Nawierzchnia w ogrodzie: jak wykorzystać resztki kamienia?

2010-01-25 1:00

Nawierzchnia w ogrodzie z kostek granitowych? Czemu nie! Kostki granitowe w połączeniu z płytami piaskowca wyglądają bardzo dobrze i ładnie komponują się z roślinami. Z powodzeniem można z nich układać nawierzchnie w ogrodzie.

Nawierzchnie w ogrodzie: kostka granitowa na mozaiki

Granit z piaskowcem można połączyć w formie mozaiki zastosowanej jako nawierzchnia placyku, tarasu czy podłogi w altanie. Jeśli jednak mozaika ma mieć bardzo wyszukany wzór, nie powinno być jej w ogrodzie za dużo, bo zdominuje otoczenie. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że taka nawierzchnia jest raczej droga, a jej wykonanie nie jest proste i wymaga pewnego doświadczenia. Przede wszystkim konieczne jest obrobienie płyt z piaskowca i docięcie ich do określonej wielkości. Płytom można nadać regularne kształty, używając przecinarki kątowej (zwanej potocznie diaksą) i przecinaka. Jeśli jednak chcemy mieć idealnie gładką nawierzchnię (a taka powinna być zwłaszcza na tarasie), płyty powinien przygotować kamieniarz, gdyż potrzebna jest do tego odpowiednia piła i wprawa, żeby nie powstało dużo odpadów. Jeżeli wzór mozaiki ma być drobny, trzeba też pociąć kostkę granitową na mniejsze części, co również wymaga sporej wprawy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi (często do wykonania mozaiki wykorzystywana jest kostka o długości boków zaledwie 2,5 cm). Dla lepszego efektu warto też dokupić trochę kolorowych elementów, na przykład z czerwonego marmuru lub czarnego bazaltu. Przed ułożeniem mozaiki najlepiej zrobić jej projekt i precyzyjnie określić ilość materiałów, warto też najpierw ułożyć ją na sucho, żeby zobaczyć, jak się prezentuje i czy wszystkie elementy zostały dobrze docięte.Dopiero gdy zdecydujemy, że wzór nawierzchni nam odpowiada, można ułożyć kostkę na mieszance cementowo-piaskowej (1:5).

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?

Nawierzchnie w ogrodzie: kostka granitowa na ścieżki

Znacznie prostszym sposobem wykorzystania resztek kostki granitowej jest zastosowanie jej jako obrzeża dla ścieżki z płyt piaskowca. Takie obrzeże nadaje dróżce regularny kształt i elegancki wygląd. Poza tym jest dobrym łącznikiem pomiędzy podjazdem z równych kostek granitowych a nieregularnymi płytami piaskowca użytymi na ścieżki w głębi ogrodu. Malowniczo wygląda nawierzchnia, w której duże surowe płyty piaskowca i mniejsze kostki granitowe przeplatają się, tworząc melanż. Zaletą takiej nawierzchni jest nie tylko uroda, ale też prostota wykonania i znacznie mniejszy koszt niż mozaiki, bo odpada skomplikowane docinanie i obróbka kamienia.

Kostki granitowej można również użyć do wykończenia styku rabat i trawnika (takie obrzeża ułatwiają koszenie trawy), brzegu oczka wodnego, położyć ją wokół słupów pergoli czy lamp oświetlających ogród.

Ścieżka zlokalizowana w najbliższym otoczeniu domu (na przykład tworząca dojście do śmietnika czy miejsca składowania drewna do kominka) użytkowana jest również zimą, dlatego ważne jest, żeby była wygodna do odśnieżania. Taka nawierzchnia powinna być możliwie gładka, należy więc na nią wybrać najrówniejsze kamienne płyty. Płyty mniej równe mogą być użyte na pozostałe dróżki w głębi ogrodu, ponieważ zimą korzystamy z nich sporadycznie. Wykonanie takiej nawierzchni nie jest trudne. Obrzeże z kostki musi mieć betonowe wzmocnienia grubości 10-15 cm. Płyty z piaskowca najlepiej układać na warstwie piasku grubości 10-15 cm, a fugi wypełnić klińcem lub pospółką. Płyty z piaskowca warto zaimpregnować, zwłaszcza­ jeśli ścieżka przebiega w miejscu zacienionym. Łatwo rozwijają się tam glony i nawierzchnia staje się śliska, poza tym nieimpregnowana łatwiej się brudzi i nasiąka wodą, co zimą sprzyja łuszczeniu się i niszczeniu płyt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie