Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ogrodzenia ogrodu

Ogrodzenia metalowe z siatki ogrodzeniowej. Montaż siatki ogrodzeniowej

Metalowe ogrodzenia cieszą się niesłabnącą popularnością. Jedymi z najczęściej montowanych są ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej. Siatka ogrodzeniowa - montaż ogrodzenia z siatki.
Siatka ogrodzeniowa to najpopularniejsze i najprostsze metalowe ogrodzenie

Siatka ogrodzeniowa to najpopularniejsze i najprostsze metalowe ogrodzenie

Do ogrodzeń metalowych należą też te budowane z siatki ogrodzeniowej. Mogą być rozwiązaniami systemowymi – od jednego producenta kupuje się siatkę o wybranym wzorze i dopasowane do niej słupki wraz z elementami łączącymi – albo zestawianymi indywidualnie z akcesoriami kupowanymi oddzielnie.

Ogrodzenie: siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa może być pleciona – z tradycyjnymi oczkami o wielkości 50 x 50 mm lub 60 x 60 mm – i zgrzewana: z oczkami prostokątnymi o wielkości 51 x 102 mm. Plecioną robi się z drutu grubości 2,8-3,1 mm, sprzedawana jest w rolkach długości 15 i 25 m i wysokości od 1 do 2,5 m. Natomiast siatkę zgrzewaną robi się z drutu grubości 2-2,5 mm, sprzedawana jest w rolkach długości 10 i 25 m i wysokości od 0,4 do 2 m. Oba rodzaje siatki dostępne są z powłoką z tworzywa sztucznego, najczęściej w kolorze zielonym, ale jest też brązową, srebrną, przezroczystą.

Ogrodzenie: montaż ogrodzenia z siatki

Montując siatkę, należy się stosować do zaleceń jej producenta i dokupić elementy montażowe: napinacze, drut wiązałkowy i naprężający oraz pręty napinające.
Słupki montuje się co 2,3-2,5 m, początkowy i końcowy podpierając ukośnymi zastrzałami. Jeżeli ogrodzenie jest długie, w ten sposób podpiera się także słupki pośrednie. Zastrzały przenoszą na grunt obciążenie od naciągu drutu naprężającego. Aby ogrodzenie się nie przewróciło, zastrzały muszą być umieszczone w linii ogrodzenia. Po jej ustaleniu wykopuje się dołek fundamentowy pod pierwszy słupek, wstawia się go do środka, a dołek wypełnia betonem. Po sprawdzeniu poziomnicą położenia słupka beton się zagęszcza i do słupka przykręca śrubami zastrzał, którego dolną część również zatapia się w fundamencie.
Na dole oraz pośrodku pierwszego i ostatniego słupka mocuje się napinacze, a w słupkach pośrednich uchwyty, przez które przewleka się drut naprężający.
W pionowe oczka brzegu siatki wkłada się drut napinający i mocuje drutem wiązałkowym do narożnego słupka lub zawiesza na specjalnych hakach. Siatkę rozwija się na całej długości ogrodzenia, jej rolkę kończąc również prętem napinającym i do ostatniego słupka mocując ją drutem wiązałkowym.
Słupki metalowe mogą mieć dowolny przekrój dopasowany do wyglądu przęseł.
Dolne i górne końcówki siatki odgina się, nawleka drut naprężający i ponownie zagina. W niektórych rozwiązaniach w górnej krawędzi ogrodzenia można zamocować poziomy pręt usztywniający siatkę. Montaż siatki zgrzewanej jest prostszy. Potrzebujemy do niego klipsów stalowych, szczypców zginających i napinacza. Mocuje się ją do słupków, używając grzebienia naciągającego i napinacza. Dzięki temu siatkę można równomiernie naciągnąć. Jeśli po naciągnięciu okaże się, że oczka mają różną wielkość, można je wyrównać szczypcami, zaginając poziome druty i powiększając karby.

Autor tekstu: Karolina Matysiak-Rakoczy, Radosław Murat
Autor zdjęć: Agnieszka Sternicka, Wiktor Greg, Marek Sternicki, materiały prasowe Tabal
Źródło: Murator NS Ogrodzenia, ścieżki, tarasy
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Rośliny na balkonie
Rośliny na balkonie

W tym roku w końcu zmotywowałam sie, by obsadzić mój balkon. Na pierwszy ogień poszły...

Przeczytaj też:
Ogrodzenie ogrodu: rodzaje ogrodzeń z kamienia
Ogrodzenie ogrodu: rodzaje ogrodzeń z kamienia

Kamienne ogrodzenia są solidne i zarazem eleganckie. Pasują zarówno do nowoczesnej architektury, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia