Cięcie aktinidii zwiększa plony owoców. Jak prawidłowo ciąć aktinidie [WIDEO]

2015-01-07 7:00

Aktinidie coraz chętniej sadzimy w naszych ogrodach nie tylko jako pnącza ozdobne, ale również dla pozyskiwania smacznych owoców. Podpowiadamy, jak należy prawidłowo prowadzić i  ciąć aktinidie, aby plony owoców były większe.

Aktinidie to silnie rosnące pnącza, które nieprzycinane dorastają do kilku metrów wysokości. Jeśli traktujemy je jako rośliny ozdobne (w szczególności odmiany Actinidia kolomikta), możemy pozostawić je swobodnemu wzrostowi. Jeśli jednak naszym celem jest pozyskanie owoców (głównie odmiany Actinidia arguta), musimy je odpowiednio prowadzić i regularnie przycinać.

Jak prowadzić aktinidie

Aktinidie, z których chcemy pozyskać owoce, należy prowadzić przy podporze, która pozwoli na poziome rozprowadzanie pędów (podobnie jak w przypadku np. winorośli). Rośliny na plantacjach towarowych rosną przy konstrukcjach w kształcie litery T, które łączy się linami lub drutami. W ogrodzie przydomowym lub na działce można prowadzić aktinidie przy konstrukcji zamocowanej na ścianie, płocie lub siatce ogrodzeniowej.
W pierwszych latach po posadzeniu formujemy roślinę: wyprowadzamy przewodnik na odpowiednią wysokość, a następnie rozprowadzamy pędy na boki.

Jak ciąć aktinidie

Aktinidie przycina się zimą lub na przedwiośniu - roślin nie można ciąć wiosną, bo "płaczą". Podczas zabiegu przycina się wierzchołki pędów, pozostawiając na każdym pędzie po 8-12 pąków. W sezonie wyrosną z nich pędy owocujące, które należy rozprowadzić na boki, a ich wierzchołki przyciąć latem, aby sprowokować roślinę do zawiązania licznych pąków kwiatowych.
Po zbiorze owoców, podczas zimowego przycinania, usuwamy ponad połowę pędów, które owocowały, zostawiając u ich podstawy rozgałęzienia, z których wyrosną nowe pędy generatywne. Co roku, latem i zimą, należy usuwać pędy nadmiernie zagęszczające krzew, aby nie zacieniały innych części rośliny.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy podpowiada jak prawidłowo ciąć aktinidię  >>kliknij tu

aktinidia
Autor: dr Szczepan Marczyński Aby aktinidia dobrze plonowała, trzeba ją regularnie przycinać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany