Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodzenia, nawierzchnie > Ogrodzenia ogrodu > Brama zimą. Co zrobić, aby zimą łatwo otworzyć bramę
Ogrodzenia ogrodu

Brama zimą. Co zrobić, aby zimą łatwo otworzyć bramę

Zadbajmy o to, by brama działała niezawodnie i płynnie podczas zimy

Brama zimą może sie trudno otwierać. Aby podczas zimy nie mieć problemów z otworzeniem bramy, trzeba zadbać o zawiasy i skrzydła bramy, a przy bramie przesuwnej także o szyny. Zimowe użytkowanie bramy ogrodowej.

Nieprzygotowana do zimy i niewłaściwie eksploatowana brama może się nie otworzyć w najmniej odpowiednim momencie. Aby działała niezawodnie i płynnie również w trakcie srogiej zimy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:
Zawiasy. W przypadku bram dwuskrzydłowych trzeba zadbać o zawiasy podtrzymujące skrzydła bramy. Zimą warto je zabezpieczyć, smarując odpornym na wilgoć gęstym smarem maszynowym.
Skrzydła. Największym błędem popełnianym przez właścicieli bram skrzydłowych jest używanie skrzydeł jako pługa śnieżnego. Jeśli w nocy spadnie dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed wjazdu, a dopiero potem otwierać bramę. W przeciwnym razie może dojść do przeciążenia, urwania zawiasów, a gdy brama jest wyposażona w automatykę – do uszkodzenia mechanizmów napędu.
Szyny. Problemem w przypadku bramy przesuwnej poruszającej się po szynie jest zalegający w niej śnieg, a nawet lód, który może ją unieruchomić. Szynę należy regularnie oczyszczać. Aby zapobiec zaleganiu w niej śniegu czy przymarzaniu do niej skrzydła, warto ułożyć przewód grzejny (taki, jaki stosuje się w instalacjach antyoblodzeniowych do chodników, podjazdów czy schodów).
Tor ruchu. Właściciele bram samonośnych muszą pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu. Jeżeli będzie zalegał grubymi warstwami na odcinku, po którym porusza się skrzydło takiej bramy, może spowodować uszkodzenie mechanizmu samonośnego.
Napęd. Przed zimą warto też dokonać przeglądu napędu bramy. Również w trakcie zimy trzeba zwracać uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla samej bramy, ale również i dla elektroniki (np fotokomórek), które zasypane śniegiem mogą przestać właściwie funkcjonować. Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć także podczas silnych mrozów. Przed zakupem napędu warto zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich może pracować dany siłownik.

Autor tekstu: Beata Wysoczarska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Pastelowo
Pastelowo

W tym roku piwonie cieszyły nas wyjątkowo długo. W tym bukiecie można zobaczyć ich piękną, koralową...

Przeczytaj też:
Jakie rośliny nadają się do posadzenia przy ogrodzeniu
Jakie rośliny nadają się do posadzenia przy ogrodzeniu

Często o wyglądzie ogrodzenia w równym stopniu co materiał, z którego je ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia