Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodzenia, nawierzchnie > Nawierzchnie w ogrodzie > Ciekawe pomysły na ogrodowe ścieżki
Nawierzchnie w ogrodzie

Ciekawe pomysły na ogrodowe ścieżki

Ścieżki i drogi w ogrodzie to konieczność. Nie zawsze muszą to być jednak masywne brukowane nawierzchnie. Przedstawiamy ciekawe pomysły na ogrodowe ścieżki.

W miejscach, w których ogród nie jest intensywnie użytkowany, wystarczy zrobić przejście – na przykład z rzuconych na trawę płyt. Takie rozwiązanie, poza względem praktycznym, ma tę zaletę, że zdobi.

Ścieżka w ogrodzie płyty w zieleni

Zielona powierzchnia trawnika przyciąga wzrok. Często szkoda ją dzielić nawierzchnią na mniejsze części. W takim przypadku można ułożyć kamienne lub drewniane elementy, które stworzą malowniczą ścieżkę i pozwolą przejść przez trawę suchą stopą nawet po obfitym deszczu.
W miejscach, w których mają leżeć poszczególne elementy, należy ostrożnie wyciąć płaty darni (na przykład nożem), tak by nie zniszczyć trawnika. Po usunięciu murawy trzeba wybrać podłoże na głębokość o 5-10 cm większą niż grubość płyt tworzących ścieżkę. Następnie na dno wykopu należy wsypać piasek i ubić go.
Na tak przygotowanym podłożu można umieścić elementy przejścia. Kamienie układa się tak, żeby ich ładniejsza i bardziej płaska część tworzyła powierzchnię ścieżki. Na koniec elementy trzeba wypoziomować, dobijając je gumowym młotkiem, a przestrzeń między nimi a trawnikiem wypełnić piaskiem. Ważne jest, żeby powierzchnia przejścia i trawnika były na tym samym poziomie – łatwo będzie wtedy przejeżdżać po nich kosiarką.

Warto wiedzieć

Nowoczesne nawierzchnie w ogrodzie

Nowoczesne nawierzchnie w ogrodzie

W ofercie firmy Bruk znajdziemy kilka rodzajów szlachetnych powierzchni kostek i płyt :

  • powierzchnia płukana Callisto: wyroby płukane charakteryzują się szlachetną, szorstką powierzchnią. Dzięki starannie dobranym kruszywom oraz specjalistycznej metodzie płukania, kostki uzyskują nowoczesny i ekskluzywny wygląd. Szczególnymi zaletami tej linii produktowej są perfekcyjna estetyka i uniwersalność. Nawierzchnia ułożona z kostek płukanych doskonale komponuje się niemal z każdym typem domu i ogrodu, nadając otoczeniu niepowtarzalny styl.
  • wyroby linii Colormix zostały stworzone z myślą o wielbicielach barwnej przestrzeni, efektownych rozwiązań i naturalnego piękna. Bogata paleta kolorystycznych melanży ułatwia dobór produktów idealnie komponujących się z otoczeniem. Produkty w kolorystyce Colormix doskonale sprawdzą się zarówno na przydomowym tarasie, ścieżce ogrodowej, jak i na ruchliwej promenadzie. Przy produkcji zastosowane zostały innowacyjne technologie: Bruk Protect Quality, zabezpieczająca powierzchnię przed zabrudzeniami i wilgocią oraz Bruk Color Quality gwarantująca wyjątkową wyrazistość kolorów.
  • powierzchnia Nestor: linia wyrobów brukowych wykonana z użyciem innowacyjnej technologii postarzania. Proces polega na dodatkowej obróbce produktu, tak aby uzyskać efekt ekskluzywnego, patynowanego bruku. Nawierzchnia wykończona postarzanymi elementami betonowymi nadaje otoczeniu ciepły, harmonijny i nieco nostalgiczny charakter. Kostka imitująca postarzany kamień doskonale komponuje się niemalże z każdym typem domu i ogrodu: idealnie współgra z otoczeniem w stylu rustykalnym i tradycyjnym, umiejętnie zastosowana odnajdzie się również w nowoczesnym otoczeniu.

Ścieżka w ogrodzie: kamień na żwirowej nawierzchni

Faktura nieutwardzonej żwirowej nawierzchni jest bardzo dekoracyjna, ale ma wadę – chodzenie po niej jest niewygodne. Można wprawdzie jej wierzchnią warstwę uwałować, ale straci wtedy swój „kostropaty” wdzięk. W takiej sytuacji warto sięgnąć po rozwiązanie znane z ogrodów japońskich – umożliwić przejście przez żwirowe morze po twardych płaskich elementach.
W miejscu planowanej nawierzchni należy wybrać podłoże. Następnie trzeba ułożyć krawężniki lub taśmy (na przykład plastikowe) ograniczające jej boki. Na dno nasypać 15 cm piasku (na podłożu przepuszczalnym) lub 10 cm tłucznia kamiennego i 10 cm piasku (na nieprzepuszczalnym). Na tym ułożyć kamienne elementy, wypoziomować je, dobijając gumowym młotkiem, a przestrzeń między krawężnikami i płytami wypełnić żwirem.

Ścieżka w ogrodzie: zamiast mostka

Przejście przez wodę zastąpi mostek lub kładkę. Nie dominuje nad taflą wody, pozwala przyjrzeć się z bliska roślinom, a przy tym wygląda oryginalnie. Może być zrobione z elementów betonowych z cementu hydrotechnicznego albo z kamiennych płyt (najlepiej granitowych). Nie nadaje się do tego celu wapień, ponieważ wypłukiwane z niego związki chemiczne alkalizują wodę. Płyty mocuje się na podporach – na przykład betonowych bloczkach – specjalną zaprawą cementową. Woda powinna sięgać tak wysoko, aby zasłaniała podpory. Elementy przejścia muszą być bardzo stabilne, a ich powierzchnia po zmoczeniu nie może być śliska.

Ścieżka w ogrodzie - cała w kwiatach

Przejście wśród roślin na rabatach umożliwia nie tylko podziwianie z bliska ich urody, ale też ułatwia ich pielęgnację. Nie trzeba ciągle uważać, by nie zdeptać liści i kwiatów. Przejście przez rabatę wykonuje się tak samo jak przez trawnik.

Zobacz wideo: propozycja tarasu połączonego ze ścieżką w ogrodzie

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: materiały prasowe, Andrzej Szandomirski, Jacek Skórkowski
mat. wideo: TTV/x-news
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Hortensja ogrodowa
Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodwa jest bardzo często sadzona w przydomowych ogrodach. Inna nazwa tej rośliny to...

Przeczytaj też:
Beton na tarasie – przepis na efektowną i trwałą posadzkę. GALERIA zdjęć
Beton na tarasie – przepis na efektowną i trwałą posadzkę. GALERIA zdjęć

Beton na tarasie to znakomity sposób na wykończenie posadzki tarasowej. Przeczytaj, dlaczego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia