Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodzenia, nawierzchnie > Nawierzchnie w ogrodzie > Jak założyć ogród żwirowy. Rośliny na żwirowe rabaty
Nawierzchnie w ogrodzie

Jak założyć ogród żwirowy. Rośliny na żwirowe rabaty

Ogród żwirowy to ciekawy pomysł na otoczenie domu

Ogród żwirowy to ciekawy pomysł na otoczenie domu

Ogrody żwirowe są coraz bardziej popularne. Pokrycie żwirem powierzchni ogrodu ma sporo zalet: optycznie powiększa przestrzeń działki i tworzy dobre tło dla roślin oraz elementów małej architektury. Podpowiadamy jak założyć i pielęgnować ogród żwirowy.

Żwir utrudnia wzrost chwastów, zapobiega też szybkiemu parowaniu wody z gleby. Jego różnorodna barwa zwiększa możliwości kolorystycznego komponowania przestrzeni wokół domu. Warto więc założyć w ogrodzie żwirową rabatę.

Jak założyć rabatę żwirową w ogrodzie

Przystępując do zakładania rabaty żwirowej, postępujemy tak samo jak przy tworzeniu zwykłej rabaty bylinowej czy sadzeniu drzew albo krzewów: odchwaszczamy, przekopujemy i nawozimy glebę. Jak zawsze (ale w tym przypadku szczególnie) powinniśmy mieć przygotowany wcześniej projekt nasadzeń, a w każdym razie dość przemyślaną koncepcję wyglądu rabaty, bo ewentualne poprawki, czyli przesadzanie roślin, sprawią duży kłopot.
Żwir wypełniający rabaty powinno się układać na tkaninie oddzielającej go od podłoża. Może to być mata szkółkarska, cienka geowłóknina lub gruba agrowłóknina. Chodzi o to, by zapobiegać mieszaniu się żwiru z podłożem i utrudnić wzrost chwastów, ale jednocześnie umożliwić przepływ wody i powietrza. Po rozłożeniu tkaniny rozstawiamy na niej rośliny i w miejscach, w których będą rosły, wycinamy otwory lub nacinamy tkaninę na krzyż i podwijamy jej brzegi pod spód. Otwory wokół roślin powinny być na tyle duże, żeby można było swobodnie wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Po posadzeniu roślin krawędzie tkaniny przytwierdzamy do podłoża szpilami z drutu i po zmieceniu powierzchni rozkładamy 2-3-centymetrową warstwę żwiru. Taka grubość wystarczająco maskuje tkaninę; nawet po przejściu przez żwir nie pojawiają się na niej prześwity.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie żwirowym

W ogrodach żwirowych dobrze wyglądają rośliny wyraziste, architektoniczne, o zdecydowanych kolorach i pięknych kształtach, które kontrastują ze żwirem barwą, pokrojem i fakturą liści. Świetnie prezentują się klony palmowe, hortensje ogrodowe, dębolistne i bukietowe, fotergille, funkie, rodgersje, bergenie, liatry, ostróżki, ciemierniki i żurawki. Szkielet powinny jednak tworzyć rośliny zimozielone, dzięki którym ogród nie straci na atrakcyjności także zimą. Pasują tu bukszpany, cisy, azalie japońskie, karłowe odmiany iglaków oraz juki.
Warto także posadzić trawy, których liście co prawda zamierają jesienią, ale pozostają w ogrodzie w postaci dekoracyjnych suchych kęp. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich (także bambusy) są ekspansywne i łatwo się rozrastają rozłogami lub silnymi kłączami. Rozprzestrzeniając się, mogą zarosnąć i zniszczyć całą rabatę, a usuwanie ich pędów przerastających przez tkaninę lub kłączy rozrastających się pod nią najczęściej wiąże się z koniecznością zdjęcia żwiru i odsłonięcia podłoża. Wzrost roślin można ograniczyć, sadząc je w donicach zakopanych w ziemi.

Podlewanie ogrodu żwirowego

Tradycyjne podlewanie, czyli zastosowanie zraszaczy, często powoduje szybkie wytrącanie się na powierzchni żwiru osadów żelaza. Związane to jest zazwyczaj z dużym zażelazieniem wody i jest najbardziej widoczne (w postaci pomarańczowych smug i osadu) na jasnej lub bardzo ciemnej nawierzchni. Dlatego w żwirowym ogrodzie warto zainstalować linię kroplującą, która dostarcza wodę wprost do korzeni roślin. Najlepiej umieścić ją pod tkaniną wyściełającą rabaty. Za takim rozwiązaniem przemawia to, iż linia kroplująca z powodu mikrodrgań, którym podlega w czasie, kiedy przepływa przez nią woda, a także ruchów gruntu spowodowanych jego zamarzaniem i rozmarzaniem dość szybko wynurza się na powierzchnię, nawet jeśli została zamocowana w podłożu szpilami. Jest ją wówczas dość trudno ukryć (dociskanie jej do podłoża, jeżeli dostał się pod nią żwir, może uszkodzić instalację).

Uwaga! Ułożenie linii kroplującej pod tkaniną wymaga wcześniejszego starannego zaplanowania rozmieszczenia roślin na rabatach.

Autor tekstu: Marcin Wodnicki
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com, Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Z wizytą we wrocławskim zoo :)
Z wizytą we wrocławskim zoo :)

Miałam okazję ostatnio zwiedzić wrocławskie zoo. Chociaż przytłoczyła mnie cena- 40 zł! za bilet (w...

Przeczytaj też:
Jak założyć ogród żwirowy. Rośliny na żwirowe rabaty
Jak założyć ogród żwirowy. Rośliny na żwirowe rabaty

Ogrody żwirowe są coraz bardziej popularne. Pokrycie żwirem powierzchni ogrodu ma sporo ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia