Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ogrodzenia ogrodu

Ogrodzenia metalowe z siatki ogrodzeniowej. Montaż siatki ogrodzeniowej

Metalowe ogrodzenia cieszą się niesłabnącą popularnością. Jedymi z najczęściej montowanych są ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej. Siatka ogrodzeniowa - montaż ogrodzenia z siatki.
Siatka ogrodzeniowa to najpopularniejsze i najprostsze metalowe ogrodzenie

Siatka ogrodzeniowa to najpopularniejsze i najprostsze metalowe ogrodzenie

Do ogrodzeń metalowych należą też te budowane z siatki ogrodzeniowej. Mogą być rozwiązaniami systemowymi – od jednego producenta kupuje się siatkę o wybranym wzorze i dopasowane do niej słupki wraz z elementami łączącymi – albo zestawianymi indywidualnie z akcesoriami kupowanymi oddzielnie.

Ogrodzenie: siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa może być pleciona – z tradycyjnymi oczkami o wielkości 50 x 50 mm lub 60 x 60 mm – i zgrzewana: z oczkami prostokątnymi o wielkości 51 x 102 mm. Plecioną robi się z drutu grubości 2,8-3,1 mm, sprzedawana jest w rolkach długości 15 i 25 m i wysokości od 1 do 2,5 m. Natomiast siatkę zgrzewaną robi się z drutu grubości 2-2,5 mm, sprzedawana jest w rolkach długości 10 i 25 m i wysokości od 0,4 do 2 m. Oba rodzaje siatki dostępne są z powłoką z tworzywa sztucznego, najczęściej w kolorze zielonym, ale jest też brązową, srebrną, przezroczystą.

Ogrodzenie: montaż ogrodzenia z siatki

Montując siatkę, należy się stosować do zaleceń jej producenta i dokupić elementy montażowe: napinacze, drut wiązałkowy i naprężający oraz pręty napinające.
Słupki montuje się co 2,3-2,5 m, początkowy i końcowy podpierając ukośnymi zastrzałami. Jeżeli ogrodzenie jest długie, w ten sposób podpiera się także słupki pośrednie. Zastrzały przenoszą na grunt obciążenie od naciągu drutu naprężającego. Aby ogrodzenie się nie przewróciło, zastrzały muszą być umieszczone w linii ogrodzenia. Po jej ustaleniu wykopuje się dołek fundamentowy pod pierwszy słupek, wstawia się go do środka, a dołek wypełnia betonem. Po sprawdzeniu poziomnicą położenia słupka beton się zagęszcza i do słupka przykręca śrubami zastrzał, którego dolną część również zatapia się w fundamencie.
Na dole oraz pośrodku pierwszego i ostatniego słupka mocuje się napinacze, a w słupkach pośrednich uchwyty, przez które przewleka się drut naprężający.
W pionowe oczka brzegu siatki wkłada się drut napinający i mocuje drutem wiązałkowym do narożnego słupka lub zawiesza na specjalnych hakach. Siatkę rozwija się na całej długości ogrodzenia, jej rolkę kończąc również prętem napinającym i do ostatniego słupka mocując ją drutem wiązałkowym.
Słupki metalowe mogą mieć dowolny przekrój dopasowany do wyglądu przęseł.
Dolne i górne końcówki siatki odgina się, nawleka drut naprężający i ponownie zagina. W niektórych rozwiązaniach w górnej krawędzi ogrodzenia można zamocować poziomy pręt usztywniający siatkę. Montaż siatki zgrzewanej jest prostszy. Potrzebujemy do niego klipsów stalowych, szczypców zginających i napinacza. Mocuje się ją do słupków, używając grzebienia naciągającego i napinacza. Dzięki temu siatkę można równomiernie naciągnąć. Jeśli po naciągnięciu okaże się, że oczka mają różną wielkość, można je wyrównać szczypcami, zaginając poziome druty i powiększając karby.

Autor tekstu: Karolina Matysiak-Rakoczy, Radosław Murat
Autor zdjęć: Agnieszka Sternicka, Wiktor Greg, Marek Sternicki, materiały prasowe Tabal
Źródło: Murator NS Ogrodzenia, ścieżki, tarasy
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

jarzębina
jarzębina

W tym roku jarzebina dojrzała wyjatkowo szybko.. chyba sie ze mna zgodzicie? :) Na pewno będę ja...

Przeczytaj też:
Jak sprytnie ukryć śmietnik przy ogrodzeniu ogrodu
Jak sprytnie ukryć śmietnik przy ogrodzeniu ogrodu

Śmietnik jest konieczny przy każdej posesji. Nie jest to jednak dekoracyjny element ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia