Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodzenia, nawierzchnie > Nawierzchnie w ogrodzie > Trawnik i nawierzchnie – trzy praktyczne rozwiązania, które warto wykorzystać w ogrodzie
Nawierzchnie w ogrodzie

Trawnik i nawierzchnie – trzy praktyczne rozwiązania, które warto wykorzystać w ogrodzie

Zagospodarowanie przestrzeni poprzez wydzielenie rabat kwiatowych (fot. geoPRODUCT)

Trawnik i nawierzchnie to – obok roślin – podstawowe elementy ogrodu. Aby spełniały swoje funkcje i do tego atrakcyjnie wyglądały, warto zastosować praktyczne rozwiązania. Poznaj sprawdzone sposoby na wzmocnienie trawnika i oddzielenie go od rabat i ścieżek w ogrodzie.

W ogrodzie najważniejsze są rośliny. To o nich przede wszystkim myślimy projektując nasz wymarzony ogród. Przeglądamy katalogi, odwiedzamy szkółki i centra ogrodnicze w poszukiwaniu gatunków i odmian pasujących do zielonego otoczenia domu.
Ale rośliny to nie wszystko. Jednym z ważnych zadań przy projektowaniu ogrodu jest zaplanowanie jego nawierzchni – zarówno ciągów komunikacyjnych, czyli ścieżek ogrodowych, jak i zielonego trawnika.

Dlaczego nawierzchnie w ogrodzie są takie ważne

Nawierzchnie ogrodowe nie tylko wyrównują i wzmacniają nawierzchnię, ale przede wszystkim służą użytkownikom ogrodu do przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi jego częściami. Ogrodowymi ścieżkami możemy dojść nie tylko do wejścia do domu czy ogrodowego schowka na narzędzia, ale również do najbardziej oddalonych od domu fragmentów ogrodu: rabat kwiatowych, warzywnika, przydomowego sadu czy ogrodowej altany.
Zielone otoczenie domu jest jego ozdobą oraz korzystnie wpływa na samopoczucie. To właśnie trawnik służy do relaksu i wypoczynku, jest miejscem zabaw i znakomitym tłem dla rosnących w ogrodzie roślin. Często również służy mieszkańcom posesji jako trakt komunikacyjny, szczególnie gdy jest najkrótszą drogą prowadząca na przykład z przydomowego tarasu do urządzonego w ogrodzie miejsca wypoczynku przy oczku wodnym.

Z tych powodów zarówno ogrodowe ścieżki, jak i trawnik powinny być nie tylko dobrze zaprojektowane, ale także profesjonalnie wykonane. Nie bez znaczenia pozostają względy praktyczne: trawnik powinien być odporny na deptanie, rabaty ogrodowe wyraźnie oddzielone od powierzchni trawnika, a roślinność nie powinna „wchodzić” na ścieżki.
Powyższe założenia możemy zrealizować wykorzystując w ogrodzie trzy praktyczne rozwiązania:

  • skutecznie oddzielić granice rabat kwiatowych od trawnika stosując elastyczne obrzeża,
  • wzmocnić powierzchnię trawnika za pomocą kratek trawnikowych (tzw. eko-kratek),
  • montując wzdłuż ścieżek ekologiczne krawężniki.

Zobacz tutaj przykład ogrodu, w którym udało się to zrobić skutecznie i na dodatek bardzo efektownie.

Warto wiedzieć

Ekologiczny wjazd do garażu

Ekologiczny wjazd do garażu

Nawierzchnie w ogrodzie to także miejsca przeznaczone dla ruchu samochodowego, jak podjazdy lub wjazd do garażu. Czy wiesz, że wcale nie muszą być wykonane z powszechnie stosowanych rozwiązań betonowych? Aby zachować naturalny charakter przestrzeni zielonej możemy wykonać je z połączenia produktów geoSYSTEM i geoBORDER. Zamiast kostki brukowej możemy wykorzystać geoSYSTEM wypełniony kruszywem lub trawą, który zagwarantuje wytrzymałość na obciążenia aż do 350 ton/m2. Zyskujemy bardzo wytrzymałą i co najważniejsze, zieloną nawierzchnię. Otrzymujemy optycznie większy ogród przy zachowaniu niezbędnych wymagań dla części funkcjonalnych. Zobacz jak to wygląda w praktyce na przykładzie wjazdu do garażu, w którym zastąpiono kostkę brukową na ekologiczną nawierzchnię z eko kratki. Kliknij tutaj.

Jak oddzielić rabaty od trawnika

W dobrze urządzonym ogrodzie nie może zabraknąć rabat pełnych kwitnących roślin, krzewów iglastych i roślin o ozdobnych liściach. Najczęściej rabaty mają nieregularne kształty, często są otoczone trawnikiem lub łączą się z nim przynajmniej z jednej strony. Aby rośliny rabatowe nie zarastały trawnika, należy dobrze wydzielić granicę między nimi.

Skutecznym sposobem na to jest wykorzystanie obrzeży. Zamiast drewnianych borderów, które dość szybko stają się nieestetyczne i butwieją, można zastosować elastyczne obrzeża geoBORDER. Dzięki nim łatwo oddzielić od trawnika każdą rabatę, nawet tę o bardzo fantazyjnym kształcie – można je bowiem wyginać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obrzeże geoBORDER wykonane jest w 100 procentach z ekologicznego materiału i surowców wtórnych. Pełni również funkcję ochronną – zatrzymuje wodę i nawozy przy korzeniach roślin.

Zobacz na filmie, jak prosty jest samodzielny montaż obrzeży geoBORDER


Jak wzmocnić powierzchnię trawnika

Często mówi się, że trawnik to wizytówka ogrodu. Aby trawnik spełniał swoje funkcje, a przy tym atrakcyjnie wyglądał, powinien być odporny na deptanie. Nie zawsze jest to warunek możliwy do spełnienia. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie eko-kratki geoSYSTEM, która wzmacniając i wyrównując powierzchnię trawnika jednocześnie pozwala na intensywny rozwój trawy, która tworzy zieloną ekologiczną nawierzchnię. Eko-kratka obsadzona trawą w całości przepuszcza opady do gruntu. Montaż kratek jest wyjątkowo łatwy – wystarczy połączyć poszczególne elementy metodą wtykową (każda kratka ma otwór i specjalne zaczepy, dzięki czemu w łatwy sposób można je ze sobą łączyć). Żeby nawierzchnia była równa i zachowała swoją wieloletnią wytrzymałość należy wykonać pod nią specjalną przepuszczalną podbudowę – na nią sypiemy podłoże i układamy eko-kratkę, a na koniec wysiewamy nasiona traw. Eko-kratka jest odporna na niskie i wysokie temperatury (dzięki czemu nawierzchnia trawnika się nie nagrzewa), jest w całości wykonana z ekologicznego materiału i surowców wtórnych. W ofercie firmy geoPRODUCT do wyboru jest 7 różnych kratek, różniących się wytrzymałością i zastosowaniem, objętych 10-letnim okresem gwarancyjnym.

Jak wydzielić ścieżki w ogrodzie

Aby ścieżki w ogrodzie wyglądały estetycznie muszą być dobrze zaprojektowane i wykonane. Ale powinny być również odpowiednio wykończone, na przykład krawężnikami. Tylko wtedy rośliny bądź trawa, rosnące bezpośrednio przy nawierzchni, nie będą miały możliwości niekontrolowanego rozrastania się i „wchodzenia” na ścieżki. Zamiast masywnych betonowych krawężników, warto zastosować w ogrodzie obrzeża geoBORDER, wykonane w 100 procentach z ekologicznego materiału i surowców wtórnych, które staną się ładnym i praktycznym wykończeniem krawędzi ścieżek ogrodowych – nie tylko betonowych, ale także piaszczystych czy żwirowych. W ofercie geoPRODUCT są 3 propozycje obrzeży o różnych wysokościach (to o najniższej wysokości może pełnić funkcję niewidzialnego krawężnika). Obrzeża geoBORDER można z łatwością montować samodzielnie w ogrodzie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą geoPRODUCT Sp. z o.o.

Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Z wizytą we wrocławskim zoo :)
Z wizytą we wrocławskim zoo :)

Miałam okazję ostatnio zwiedzić wrocławskie zoo. Chociaż przytłoczyła mnie cena- 40 zł! za bilet (w...

Przeczytaj też:
Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie. ZDJĘCIA ogrodowych ścieżek
Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie. ZDJĘCIA ogrodowych ścieżek

Ścieżki w ogrodzie pozwalają łatwo dotrzeć do domu, a także do najczęściej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia