Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodzenia, nawierzchnie > Ogrodzenia ogrodu > Ogrodzenia murowane. Mury z cegieł i płytek
Ogrodzenia ogrodu

Ogrodzenia murowane. Mury z cegieł i płytek

Dobrze wykonane murowane ogrodzenie z cegieł, dopasowane do domu, jest trwałą ozdobą działki. Podpowiadamy jak zbudować ogrodzenie murowane.

Ogrodzenie murowane z cegieł

Do budowy ogrodzenia bez wątpienia nadają się cegły elewacyjne, na przykład klinkierowe czy licowe. Kiedyś głównie czerwone, obecnie mają również inne barwy: białą, w odcieniach szarości, żółci i brązów. Do tego można dobrać spoinę w odpowiednim kolorze, co w dużym stopniu decyduje o wyglądzie ogrodzenia. Wybierać też można fakturę cegieł. Mogą one być gładkie lub ryflowane, a także ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni. Z cegieł można budować lite ogrodzenie, jednak najczęściej robi się z nich podmurówki i słupki.
Te ostatnie wznoszone z cegieł powinny być w środku zbrojone prętami średnicy 8-10 mm, połączonymi strzemionami o średnicy 3-4 mm, w odstępach co 15-20 cm i wypełnione betonem. Słupki mogą mieć różne wymiary w zależności od wielkości cegieł, z których zostały zbudowane. Na przykład z najczęściej stosowanych cegieł 250x120x65 mm otrzymuje się słupek o przekroju 38x38 cm (murowany na półtorej cegły). Ogrodzenie można też wymurować ze zwykłej cegły ceramicznej, z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego albo z pustaków. Takie ogrodzenie można wykończyć tynkiem, płytkami lub okładziną.

Pozwoli to dopasować ich wygląd do elewacji budynku i elementów architektury ogrodowej. Mury powinny być posadowione na fundamencie wystającym 10-15 cm ponad powierzchnię gruntu. Między nim a częścią murowaną trzeba położyć izolację poziomą (na przykład z dwóch warstw papy na lepiku albo folii), która zapobiegnie podciąganiu wody z gruntu. Co mniej więcej 10 m należy zrobić dylatację, czyli pionową szczelinę dzielącą fundament i przęsło na odrębne fragmenty. Zapobiegnie ona pękaniu ogrodzenia. Szczyt cokołu, słupków i muru należy przykryć daszkiem, który zabezpieczy je przed wodą opadową. Cokół i słupki można też zrobić z betonu klasy C12/15 (B15). Jest to rozwiązanie dość pracochłonne – ze względu na deskowanie i konieczność zbrojenia. Ogrodzenie takie jest trwałe i można je wykończyć na wiele sposobów, podobnie jak to ze zwykłej cegły ceramicznej.

Ogrodzenie murowane z cegieł klinkierowych

Płytki klinkierowe, którymi także można wykończyć takie ogrodzenie, mają wymiary zbliżone do wymiarów cegły, ale są znacznie cieńsze. Ich grubość waha się między 6 a 21 mm. Po ułożeniu przypominają cegły, szczególnie jeśli w narożnikach zastosujemy specjalne płytki narożne. Ich wzornictwo jest bardzo zróżnicowane – można kupić płytki o gładkiej powierzchni licowej i o wyraźnej fakturze przypominające cegły ręcznie formowane. Podobnie jak cegieł różna jest też ich barwa – od jasnego beżowego i kremowego, przez odcienie czerwieni i rudości, aż po ciemny brąz. Płytki przykleja się na mrozoodporną zaprawę klejową do klinkieru. Po trzech-czterech dniach szczeliny między nimi wypełnia się specjalną zaprawą do spoinowania.

W taki sam sposób jak płytki klinkierowe układa się płytki silikatowe, trzeba je jednak zabezpieczyć preparatem ochronnym do wyrobów wapienno-piaskowych. Ich powierzchnia licowa jest często chropowata i przypomina fakturę kamienia. Płytki silikatowe są barwione na różne kolory.
Ciekawym rozwiązaniem jest obłożenie podmurówki i słupów płytkami z naturalnego kamienia. Są ładne i trwałe, a starzejąc się – podobnie jak ogrodzenia kamienne – nie tracą urody. Są najczęściej wykonywane z piaskowca lub wapienia, a czasem także z granitu. Ich wielkość może być bardzo różna: od małych kilkunastocentymetrowych płytek po duże, kilkudziesięciocentymetrowe elementy, często o nieregularnym kształcie. Sposób ich mocowania jest podobny jak płytek klinkierowych, trzeba jednak użyć specjalnej zaprawy do kamienia – inna mogłaby spowodować przebarwienia na powierzchni płytek. Spoiny między płytkami wypełnia się mrozoodporną zaprawą do spoinowania. Wapienie i piaskowce warto zaimpregnować.
Kamień naturalny albo cegły ręcznie formowane może imitować okładzina betonowa  z płytek, które mają kształt prostokątów, kwadratów lub nieregularnych
plastrów o bardzo różnych wymiarach. Przykleja się ją na zwykłą lub elastyczną zaprawę, a po trzech dniach spoiny wypełnia się zaprawą do spoinowania. Takie płytki również zabezpiecza się preparatem hydrofobizującym.

Tynkowanie ogrodzenia murowanego

Najtaniej jest otynkować ogrodzenie tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym i pomalować farbą. Tynk można zatrzeć na gładko lub zrobić fakturę, na przykład baranka. Zaletą takiego wykończenia jest to, że można je łatwo dopasować kolorystycznie do elewacji domu. Mimo iż tynki tradycyjne nie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne ani na wnikanie wody, przedłuża się ich żywotność, malując je farbą elewacyjną. Szczególnie poleca się farbę silikonową. Zawiera ona żywicę silikonową, dzięki czemu zmniejsza wnikanie wody w mur i zwiększa odporność na zabrudzenia. Można ją stosować na podłoża cementowe, cementowo-wapienne, betonowe i ceglane.

Autor tekstu: Monika Karda
Autor zdjęć: Elżbieta Borkowska-Gorączko, Andrzej Szandomirski, Agnieszka Sternicka, Marek Sternicki, Piotr Mastalerz, Daniel Rumiancew
Źródło: Zbuduj dom
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kompozycje z kwiatów sztucznych
Kompozycje z kwiatów sztucznych

Wraz ze zbliżającymi się zaduszkami, mam okazję robić kolejne dekoracje, tym razem z kwiatów...

Przeczytaj też:
Brama zimą. Co zrobić, aby zimą łatwo otworzyć bramę
Brama zimą. Co zrobić, aby zimą łatwo otworzyć bramę

Brama zimą może sie trudno otwierać. Aby podczas zimy nie mieć problemów ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia