Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogrodniku przeczytaj > Ogrodniku przeczytaj > Tulipany - katalog odmian
Ogrodniku przeczytaj

Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Pierwsze wzmianki o uroku tych pięknych kwiatów odnaleziono w wierszu tureckiego poety tworzącego w XIII wieku. Z upływem czasu tulipany były coraz chętniej sadzone w zamożnych tureckich ogrodach, a od połowy XVI wieku, za panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520–1566), stały się symbolem imperium osmańskiego i ważnym elementem kultury tureckiej. Cenione przez władców i pożądane przez możnych Turków, pojawiały się nie tylko na rabatach, ale również jako dekoracyjne wzory na kosztownych tkaninach i misternie zdobionych przedmiotach użytkowych. Okres ich największej świetności w Turcji, to tzw. Era Tulipanowa za panowania sułtana Ahmeda III (1703–1730).

Tulipany to rośliny obszarów stepowych i górskich umiarkowanego klimatu kontynentalnego. W ich rodzimych siedliskach występuje chłodna zima, wilgotna i niezbyt ciepła wiosna, a potem upalne, suche lato. Okres korzystny dla wegetacji jest stosunkowo krótki, a rośliny muszą wykazać się zdolnością do przetrwania w trudnych warunkach przez szereg miesięcy. Tulipany poradziły sobie z tym problemem wykształcając cebule – podziemne organy spichrzowe. Dzięki nim gromadzą zapasy niezbędne do zachowania rośliny przy życiu w trudnym okresie suszy, a potem w czasie zimy. Wraz z pierwszym podmuchem wiosny, cebule pozwalają tulipanom na intensywny wzrost, szybkie wykształcenie liści oraz kwiatów i zgromadzenie zapasów na kolejny rok. Dzięki temu dla tulipanów liczą się tylko trzy–cztery miesiące w roku. Resztę czasu mogą spokojnie przeczekać.

Idealne warunki do uprawy tulipanów to gleba przepuszczalna i żyzna o odczynie zbliżonym do obojętnego. Ziemia powinna być pulchna i głęboko uprawiona. Jeśli gleba na naszej rabacie jest gliniasta i zbyt ścisła, warto dosypać nieco piasku. Ziemię zbyt ubogą wzbogacamy torfem i kompostem – wtedy również możemy liczyć na obfite kwitnienie. Jeśli zdecydujemy się na nawiezienie rabat obornikiem, to nie później niż rok przed posadzeniem cebul. Najtrudniejsze warunki do uprawy tulipanów panują na stanowiskach podmokłych lub okresowo zalewanych wodą. Jeśli nie uda się ich skutecznie zdrenować, to cebule nie znajdą tam dobrych warunków do rozwoju.

Tulipany pięknie wyglądają połączone z innymi wiosennymi kwiatami cebulowymi. Ze względu na ogromny wybór odmian liczba kompozycji jest rzeczywiście nieskończona. Przy ich tworzeniu zwróćmy uwagę na kolorystykę – wybierajmy sprawdzone połączenia barw. Przed posadzeniem należy sprawdzić również wysokość, jaką osiągną rośliny i upewnić się, że te niższe znajdą się z przodu rabaty, w tle natomiast będą kwiaty bardziej okazałe. A efekt okaże się jeszcze ciekawszy, jeśli całość będzie ładnie współgrać z elementami ogrodowego wnętrza, jakimi są na przykład zimozielone krzewy i bluszcze, okazałe pnie starych drzew, czy też mała architektura.

Powyższe fragmenty pochodzą z książki "Tulipany" autorstwa Jolanty Piekarz. Książka została wydana przez Horticom.

"Tulipany" to katalog i poradnik w jednym, prezentujący na pięknych, słonecznych fotografiach 250 odmian najpiękniejszych tulipanów, w tym również bardzo oryginalne nowości. W części opisowej zawiera informacje o historii tych pięknych kwiatów, a także o tym, jak je z powodzeniem uprawiać w ogrodzie.

Autor tekstu: Jolanta Piekarz
Autor zdjęć: pochodzą z książki "Tulipany"
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Bukiet z kwiatów cebulowych
Bukiet z kwiatów cebulowych

Z ostatniego zamówienia mamy trochę spadów :) zostały nam hiacynty w różnych kolorach i frezje....

Przeczytaj też:
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia