Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Zakładanie trawnika. Poradnik: jak zakładać trawnik w ogrodzie
Ogród na wsi

Zakładanie trawnika. Poradnik: jak zakładać trawnik w ogrodzie

Rolki darni kolejno rozwijamy, układamy ściśle jedną przy drugiej, docinamy krawędzie i dociskamy murawę do podłoża

Gładki, soczyście zielony trawnik to marzenie każdego miłośnika ogrodu. Jednak, aby trawnik spełniał te oczekiwania, trzeba przede wszystkim trawnik prawidłowo założyć. Radzimy: zakładanie trawnika w ogrodzie.

Trawnik można założyć na dwa sposoby: wysiać albo rozłożyć gotową murawę z rolki.

Trawniki siane możemy założyć nie tylko w miejscach słonecznych, ale także w cienistych lub narażonych na wysychanie. W sprzedaży znajdują się rozmaite mieszanki nasion, można więc wybrać odpowiednią do panujących w danym miejscu warunków. Do założenia trawnika potrzeba zazwyczaj 3–4 kg nasion na 100 m2.
Ceny mieszanek trawnikowych: 9–15 zł/kg.
Trawniki z rolki przeznaczone są na miejsca dobrze nasłonecznione i umiarkowanie wilgotne, ale jeżeli chcemy, żeby nasz trawnik rósł w specjalnych warunkach – można zamówić odpowiedni rodzaj murawy u producenta (cena jest wtedy wyższa). Założenie trawnika z rolki skraca czas oczekiwania na właściwy efekt. Należy jednak pamiętać, że nawet krótkotrwałe silne przesuszenie, szczególnie w czasie upałów, może spowodować całkowite zniszczenie darni.
Ceny darni (wraz z założeniem trawnika): zrywana: 5–9 zł/m2, z folii: 11–24 zł/m2.

Zakładanie trawnika: jakie podłoże pod trawnik

Na nic zda się świetna mieszanka nasion, rozłożenie pięknej zdrowej murawy z rolki czy zainstalowanie automatycznego systemu nawadniającego, jeżeli zlekceważymy bardzo ważny etap w zakładaniu trawnika, jakim jest przygotowanie podłoża. Zacznijmy więc od oczyszczenia powierzchni z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, a następnie, aby pozbyć się chwastów, przekopmy teren widłami szeroko zębnymi (amerykańskimi) lub przeorajmy go i zbronujmy. Ważne, aby te prace doprowadziły do usunięcia wszystkich niepożądanych roślin wraz z ich korzeniami i rozłogami.
Następnie, aby podłoże pod trawnik stało się przepuszczalne i przewiewne, do gleby zbyt zwięzłej dosypmy piasku, a glebę zbyt luźną wzbogaćmy próchnicą, czyli dodajmy ziemi kompostowej, kompostu lub odkwaszonego torfu (we wszystkich wypadkach rozkładamy warstwę około 10 cm i mieszamy z ziemią na głębokość 15 cm). Około trzech tygodni przed siewem lub rozłożeniem trawy z rolki możemy zastosować nawóz wieloskładnikowy (Azofoska, Fruktus) lub specjalistyczny nawóz do trawników. Po tych zabiegach powierzchnię terenu trzeba wyrównać np. łatą drewnianą, a następnie zwałować. Spadek terenu powinien wynosić około 3 proc.


Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski
Źródło: Budowlano-Remontowy Poradnik Rolnika
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

spacer na działeczkę

W niedzielę byliśmy na naszej działeczce, a ponieważ był mróz problem mieliśmyz...

Przeczytaj też:
Brama wjazdowa: wjazd na posesję
Brama wjazdowa: wjazd na posesję

Brama wjazdowa powinna być funkcjonalna i estetyczna. To ona jest wizytówką naszego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia