Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Zakładanie trawnika. Poradnik: jak zakładać trawnik w ogrodzie
Ogród na wsi

Zakładanie trawnika. Poradnik: jak zakładać trawnik w ogrodzie

Rolki darni kolejno rozwijamy, układamy ściśle jedną przy drugiej, docinamy krawędzie i dociskamy murawę do podłoża

Gładki, soczyście zielony trawnik to marzenie każdego miłośnika ogrodu. Jednak, aby trawnik spełniał te oczekiwania, trzeba przede wszystkim trawnik prawidłowo założyć. Radzimy: zakładanie trawnika w ogrodzie.

Trawnik można założyć na dwa sposoby: wysiać albo rozłożyć gotową murawę z rolki.

Trawniki siane możemy założyć nie tylko w miejscach słonecznych, ale także w cienistych lub narażonych na wysychanie. W sprzedaży znajdują się rozmaite mieszanki nasion, można więc wybrać odpowiednią do panujących w danym miejscu warunków. Do założenia trawnika potrzeba zazwyczaj 3–4 kg nasion na 100 m2.
Ceny mieszanek trawnikowych: 9–15 zł/kg.
Trawniki z rolki przeznaczone są na miejsca dobrze nasłonecznione i umiarkowanie wilgotne, ale jeżeli chcemy, żeby nasz trawnik rósł w specjalnych warunkach – można zamówić odpowiedni rodzaj murawy u producenta (cena jest wtedy wyższa). Założenie trawnika z rolki skraca czas oczekiwania na właściwy efekt. Należy jednak pamiętać, że nawet krótkotrwałe silne przesuszenie, szczególnie w czasie upałów, może spowodować całkowite zniszczenie darni.
Ceny darni (wraz z założeniem trawnika): zrywana: 5–9 zł/m2, z folii: 11–24 zł/m2.

Zakładanie trawnika: jakie podłoże pod trawnik

Na nic zda się świetna mieszanka nasion, rozłożenie pięknej zdrowej murawy z rolki czy zainstalowanie automatycznego systemu nawadniającego, jeżeli zlekceważymy bardzo ważny etap w zakładaniu trawnika, jakim jest przygotowanie podłoża. Zacznijmy więc od oczyszczenia powierzchni z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, a następnie, aby pozbyć się chwastów, przekopmy teren widłami szeroko zębnymi (amerykańskimi) lub przeorajmy go i zbronujmy. Ważne, aby te prace doprowadziły do usunięcia wszystkich niepożądanych roślin wraz z ich korzeniami i rozłogami.
Następnie, aby podłoże pod trawnik stało się przepuszczalne i przewiewne, do gleby zbyt zwięzłej dosypmy piasku, a glebę zbyt luźną wzbogaćmy próchnicą, czyli dodajmy ziemi kompostowej, kompostu lub odkwaszonego torfu (we wszystkich wypadkach rozkładamy warstwę około 10 cm i mieszamy z ziemią na głębokość 15 cm). Około trzech tygodni przed siewem lub rozłożeniem trawy z rolki możemy zastosować nawóz wieloskładnikowy (Azofoska, Fruktus) lub specjalistyczny nawóz do trawników. Po tych zabiegach powierzchnię terenu trzeba wyrównać np. łatą drewnianą, a następnie zwałować. Spadek terenu powinien wynosić około 3 proc.


Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski
Źródło: Budowlano-Remontowy Poradnik Rolnika
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Choinka
Choinka

Choinki, choineczki - ten rozmiar i rodzaj sprzedaje się u nas na święta jak świeże bułeczki. :)...

Przeczytaj też:
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia