Murki, schody, podwyższone rabaty z betonu imitującego kamień

2010-01-25 1:00

Murki, schody, podwyższone rabaty z betonu imitującego kamień to dobry sposóbna ekspozycję roślin w ogrodzie. Rośliny najlepiej się prezentują w otoczeniu materiałów naturalnych, ale jeśli nie może to być kamień, to niech będzie przynajmniej beton dobrze go imitujący.

W asortymencie firm produkujących galanterię betonową pojawia się coraz więcej produktów przypominających wyglądem kamień naturalny. Zaletą betonowych kształtek jest to, że układa się je dość szybko, bo produkowane są w całych systemach pasujących do siebie elementów, których zazwyczaj nie trzeba dodatkowo docinać. Poza tym w ofercie firmy możemy zazwyczaj znaleźć pełny asortyment pasujących do siebie kolorem i wyglądem elementów pozwalających na aranżację całego otoczenia domu.
Z kształtek betonowych można wykonać nie tylko nawierzchnie, ale również: umocnienie skarp, murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe oraz okładziny ogrodzeń i elewacji.
Elementy z betonu mają tę zaletę, że chłoną wodę w znacznie mniejszym stopniu niż większość kamieni wykorzystywanych w ogrodzie (na przykład wapień lub piaskowiec, które często imitują). Dzięki temu dłużej zachowują trwałość, trudniej się brudzą i nie zielenieją.

Elementy betonowe imitujące kamień

Efekt podobieństwa betonu do kamienia naturalnego osiąga się na kilka sposobów. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni kształt elementów, sposób wykończenia powierzchni licowej i trafiony dobór kolorystyki.
Kształty elementów betonowych imitujących kamień są nieregularne, a krawędzie zazwyczaj zaokrąglone. Powierzchnia licowa wyrobów betonowych jest uszlachetniana, czyli poddawana specjalnej obróbce, która ma na celu upodobnienie tych elementów do skał naturalnych. Uzyskuje się to przez:

  • wypłukiwanie wierzchniej warstwy drobin betonu, dzięki czemu stają się widoczne grubsze ziarna szlachetnego kruszywa kamiennego;
  • szczotkowanie powierzchni, które nadaje jej porowatą fakturę;
  • profilowanie powierzchni formą nadającą elementom wygląd zbliżony do kamienia naturalnego na przykład warstwowych łupków czy gruboziarnistych piaskowców;
  • obijanie gotowych elementów w specjalnych bębnach, przez co nabierają one antycznego charakteru.

Kolorystyka elementów imitujących kamień jest zbliżona do barw złóż kamiennych. Najbardziej popularne są elementy o żółtej barwie piaskowca, ale dostępne są również w kolorach: szarozielonego piaskowca, białego wapienia, ciemnego i jasnego granitu, czerwonego porfiru oraz melanżu tych kolorów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie