Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodzenia, nawierzchnie > Nawierzchnie w ogrodzie > Jak założyć ogród żwirowy. Rośliny na żwirowe rabaty
Nawierzchnie w ogrodzie

Jak założyć ogród żwirowy. Rośliny na żwirowe rabaty

Ogród żwirowy to ciekawy pomysł na otoczenie domu

Ogrody żwirowe są coraz bardziej popularne. Pokrycie żwirem powierzchni ogrodu ma sporo zalet: optycznie powiększa przestrzeń działki i tworzy dobre tło dla roślin oraz elementów małej architektury. Podpowiadamy jak założyć i pielęgnować ogród żwirowy.

Żwir utrudnia wzrost chwastów, zapobiega też szybkiemu parowaniu wody z gleby. Jego różnorodna barwa zwiększa możliwości kolorystycznego komponowania przestrzeni wokół domu. Warto więc założyć w ogrodzie żwirową rabatę.

>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ogród ze żwiru, kamieni i głazów

Jak założyć rabatę żwirową w ogrodzie

Przystępując do zakładania rabaty żwirowej, postępujemy tak samo jak przy tworzeniu zwykłej rabaty bylinowej czy sadzeniu drzew albo krzewów: odchwaszczamy, przekopujemy i nawozimy glebę. Jak zawsze (ale w tym przypadku szczególnie) powinniśmy mieć przygotowany wcześniej projekt nasadzeń, a w każdym razie dość przemyślaną koncepcję wyglądu rabaty, bo ewentualne poprawki, czyli przesadzanie roślin, sprawią duży kłopot.
Żwir wypełniający rabaty powinno się układać na tkaninie oddzielającej go od podłoża. Może to być mata szkółkarska, cienka geowłóknina lub gruba agrowłóknina. Chodzi o to, by zapobiegać mieszaniu się żwiru z podłożem i utrudnić wzrost chwastów, ale jednocześnie umożliwić przepływ wody i powietrza. Po rozłożeniu tkaniny rozstawiamy na niej rośliny i w miejscach, w których będą rosły, wycinamy otwory lub nacinamy tkaninę na krzyż i podwijamy jej brzegi pod spód. Otwory wokół roślin powinny być na tyle duże, żeby można było swobodnie wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Po posadzeniu roślin krawędzie tkaniny przytwierdzamy do podłoża szpilami z drutu i po zmieceniu powierzchni rozkładamy 2-3-centymetrową warstwę żwiru. Taka grubość wystarczająco maskuje tkaninę; nawet po przejściu przez żwir nie pojawiają się na niej prześwity.

>>Przeczytaj też: Żwirowe rabaty w ogrodzie

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie żwirowym

W ogrodach żwirowych dobrze wyglądają rośliny wyraziste, architektoniczne, o zdecydowanych kolorach i pięknych kształtach, które kontrastują ze żwirem barwą, pokrojem i fakturą liści. Świetnie prezentują się klony palmowe, hortensje ogrodowe, dębolistne i bukietowe, fotergille, funkie, rodgersje, bergenie, liatry, ostróżki, ciemierniki i żurawki. Szkielet powinny jednak tworzyć rośliny zimozielone, dzięki którym ogród nie straci na atrakcyjności także zimą. Pasują tu bukszpany, cisy, azalie japońskie, karłowe odmiany iglaków oraz juki.
Warto także posadzić trawy ozdobne, których liście co prawda zamierają jesienią, ale pozostają w ogrodzie w postaci dekoracyjnych suchych kęp. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich (także bambusy) są ekspansywne i łatwo się rozrastają rozłogami lub silnymi kłączami. Rozprzestrzeniając się, mogą zarosnąć i zniszczyć całą rabatę, a usuwanie ich pędów przerastających przez tkaninę lub kłączy rozrastających się pod nią najczęściej wiąże się z koniecznością zdjęcia żwiru i odsłonięcia podłoża. Wzrost roślin można ograniczyć, sadząc je w donicach zakopanych w ziemi.

Podlewanie ogrodu żwirowego

Tradycyjne podlewanie, czyli zastosowanie zraszaczy, często powoduje szybkie wytrącanie się na powierzchni żwiru osadów żelaza. Związane to jest zazwyczaj z dużym zażelazieniem wody i jest najbardziej widoczne (w postaci pomarańczowych smug i osadu) na jasnej lub bardzo ciemnej nawierzchni. Dlatego w żwirowym ogrodzie warto zainstalować linię kroplującą, która dostarcza wodę wprost do korzeni roślin. Najlepiej umieścić ją pod tkaniną wyściełającą rabaty. Za takim rozwiązaniem przemawia to, iż linia kroplująca z powodu mikrodrgań, którym podlega w czasie, kiedy przepływa przez nią woda, a także ruchów gruntu spowodowanych jego zamarzaniem i rozmarzaniem dość szybko wynurza się na powierzchnię, nawet jeśli została zamocowana w podłożu szpilami. Jest ją wówczas dość trudno ukryć (dociskanie jej do podłoża, jeżeli dostał się pod nią żwir, może uszkodzić instalację).

Uwaga! Ułożenie linii kroplującej pod tkaniną wymaga wcześniejszego starannego zaplanowania rozmieszczenia roślin na rabatach.

Warto wiedzieć

Nowoczesne nawierzchnie w ogrodzie

Nowoczesne nawierzchnie w ogrodzie

W ofercie firmy Bruk znajdziemy kilka rodzajów szlachetnych powierzchni kostek i płyt :

  • powierzchnia płukana Callisto: wyroby płukane charakteryzują się szlachetną, szorstką powierzchnią. Dzięki starannie dobranym kruszywom oraz specjalistycznej metodzie płukania, kostki uzyskują nowoczesny i ekskluzywny wygląd. Szczególnymi zaletami tej linii produktowej są perfekcyjna estetyka i uniwersalność. Nawierzchnia ułożona z kostek płukanych doskonale komponuje się niemal z każdym typem domu i ogrodu, nadając otoczeniu niepowtarzalny styl.
  • wyroby linii Colormix zostały stworzone z myślą o wielbicielach barwnej przestrzeni, efektownych rozwiązań i naturalnego piękna. Bogata paleta kolorystycznych melanży ułatwia dobór produktów idealnie komponujących się z otoczeniem. Produkty w kolorystyce Colormix doskonale sprawdzą się zarówno na przydomowym tarasie, ścieżce ogrodowej, jak i na ruchliwej promenadzie. Przy produkcji zastosowane zostały innowacyjne technologie: Bruk Protect Quality, zabezpieczająca powierzchnię przed zabrudzeniami i wilgocią oraz Bruk Color Quality gwarantująca wyjątkową wyrazistość kolorów.
  • powierzchnia Nestor: linia wyrobów brukowych wykonana z użyciem innowacyjnej technologii postarzania. Proces polega na dodatkowej obróbce produktu, tak aby uzyskać efekt ekskluzywnego, patynowanego bruku. Nawierzchnia wykończona postarzanymi elementami betonowymi nadaje otoczeniu ciepły, harmonijny i nieco nostalgiczny charakter. Kostka imitująca postarzany kamień doskonale komponuje się niemalże z każdym typem domu i ogrodu: idealnie współgra z otoczeniem w stylu rustykalnym i tradycyjnym, umiejętnie zastosowana odnajdzie się również w nowoczesnym otoczeniu.

Ścieżki w ogrodzie żwirowym

Ważnym zagadnieniem w ogrodzie żwirowym są ciągi komunikacyjne. Ścieżki tylko z pozoru nie różnią od pokrytych żwirem rabat i tworzą z nimi jednolitą powierzchnię. Żeby jednak wygodnie się po nich chodziło, żwir nie może się przemieszczać i musi być stabilny. Wykonanie ścieżki rozpoczynamy od wyznaczenia jej biegu i zrobienia około 10-centymetrowego wykopu. Nawierzchnię możemy ograniczyć obrzeżem, na przykład z taśmy plastikowej (nie może być jej widać!), a jeśli chcemy podkreślić i wyeksponować ścieżkę lub zaznaczyć kształt rabaty, możemy użyć kostki brukowej. Dno wykopu ubijamy, a następnie rozkładamy warstwę kruszywa (tłucznia, klińca lub innego dającego się zagęścić materiału o grubszej frakcji) i zagęszczamy ubijakiem wibracyjnym lub bardzo dokładnie ręcznie. Na tak przygotowaną podbudowę wysypujemy grys lub żwir z dodatkiem spoiwa. Grys ma ostre krawędzie i łatwo się klinuje, co sprawia, że nawierzchnia jest stabilna. Natomiast żwir ma zaokrąglone krawędzie i się nie klinuje. Samo jego zagęszczenie nie wystarczy, by powstała trwała nawierzchnia. Dlatego stosując żwir, należy dodać nieco spoiwa o bardzo drobnym uziarnieniu, na przykład glinę szamotową wymieszaną z niewielką ilością cementu, które zlepi podłoże. Budowa takiej nawierzchni jest jednak trudna, czasochłonna i wymaga doświadczenia.

Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie żwirowym

Pielęgnacja ogrodu żwirowego jest nieco trudniejsza niż tradycyjnego. Podstawowym problemem jest usuwanie opadłych zanieczyszczeń. Większe patyki, gałęzie i liście trzeba po prostu wybrać. Niewielkie liście i inne drobne śmieci można delikatnie wygrabić lub wymieść. Jeżeli żwir jest wystarczająco ciężki, możemy go oczyścić, używając dmuchawy lub odkurzacza do liści. Trzeba też co jakiś czas (ale znacznie rzadziej niż w zwykłym ogrodzie) usuwać pojawiające się miejscami chwasty.
Rośliny w ogrodzie żwirowym zasilamy, podlewając je roztworem nawozu rozpuszczonego w wodzie lub opryskując specjalnym nawozem dolistnym. Możemy też nasypać w otwory, w których rosną, nawozu sypkiego albo w postaci granulek i zwilżyć podłoże delikatnym strumieniem wody, żeby rozpuścić nawóz. Podlewając ogród lub programując jego nawadnianie, pamiętajmy o tym, że zarówno tkanina wyściełająca rabaty, jak i żwir ograniczają parowanie wody, wobec czego należy go nieco rzadziej podlewać.

Autor tekstu: Marcin Wodnicki
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe, Andrzej Szandomirski, photos.com
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Energetyczne wesele
Energetyczne wesele

Dziś chcialam Wam pokazać moją ubiegłotygodniową realizację. Panna młoda wybrała bardzo odważne...

Przeczytaj też:
5 powodów, dla których warto zastosować betonowe nawierzchnie wokół domu
5 powodów, dla których warto zastosować betonowe nawierzchnie wokół domu

Beton to jeden z najlepszych materiałów do utwardzenia nawierzchni wokół domu. Sprawdź, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia