Ogrodzenia z kamienia: jaki kamień nadaje się na ogrodzenie ogrodu?

2016-03-07 17:52

Ogrodzenia z kamienia są jest solidne i zarazem eleganckie. Pasują do nowoczesnej architektury i domów w stylu dworków. Jaki kamień nadaje się na ogrodzenie ogrodu?

Ogrodzenia z kamienia mają sporo zalet: są trwałe, naturalne, nie wymagają konserwacji, skutecznie oddzielają dom i ogród od świata. Projektując je, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że mury, zwłaszcza jeśli zostały wykonane z ciemnego kamienia, mogą na małych działkach wyglądać ciężko i dominować nad otoczeniem. Można temu zaradzić, wplatając w nie przęsła z drewna lub metalu albo robiąc ozdobne otwory. Kamienne ogrodzenia są ważnym elementem architektonicznym, dlatego z dużą dbałością powinny być dopasowane zarówno do elewacji domu, jak i małej architektury.

Jaki kamień wybrać na ogrodzenie ogrodu

Do budowy ogrodzeń nadają się wszystkie rodzaje kamieni. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie wszystkie są równie trwałe.

  • Bardzo wytrzymałe, praktycznie niezniszczalne, są: granit, sjenit, bazalt, porfir i kwarcyt. Niestety, skały te są trudne w obróbce. Wykonane z nich ogrodzenia są surowe, sprawiają wrażenie zimnych i niedostępnych.
  • Bardzo ładne ogrodzenia można zbudować z piaskowca lub wapieńca. Ciepłe barwy tych skał i miła w dotyku, chropowata faktura ich powierzchni powodują, że świetnie się komponują z roślinami i pasują do większości ogrodów. Kamienie te są łatwe w obróbce. Ponieważ z upływem czasu powoli niszczeją pod wpływem wody (nawet wtedy wyglądają bardzo efektownie), zrobione z nich mury warto przykryć ułożonymi ze spadkiem daszkami. W miejscach stale ocienionych i wilgotnych skały te mogą porastać glonami i mchami.
  • Czasami do budowy ogrodzeń wykorzystuje się kamień polny. Dzięki różnorodności barw powstają z niego niepowtarzalne budowle (spotykane są niezwykłe kolory, bo odłamki skalne przyciągnięte przez lodowiec pochodzą z różnych formacji skalnych, często z bardzo odległych miejsc). Szczególnie pięknie prezentuje się w murach cyklopowych.
Gabiony. Mury oporowe w roli ogrodzenia

Ogrodzenia z kamienia: rodzaj muru

Wygląd ogrodzenia zależy nie tylko od rodzaju kamieni użytych do jego budowy, ale też od sposobu ich osadzenia w murze. Mur dziki. Buduje się z nieobrabianych kamieni polnych lub łamanych różnej wielkości. Są one układane nieregularnie, przestrzenie między większymi elementami wypełniają mniejsze. W poprzek muru układa się kamienie dłuższe, które stabilizują jego konstrukcję. Trzeba pamiętać o tym, by kamieni w kształcie klina nie kierować wąską częścią w dół, bo mogą rozpierać leżące pod nimi warstwy. Mur cyklopowy. Wykonuje się z dużych kamieni łamanych lub polnych, które mają przyciosaną powierzchnię. Układa się je nieregularnie, jednak należy je tak dobierać, by szczelnie wypełniały lico muru i przylegały do siebie największymi powierzchniami. Leżące na sobie elementy muru powinny być przewiązane. Najlepiej, jeśli kamienie są tak ułożone, że w jednym punkcie muru łączą się najwyżej trzy spoiny. Mur warstwowy. Robi się go z ułożonych poziomo kamieni łupanych o dużych i płaskich powierzchniach. W narożnikach i w pewnych odstępach w ścianie muru umieszcza się duże kamienie, które wyznaczają wysokość warstw (wskazane jest, żeby każda z nich miała nie mniej niż 10 cm). Elementy kolejnych warstw powinny być przewiązane podobnie jak cegły w murze. Mur rzędowy. Buduje się go tak jak ceglany, z kamieni łupanych lub ciosanych o kształcie regularnych prostopadłościanów. Kamienie ułożone w jednym rzędzie powinny mieć jednakową wysokość, ale wysokość kolejnych warstw może być zróżnicowana.

Ogrodzenia z kamienia: kilka zasad murowania

Fundament. Kamienne ogrodzenia są masywne i ciężkie, dlatego powinny być osadzone na fundamencie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu (80-120 cm). Jedynie na gruntach przepuszczalnych, piaszczystych  fundament może mieć głębokość 60 cm. Jeśli mur ma być wykonany ze skał porowatych – piaskowców lub wapieni – konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej, na przykład z dwóch warstw papy na lepiku. Dylatacja. Co 10-15 m należy wykonać dylatację ogrodzenia (jest to szczelina biegnąca w poprzek fundamentu i przęsła dzieląca ogrodzenie na niezależne fragmenty). Dylatacja zapobiega pękaniu muru spowodowanemu nierównomiernym osiadaniem gruntu. Przęsło. Kamienny mur musi mieć grubość co najmniej 30 cm (nie mniej niż 1/5 jego wysokości). Do łączenia kamieni stosuje się zaprawę cementową (1:3 lub 1:4). Można ją kupić konfekcjonowaną w workach. Wygląd muru w dużym stopniu zależy od spoinowania. Rysunek muru, na przykład cyklopowego, można podkreślić, wypełniając spoiny zaprawą w wybranym kolorze. W czasie murowania ogrodzenia oraz podczas spoinowania należy uważać, aby nie dopuścić do zaschnięcia zaprawy na kamieniach, bo później, gdy stwardnieje, bardzo trudno ją usunąć.

Impregnacja kamieni na ogrodzenia

Impregnacja kamieni, nawet tak porowatych i chłonnych jak piaskowce i wapienie, nie jest konieczna, bo ładnie się starzeją. Jednak jeśli nie chcemy, by porastały glonami i zmieniały wygląd, możemy je pokryć impregnatem (na przykład: BF 1, BF 2, Sarsil W, Sarsil H-14R, Sopro MNP 704), który zapobiegnie wnikaniu w głąb wody i zanieczyszczeń.

Koszt ogrodzeń kamiennych

Ceny ogrodzeń kamiennych są bardzo zróżnicowane zależnie od rejonu Polski. Dzieje się tak, gdyż na cenę materiału do ich budowy niebagatelny wpływ ma koszt transportu. Ponieważ do zbudowania ogrodzenia potrzeba dużej ilości kamieni, najlepiej zamówić je bezpośrednio w kamieniołomie ze zleceniem dostawy do domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie