Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Nawierzchnie w ogrodzie

Ciekawe pomysły na ogrodowe ścieżki

Ścieżki i drogi w ogrodzie to konieczność. Nie zawsze muszą to być jednak masywne brukowane nawierzchnie. Przedstawiamy ciekawe pomysły na ogrodowe ścieżki.

W miejscach, w których ogród nie jest intensywnie użytkowany, wystarczy zrobić przejście – na przykład z rzuconych na trawę płyt. Takie rozwiązanie, poza względem praktycznym, ma tę zaletę, że zdobi.

Ścieżka w ogrodzie płyty w zieleni

Zielona powierzchnia trawnika przyciąga wzrok. Często szkoda ją dzielić nawierzchnią na mniejsze części. W takim przypadku można ułożyć kamienne lub drewniane elementy, które stworzą malowniczą ścieżkę i pozwolą przejść przez trawę suchą stopą nawet po obfitym deszczu.
W miejscach, w których mają leżeć poszczególne elementy, należy ostrożnie wyciąć płaty darni (na przykład nożem), tak by nie zniszczyć trawnika. Po usunięciu murawy trzeba wybrać podłoże na głębokość o 5-10 cm większą niż grubość płyt tworzących ścieżkę. Następnie na dno wykopu należy wsypać piasek i ubić go.
Na tak przygotowanym podłożu można umieścić elementy przejścia. Kamienie układa się tak, żeby ich ładniejsza i bardziej płaska część tworzyła powierzchnię ścieżki. Na koniec elementy trzeba wypoziomować, dobijając je gumowym młotkiem, a przestrzeń między nimi a trawnikiem wypełnić piaskiem. Ważne jest, żeby powierzchnia przejścia i trawnika były na tym samym poziomie – łatwo będzie wtedy przejeżdżać po nich kosiarką.

Ścieżka w ogrodzie: kamień na żwirowej nawierzchni

Faktura nieutwardzonej żwirowej nawierzchni jest bardzo dekoracyjna, ale ma wadę – chodzenie po niej jest niewygodne. Można wprawdzie jej wierzchnią warstwę uwałować, ale straci wtedy swój „kostropaty” wdzięk. W takiej sytuacji warto sięgnąć po rozwiązanie znane z ogrodów japońskich – umożliwić przejście przez żwirowe morze po twardych płaskich elementach.
W miejscu planowanej nawierzchni należy wybrać podłoże. Następnie trzeba ułożyć krawężniki lub taśmy (na przykład plastikowe) ograniczające jej boki. Na dno nasypać 15 cm piasku (na podłożu przepuszczalnym) lub 10 cm tłucznia kamiennego i 10 cm piasku (na nieprzepuszczalnym). Na tym ułożyć kamienne elementy, wypoziomować je, dobijając gumowym młotkiem, a przestrzeń między krawężnikami i płytami wypełnić żwirem.

Ścieżka w ogrodzie: zamiast mostka

Przejście przez wodę zastąpi mostek lub kładkę. Nie dominuje nad taflą wody, pozwala przyjrzeć się z bliska roślinom, a przy tym wygląda oryginalnie. Może być zrobione z elementów betonowych z cementu hydrotechnicznego albo z kamiennych płyt (najlepiej granitowych). Nie nadaje się do tego celu wapień, ponieważ wypłukiwane z niego związki chemiczne alkalizują wodę. Płyty mocuje się na podporach – na przykład betonowych bloczkach – specjalną zaprawą cementową. Woda powinna sięgać tak wysoko, aby zasłaniała podpory. Elementy przejścia muszą być bardzo stabilne, a ich powierzchnia po zmoczeniu nie może być śliska.

Ścieżka w ogrodzie - cała w kwiatach

Przejście wśród roślin na rabatach umożliwia nie tylko podziwianie z bliska ich urody, ale też ułatwia ich pielęgnację. Nie trzeba ciągle uważać, by nie zdeptać liści i kwiatów. Przejście przez rabatę wykonuje się tak samo jak przez trawnik.

Zobacz wideo: propozycja tarasu połączonego ze ścieżką w ogrodzie

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski, Jacek Skórkowski
mat. wideo: TTV/x-news
Źródło: Murator
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Energetyczny bukiet
Energetyczny bukiet

Kto lubi energetyczne połączenia kolorystyczne? :) My uwielbiamy! Ten bukiet podobał się nam...

Przeczytaj też:
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie. Ogrodowe ścieżki z betonu, klinkieru, drewna, kamienia, żwiru
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie. Ogrodowe ścieżki z betonu, klinkieru, drewna, kamienia, żwiru

Ścieżki w ogrodzie łączą odległe części działki, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia