Jaki kamień można wykorzystać w ogrodzie

2015-05-18 18:48

Kamień to znakomity materiał do ogrodu. Z kamienia można nie tylko ułożyć nawierzchnie ogrodowe, ale mozna też wykorzystać go do stworzenia wielu ogrodowych elementów. Jaki kamień nadaje się do ogrodów i jest w nich wykorzystywany?

Nic tak dobrze nie współgra z zielenią w ogrodzie jak naturalne surowce, a wśród nich kamień, który umiejętnie wykorzystany, pozwala na stworzenie harmonijnej całości – począwszy od domu, przez ogród, na ogrodzeniu kończąc. A do tego żaden inny materiał nie dorównuje mu trwałością!

Kamień ciosowy (cios). To ociosany blok kamienny. Ciosy mogą być proste – o kształcie regularnego prostopadłościanu, którego boki mają więcej niż 20 cm, i kształtowe – o ozdobnie wykończonej powierzchni licowej.

Kamień łamany (rwany). To nieregularne odłamki skalne o wymiarach 10-40 cm (powstaje w kamieniołomach jako odpad lub poprzez rozbijanie głazów narzutowych). Może być niesortowany, sortowany (o bardziej regularnych kształtach) lub sortowany przycinany (ma z grubsza wyrównaną powierzchnię licową).

Kamień płytowy (łupany warstwowo). Pochodzi ze skał o podzielonych warstwach w złożu lub ze skał łupliwych. Ma ostre krawędzie i dwie powierzchnie w przybliżeniu płaskie i równoległe. Wymiary: szerokość powyżej 15 cm, grubość 10-15 cm, długość 20-40 cm.

Kamień rzędowy (łupany kostkowo). Ma kształt zbliżony do prostopadłościennej kostki o wymiarach: szerokość 20-30 cm, wysokość przynajmniej 15 cm, długość – 20 cm.

Kamień narzutowy (polny). To pozostałość po cofającym się lodowcu. Ma postać obłych odłamków skalnych różnej wielkości. Zbiera się go z pól lub wybiera z potoków. Najczęściej są to granity i gnejsy, a także piaskowce, wapienie i porfiry.

Kamień drogowy. Używany jest do budowy nawierzchni i sprzedawany w postaci kostki brukowej, krawężników, oporników, obrzeży trawnikowych oraz tłucznia i grysu. Kostki brukowe wyrabia się ze skał trudno ścieralnych, o dobrej łupliwości: bazaltu, granitu, porfiru, sjenitu. Mają wymiary: 4/6, 8/11, 15/17 cm.

Bloczki murowe. To elementy o kształcie regularnego prostopadłościanu. Przycinane są z piaskowców i wapieni lekkich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie