Drewniane nawierzchnie w ogrodzie

2010-11-24 1:00

Drewniane nawierzchnie wyglądają bardzo naturalnie, dlatego doskonale pasują do większości wnętrz ogrodowych.

Układanie drewnianych nawierzchni nie wymaga wiele zachodu, trzeba tylko zadbać o dobre zabezpieczenie drewna przed wpływem czynników atmosferycznych.

Zalety i wady drewnianych nawierzchni

Ścieżki wykonane z elementów drewnianych wyglądają szlachetnie, dobrze komponują się zarówno z roślinami, jak i innymi materiałami wykorzystywanymi przy urządzaniu ogrodów. Ścieżki takie są tanie, a ich wykonanie nie sprawia większych kłopotów. Z drobnych elementów łatwo można układać nawet fantazyjne kształty. Poza tym drewniane nawierzchnie, co czasami też ma znaczenie, tłumią odgłos kroków.

Niestety, ścieżki drewniane w porównaniu z nawierzchniami zrobionymi z innych materiałów są mniej trwałe. Źle zaimpregnowany bruk lub drewniane podesty mogą się rozpadać już po dwóch latach od ich ułożenia w ogrodzie. Poza tym nawierzchnie z drewna po zmoczeniu wodą stają się niebezpiecznie śliskie. Trzeba też pamiętać, że drewno "pracuje" - łatwo chłonie wodę, zwiększając swoją objętość, a następnie przesychając - kurczy się. Dlatego nie należy układać z niego nawierzchni ograniczonych stałymi elementami, na przykład ścianami budynków lub ogrodzenia (bo po deszczu, gdy drewno nasiąknie, mogą w nawierzchni powstać wybrzuszenia), lub trzeba zostawić w nawierzchni szczeliny.

Jaki materiał na drewnianą nawierzchnię?

Bruk. Nawierzchnię o drobnej fakturze można ułożyć z bruku drewnianego o przekroju koła (najlepiej o średnicy nie mniejszej niż 10 cm) lub z kostki drewnianej. Takie nawierzchnie na gruncie przepuszczalnym układa się na warstwie około 5 cm zagęszczonego piasku. Jeśli jednak podłoże jest słabo przepuszczalne, należy dodatkowo ułożyć warstwę odsączającą ze żwiru. Konieczne jest zrobienie krawężników. W przeciwnym razie drobne elementy nawierzchni rozchyboczą się i chodzenie po niej będzie bardzo niewygodne.

Podesty. Dobrym pomysłem na drewnianą nawierzchnię są podesty z desek mocowanych na krawędziakach. Układa się je na warstwie 5 cm ubitego piasku. Czasami podesty służą również do wykładania powierzchni tarasu.

Skąd wziąć elementy na drewniane nawierzchnie?

Coraz więcej elementów na nawierzchnie drewniane można kupić w centrach ogrodniczych lub firmach specjalizujących się w sprzedaży wyrobów drewnianych do ogrodów. Sprzedawcy zapewniają, że elementy te są doskonale zaimpregnowane - zazwyczaj ciśnieniowo (takiego drewna nie należy ciąć ani poddawać innej obróbce). Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkcja masowa. Jeżeli ogród ma mieć niepowtarzalny klimat, warto pokusić się o bardziej oryginalne wyposażenie. Bardzo efektownie wyglądają ścieżki zrobione z dużych plastrów drewnianych uzyskanych z pni lub grubych konarów drzew.

Potrzebna impregnacja drewna

Elementy drewniane, które nie są zaimpregnowane fabrycznie, trzeba zaimpregnować samemu jeszcze przed ich ułożeniem w ogrodzie. Najlepsze są impregnaty olejowe, na przykład Imprex W2, można też użyć impregnatów rozpuszczalnikowych, na przykład Drewnochronu.

Uwaga! Drewno poddawane impregnacji powinno być czyste i suche, bo tylko wtedy preparat bez przeszkód wniknie w jego pory. Ponieważ impregnaty do drewna, zwłaszcza olejowe, są toksyczne - impregnację należy przeprowadzać na zewnątrz budynku, na przykład pod wiatą, i pracować koniecznie w gumowych rękawicach.

Zobacz w naszej galerii, jak zrobić ścieżkę z bruku drewnianego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie