Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodzenia, nawierzchnie > Nawierzchnie w ogrodzie > Nawierzchnia: wzory ułożenia elementów nawierzchni
Nawierzchnie w ogrodzie

Nawierzchnia: wzory ułożenia elementów nawierzchni

Mogłoby się wydawać, że z takich elementów jak cegła czy prostokątna kostka brukowa nie da się ułożyć interesującej nawierzchni. Tymczasem ich niewielkie rozmiary dają ogromne możliwości.

Liczbę wzorów może ograniczać jedynie nasza wyobraźnia. Prostokątnymi elementami, takimi jak cegły i kostki brukowe, od wieków wykładano drogi, dziedzińce i place. Przez ten czas wypracowano wiele sposobów ułożenia wzoru (wiązań). Warto korzystać z tej wiedzy przy aranżowaniu otoczenia domu.

Ceramika i beton

Cegła brukowa. Do układania nawierzchni możemy używać tylko tych cegieł, które są mało nasiąkliwe, całkowicie odporne na wahanie temperatury i ścieranie. Najlepszy będzie klinkier brukowy, natomiast zupełnie nie nadają się do tego cegły elewacyjne. Gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Od rozmaitych odcieni czerwieni i brązu po biele, żółcie, szarości – a nawet czernie.
Klinkier brukowy jest zazwyczaj nieco mniejszy od cegieł elewacyjnych. Standardowe wymiary to 20 x 10 cm o grubościach: 45, 52 i 71 mm. Są też większe – 24 x 12 cm o grubości 52 mm. Na specjalne zamówienie jest bruk o wymiarach połówki cegły – w formie kostki.
Betonowa kostka brukowa. Jest produkowana nie tylko w wymiarach zbliżonych do bruku ceglanego. Może mieć także kształt połówki, ćwiartki lub dużej płyty. A wszystko w tej samej tonacji kolorystycznej i o podobnym wykończeniu powierzchni. Kostki betonowe imitują najróżniejsze materiały: naturalny kamień, postarzany bruk, ceramikę, a nawet drewno. Kolor też może być praktycznie każdy – od zwykłych jasnoszarych, czerwonych, piaskowych czy grafitowych po wyszukane niebieskości, fiolety i zielenie. Powierzchnia kostki bywa pokrywana szlachetnym kruszywem, może być też poobijana, tak aby wyglądała na starą, lub mieć odciśniętą konkretną fakturę. Grubość kostki to od 4 do 10 cm, a wymiary – 6 x 6 cm dla małych, 10 x 20 cm dla standardowych i 30 x 20 cm dla dużych.

Warto wiedzieć

Pamiętaj

Pamiętaj

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy wzór nawierzchni, musimy umocnić jej obrzeża, by zapobiec przemieszczaniu się kostek czy cegieł. Krawędzie możemy wykonać z ułożonych w zaprawie cegieł, kostek brukowych, palisady lub gotowych obrzeży.

To, jak nawierzchnia wpłynie na wygląd otoczenia domu, w dużej mierze zależy od wyboru materiału. Ale nie tylko. Wiele możemy zdziałać, kształtując jej krawędzie oraz odpowiednio dobierając sposób ułożenia elementów.
Styl. Przy nowoczesnej architekturze budynku nawierzchnia powinna mieć ostre, geometryczne krawędzie i wzór z elementami połączonymi pod kątem prostym. Dom o charakterze tradycyjnym lub rustykalnym wymaga nawierzchni o zarysie łagodnym, ułożonej z drobnych elementów rozmieszczonych wzdłuż swobodnie wijących się linii.
Powiązanie z domem. Dobrze, gdy budynek i jego otoczenie są spójne. Związek między nimi możemy podkreślić zastosowaniem podobnych materiałów wykończenia oraz odpowiednim zorientowaniem kierunku ułożenia wzoru nawierzchni. Może on być podporządkowany kształtowi tarasu, ustawieniu ścian domu czy nawet kierunkowi
poruszania się po głównych trasach łączących dom z ogrodem.
Złamanie monotonii. Czasem nie da się uniknąć wybrukowania dużej powierzchni. Jeśli sytuacja na to pozwoli, możemy próbować ją urozmaicić, na przykład umieszczając w niej rośliny – odpowiednio wyeksponowane rabaty lub pojedyncze drzewa i krzewy w specjalnie pozostawionych wolnych przestrzeniach wypełnionych żyzną ziemią. Kolejnym sposobem jest wprowadzenie dodatkowych kolorów lub innych pasujących do nawierzchni materiałów drogowych. Można też zaakcentować wybrane fragmenty odmiennym ułożeniem bruku lub wstawieniem wzoru.
Sztuczki. To, jak odbieramy otaczającą nas przestrzeń, często jest wynikiem złudzeń optycznych. Przy zbyt wąskiej działce warto wybrać taki wzór, w którym elementy nawierzchni są ułożone w poprzek. Gdy dojazd wydaje się zbyt długi, kilka kontrastowo zabarwionych linii umieszczonych prostopadle do osi drogi skróci ją optycznie. W organizacji przestrzeni może pomóc rozdzielenie nawierzchni o odmiennym sposobie użytkowania kolorem lub sposobem ułożenia kostek.

Elementy bruku mogą być ułożone równolegle, prostopadle lub pod kątem do kierunku poruszania się po nawierzchni. Mogą być zestawione pojedynczo lub w bateriach pod dwa-trzy elementy obok siebie. Poniżej kilka spośród wiązań cegieł.
Przykłady najpopularniejszych wiązań zobaczysz w galerii.

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Andrzej T. Papliński, Agnieszka Sternicka, Marek Sternicki
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Brr! zimno!
Brr! zimno!

Zima jest to musi być zimno! Na giełdzie pojawiły się już pierwsze kwiaty cebulowe, oczywiście na...

Przeczytaj też:
Taras – jaka nawierzchnia na taras: inspiracje i praktyczne porady
Taras – jaka nawierzchnia na taras: inspiracje i praktyczne porady

Przy wyborze nawierzchni na taras warto wziąć pod uwagę dopasowanie jej do ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia