanie rośliny – służy temu cięcie sanitarne polegające na usuwaniu martwych, słabych i chorych bądź opanowanych przez szkodniki pędów, usuwaniu odrostów wybijających z podkładki, wycinaniu pędów wyrastających w niewłaściwym miejscu, rosnących zbyt gęsto lub pędów nieodpowiedniego typu.
  • Ułatwienie przyjęcia się rośliny po posadzeniu – podczas sadzenia skraca się korzenie i pędy, aby przywrócić równowagę między częścią nadziemną i podziemną rośliny; ułatwia to rozrost systemu korzeniowego i wypuszczanie licznych korzeni włoskowatych oraz rozgałęzienie i równomierny wzrost pędów nadziemnych.
Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany