Cegła klinkierowa na ścieżce, czyli nawierzchnie z klinkieru w ogrodzie

2012-08-13 15:52

Jeżeli chcemy urządzić ogród z materiałów naturalnych, a przy tym solidnych, trwałych i efektownych, zdecydujmy się na klinkier. Nawierzchnia klinkierowa ma tę zaletę, że jest praktycznie niezniszczalna.

Wygląd klinkieru zależy od składu chemicznego gliny, z której powstaje, a także od przebiegu procesu technologicznego produkcji, czyli temperatury wypalania oraz ilości dostarczanego tlenu. Tradycyjne cegły klinkierowe mają naturalne barwy: głównie różne odcienie czerwieni, brązu i zgaszonego pomarańczu. Ich powierzchnia jest chropowata albo gładka i lekko połyskująca. Krawędzie mogą być fazowane lub bez fazy. W tej grupie są też elementy formowane ręcznie. Ich nierówne krawędzie i chropowata powierzchnia mają niepowtarzalny charakter. Do utwardzania nawierzchni ogrodowych bywają wykorzystywane cegły elewacyjne, które często nie różnią się nasiąkliwością od brukowych, są jednak mniej wytrzymałe na nacisk. Można nimi utwardzać ścieżki i place w ogrodzie, po których nie będą jeździły samochody.Dla wielu osób ważnym atrybutem klinkieru jest jego solidny wygląd. Wrażenie takie sprawiają zwłaszcza elementy produkowane maszynowo o gładkiej, lśniącej powierzchni i wyrazistej barwie. Nostalgiczny charakter mają cegły brukowe o obijanych krawędziach. Pamiętajmy, że elementy pochodzące z różnych partii często mają nieco inny odcień. Trudno jest uzyskać identyczny kolor między innymi dlatego, że użyta glina może różnić się od poprzedniej składem chemicznym, bo pozyskana jest z innych warstw złoża. Dlatego trzeba dobrze zaplanować i wymierzyć powierzchnię dróg, placyków i tarasów, by od razu kupić potrzebną ilość materiału pochodzącego z jednej partii.

Klinkier w różnych kolorach

W ofercie firm coraz częściej oprócz naturalnie wybarwionych znajdują się klinkierowe cegły brukowe białokremowe, szare, grafitowe i czarne, czerwononiebieskie i brązowoniebieskie oraz w różnych odcieniach żółci. Bardzo popularne są elementy dwubarwne o cieniowanej powierzchni powstające w technologii napłomieniania.Zaletą klinkieru, która czasami może okazać się uciążliwa, jest trwałość barw – nie blakną i nie pokrywają się patyną. Nawet po wielu latach pozostają takie same jak w chwili ułożenia. Warto o tym pamiętać podczas projektowania otoczenia domu. Zbyt intensywny odcień nigdy nie nabierze szlachetnego wyrazu, a przecież będzie nam towarzyszył przez lata. Jeśli zdecydujemy się na taką wyrazistą nawierzchnię o intensywnej barwie, pamiętajmy, że narzuca ona styl całemu ogrodowi. Wymaga przemyślanego łączenia z innymi elementami wyposażenia (ogrodowe budowle, meble, parasole) i starannego doboru roślin, zwłaszcza gdy utwardzana powierzchnia jest rozległa. Jeżeli nie zapanujemy nad kolorystyką ogrodowych wnętrz i pozwolimy konkurować rozmaitym elementom, stworzymy przestrzeń, w której trudno będzie wytrzymać.

Jak czyścić klinkier

Czyszczenie klinkieru nie jest trudne. Ziemię i kurz można usunąć wodą, a w bardziej zabrudzonych miejscach – wodą z mydłem. Jeśli pojawią się glony, co zdarza się w miejscach silnie zacienionych, żeby się ich pozbyć, wystarczy zmyć je wodą z dodatkiem octu. Białoszare plamy soli rozpuszczonych w wodzie i wykrystalizowanych na powierzchni klinkieru można usunąć, na przykład stosując HG Preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji, HG Odplamiacz, Sarsil czyścik, Botact R72 albo Ultrament czyścik do klinkieru. Można też zawczasu użyć preparatów impregnujących, takich jak HNK 533, Sarsil klinkier, Sopro KLO 709 czy LUXMAL – Impregnat do podłoży mineralnych, które utrudniają wnikanie zanieczyszczeń. Warto je stosować do klinkieru o chropowatej powierzchni, ponieważ łatwiej się ona brudzi. Trzeba jednak pamiętać, że większość preparatów wzmacnia kolor klinkieru.

Antracytowy klinkier dla odważnych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie