Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ogrodzenia ogrodu

Ogrodzenia murowane. Mury z cegieł i płytek

Dobrze wykonane murowane ogrodzenie z cegieł, dopasowane do domu, jest trwałą ozdobą działki.

Do budowy ogrodzenia bez wątpienia nadają się cegły elewacyjne, na przykład klinkierowe czy licowe. Kiedyś głównie czerwone, obecnie mają również inne barwy: białą, w odcieniach szarości, żółci i brązów. Do tego można dobrać spoinę w odpowiednim kolorze, co w dużym stopniu decyduje o wyglądzie ogrodzenia. Wybierać też można fakturę cegieł. Mogą one być gładkie lub ryflowane, a także ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni. Z cegieł można budować lite ogrodzenie, jednak najczęściej robi się z nich podmurówki i słupki.
Te ostatnie wznoszone z cegieł powinny być w środku zbrojone prętami średnicy 8-10 mm, połączonymi strzemionami o średnicy 3-4 mm, w odstępach co 15-20 cm i wypełnione betonem. Słupki mogą mieć różne wymiary w zależności od wielkości cegieł, z których zostały zbudowane. Na przykład z najczęściej stosowanych cegieł 250x120x65 mm otrzymuje się słupek o przekroju 38x38 cm (murowany na półtorej cegły). Ogrodzenie można też wymurować ze zwykłej cegły ceramicznej, z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego albo z pustaków. Takie ogrodzenie można wykończyć tynkiem, płytkami lub okładziną.

Pozwoli to dopasować ich wygląd do elewacji budynku i elementów architektury ogrodowej. Mury powinny być posadowione na fundamencie wystającym 10-15 cm ponad powierzchnię gruntu. Między nim a częścią murowaną trzeba położyć izolację poziomą (na przykład z dwóch warstw papy na lepiku albo folii), która zapobiegnie podciąganiu wody z gruntu. Co mniej więcej 10 m należy zrobić dylatację, czyli pionową szczelinę dzielącą fundament i przęsło na odrębne fragmenty. Zapobiegnie ona pękaniu ogrodzenia. Szczyt cokołu, słupków i muru należy przykryć daszkiem, który zabezpieczy je przed wodą opadową. Cokół i słupki można też zrobić z betonu klasy C12/15 (B15). Jest to rozwiązanie dość pracochłonne – ze względu na deskowanie i konieczność zbrojenia. Ogrodzenie takie jest trwałe i można je wykończyć na wiele sposobów, podobnie jak to ze zwykłej cegły ceramicznej.

Najtaniej jest otynkować ogrodzenie tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym i pomalować farbą. Tynk można zatrzeć na gładko lub zrobić fakturę, na przykład baranka. Zaletą takiego wykończenia jest to, że można je łatwo dopasować kolorystycznie do elewacji domu. Mimo iż tynki tradycyjne nie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne ani na wnikanie wody, przedłuża się ich żywotność, malując je farbą elewacyjną. Szczególnie poleca się farbę silikonową. Zawiera ona żywicę silikonową, dzięki czemu zmniejsza wnikanie wody w mur i zwiększa odporność na zabrudzenia. Można ją stosować na podłoża cementowe, cementowo-wapienne, betonowe i ceglane.

Autor tekstu: Monika Karda
Autor zdjęć: Elżbieta Borkowska-Gorączko, Andrzej Szandomirski, Agnieszka Sternicka, Marek Sternicki, Piotr Mastalerz, Daniel Rumiancew
Źródło: Zbuduj dom
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Ciemierniki - zimowe kwiaty
Ciemierniki - zimowe kwiaty

Nie do wiary, ale niedługo powinny zakwitnąć ciemierniki. Tylko jak te rośliny wydobędą się spod...

Przeczytaj też:
Ogrodzenie ogrodu: rodzaje ogrodzeń z kamienia
Ogrodzenie ogrodu: rodzaje ogrodzeń z kamienia

Kamienne ogrodzenia są solidne i zarazem eleganckie. Pasują zarówno do nowoczesnej architektury, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia