Nawierzchnie z roślinami

2009-11-18 1:00

Rośliny wyrastające między kamieniami lub kostkami betonowymi utwardzającymi nawierzchnię są utrapieniem, bo trzeba je regularnie wyrywać. Jednak właściwie dobrane mogą się stać interesującym uzupełnieniem ogrodowych nawierzchni.

Zamiast stale wyrywać chwasty, które wyrastają w spoinach między elementami nawierzchni w ogrodzie, można w nich posiać trawę. Najlepsze są mieszanki traw odpornych na deptanie, na przykład mieszanki rekreacyjne. Między elementami nawierzchni w mniej uczęszczanych miejscach ogrodu zamiast trawy można posiać lub posadzić niskie rośliny ozdobne – oczywiście również wybierając takie gatunki, które dobrze znoszą deptanie. W słonecznych miejscach dobrze rosną między innymi: goździki kropkowane, macierzanki, płomyki szydlaste i rozchodniki. W półcieniu lepiej posadzić aceny, fiołki wonne, karmniki ościste i tojeście rozesłane. Takie roślinne nawierzchnie są bardzo efektowne i doskonale się wpisują w przestrzeń każdego ogrodu.

Z czego nawierzchnia przerośnięta roślinami

Najładniej wyglądają przerośnięte roślinami nawierzchnie zrobione z dużych kamiennych płyt o nieregularnych kształtach. Zamiast nich można co prawda ułożyć płyty betonowe, których zaletą jest niewygórowana cena, jednak potrzeba trochę czasu, zanim obrosną one roślinami i „nabiorą patyny”, bo dopiero wtedy dobrze wyglądają.
Spoiny z roślin można także zrobić w nawierzchni z kamiennego bruku albo kostek betonowych. W sprzedaży są kostki betonowe o kształcie przystosowanym do sadzenia między nimi roślin i kostki z wypustkami, dzięki którym przy układaniu nawierzchni łatwo zachować odpowiedni odstęp między sąsiadującymi elementami. Można również kupić ażurowe płyty, których puste przestrzenie wypełnia się urodzajną ziemią i sieje się w nich trawę. Zaletą takich płyt jest to, że po zarośnięciu stają się mało widoczne i nawierzchnia sprawia wrażenie trawnika. Wadą natomiast jest to, że niewygodnie chodzi się po nich na obcasach i boso. Dlatego stosuje się je głównie do utwardzania podjazdów do garażu.

Jak zrobić nawierzchnię przerośniętą roślinami?

Przygotować wykop. Najpierw należy wytyczyć kształt nawierzchni i zrobić odpowiedni wykop, nadając mu 1-2-procentowy spadek, aby ułatwić odpływ wody deszczowej. Jeśli budowana nawierzchnia przeznaczona jest dla samochodów osobowych, wykop powinien mieć głębokość około 30 cm, a na nieprzepuszczalnym, gliniastym gruncie – 10 cm więcej. Ścieżki ogrodowe i place, po których będzie się jedynie chodziło, układa się na warstwie piasku, dlatego wystarczy wykopać dół głębokości 12-15 cm, a na podłożu nieprzepuszczalnym dodać 10-15 cm na warstwę drenującą. Jeżeli nawierzchnia wykonana będzie z drobnych elementów, po bokach wykopu trzeba osadzić krawężniki. Jeśli będzie ona wykonana z dużych płyt kamiennych lub betonowych, nie jest to konieczne. Spód wykopu należy bardzo dokładnie ubić zagęszczarką.

Zrobić podbudowę. Jeśli po nawierzchni będą jeździły samochody osobowe, na spód wykopu trzeba nasypać 15-25-centymetrową warstwę tłucznia lub grubego żwiru (grubsza warstwa na glebie gliniastej) i po rozgrabieniu porządnie zagęścić. Następnie należy rozłożyć około 5-centymetrową warstwę piasku rzecznego lub piasku wymieszanego z przesianą żyzną ziemią ogrodową (w proporcji 1:1).
Pod nawierzchnie dla ruchu pieszego wystarczy tylko warstwa piasku (lub piasku wymieszanego z ziemią) grubości 5-10 cm. Jedynie na gliniastym, nieprzepuszczalnym gruncie należy pod nią nasypać i zagęścić 10-15-centymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub z tłucznia.

Ułożyć elementy nawierzchni. Elementy nawierzchni należy układać z odstępami 1-2-centymetrowymi. W trakcie pracy trzeba co jakiś czas sprawdzać poziomnicą, czy nawierzchnia ma odpowiedni spadek i czy poszczególne jej elementy leżą równo; w razie konieczności należy je dobić gumowym młotkiem. Na zakończenie ułożoną nawierzchnię ubić zagęszczarką.

Posiać rośliny. Szczeliny między elementami nawierzchni należy wypełnić żyzną ziemią, na przykład przesianym kompostem zmieszanym pół na pół z piaskiem, a następnie posiać nasiona traw lub niskich roślin. Cierpliwi, zamiast wysiewać, mogą posadzić rozsadę roślin ozdobnych, pomagając sobie nożem. Na zakończenie nawierzchnię trzeba solidnie podlać.

Jak dbać o rośliny

Cienka warstwa żyznej ziemi ułożona na przepuszczalnej podbudowie nawierzchni szybko przesycha, dlatego trawnik i rośliny rosnące w spoinach między jej elementami muszą być regularnie podlewane. Należy je również, podobnie jak pozostałe rośliny w ogrodzie, co roku nawozić, a trawnik także systematycznie kosić. W zimie nie wolno takiej nawierzchni posypywać piaskiem, a tym bardziej solą. Śnieg można z niej zgarniać łopatą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie