Z jakich kamieni zrobić nawierzchnię w ogrodzie

2015-12-08 10:40

Skał, z których są pozyskiwane kamienie na nawierzchnie, jest bardzo dużo. Powstają z magmy, gromadzonych przez miliony lat szczątków organicznych albo jeszcze starszych zwietrzałych skał. Tworzą się w głębi ziemi, na jej powierzchni lub na dnie morza. Różnią się wyglądem, właściwościami i ceną. Poznaj kamienie, z których można zrobić ogrodowe nawierzchnie.

Granit
Bardzo twardy i wytrzymały, odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, nie wchłania nawet tłuszczów. Barwa: jasno- i ciemnoszara, czerwona, różowa, żółtawa. Zastosowanie: fundamenty, ogrodzenia, murki oporowe, okładziny, cokoły, krawężniki i obrzeża, nawierzchnie, architektura ogrodowa.

Sjenit
Bardzo dekoracyjny, ma właściwości podobne jak granit. Barwa: czarna, szara. Zastosowanie: jak granitu.

Porfir
Twardy i bardzo wytrzymały. Ma drobnoziarnistą strukturę z rzadko rozmieszczonymi dużymi ziarnami. Barwa: brunatnoczerwona, szara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, cokoły, nawierzchnie, ogrody skalne, wykończenie oczek wodnych.

Bazalt
Wyjątkowo twardy, ciężki i niezwykle wytrzymały, odporny nawet na działanie kwasów. Bardzo trudny w obróbce. Barwa: czarna, ciemnoszara. Zastosowanie: przede wszystkim na nawierzchnie.

Piaskowiec

Składa się z ziaren piasku zlepionych lepiszczem, może zawierać domieszki. Od lepiszcza i domieszek zależą jego właściwości; piaskowce dzielą się na twarde i miękkie. 
Barwa: biała, kremowa, czerwona, czerwonobrązowa, jasnoróżowa, jasnoszara, szarokremowa, szaroniebieska, szarozielona. Zastosowanie: piaskowce twarde są odporne na wietrzenie i nadają się do budowy wszelkich elementów ogrodowych; z piaskowców miękkich wykonywane są głównie okładziny i elementy ozdobne.

Wapień
Powstał z nagromadzenia szczątków organicznych, zależnie od ich składu ma różne właściwości. Barwa: biała. Zastosowanie: na kamienie budowlane najlepiej nadają się wapienie zbite. Bardziej porowate wapienie lekkie najczęściej stosuje się jako okładziny, do budowy ogrodzeń i murków oporowych oraz do celów rzeźbiarskich.

Uwaga! Wapienie zbite barwne, potocznie nazywane marmurami kolorowymi („marmury” kieleckie, chęcińskie i świętokrzyskie), bo do złudzenia je przypominają, są mniej odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Stosuje się je prawie wyłącznie wewnątrz budynków.

Podobne do wapieni zbitych, ale twardsze, cięższe i mniej nasiąkliwe są dolomity.

Kwarcyt
Twardy i bardzo wytrzymały, odporny nawet na działanie kwasów. Barwa: czerwona, różowa, szara. Zastosowanie: fundamenty, cokoły, krawężniki i obrzeża, skalniaki, oczka wodne.

Serpentynit
Ma właściwości podobne jak granit, jest zbity i twardy. Barwa: czarnozielona, szarozielona. Zastosowanie: fundamenty, nawierzchnie, oczka wodne (w wodzie widać niezwykły zielonkawy kolor kamienia).

Gnejs
Łupliwy i niezbyt wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych. Barwa: ciemnoszara, jasnoszara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne.

Marmur
Jest twardy i ciężki, niestety, pod wpływem zanieczyszczeń środowiska może stracić po wypolerowaniu połysk i intensywność barwy. Barwa: biała, czarna, czerwona, różowa, szara, zielona, żółta z nieregularnymi żyłkowaniami w innym kolorze. Zastosowanie: okładziny, elementy małej architektury, nawierzchnie zadaszonych tarasów.

Łupki
Mają wyraźną teksturę warstwową, łatwo rozszczepiają się na płytki. Powstały z przeobrażenia różnych skał, dlatego mają różne właściwości. Barwa: biała, czarna, różowa, żółta, srebrna, złota. Zastosowanie: murki oporowe, pokrycia dachowe, elementy ozdobne.

Kamień narzutowy (polny, otoczaki)
Polodowcowe odłamki skalne powstałe z różnych skał. Barwa: zależy od skały, z której pochodzą. Zastosowanie: fundamenty, ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie