Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Z czego zrobić taras?
Ogród na wsi

Z czego zrobić taras?

Wybór materiału na taras wbrew pozorom nie zależy tylko od jego właściwości i walorów estetycznych. Równie istotne są położenie tarasu na elewacji, jego wielkość i kształt. Z czego można zrobić taras?

We współczesnych projektach trudno sobie wyobrazić dom bez tarasu. Taras pełni funkcję letniego salonu, jadalni, a niekiedy nawet kuchni. Korzystamy z jego uroków z przyjemnością, bo z jednej strony to miejsce, z którego blisko do domu, a z drugiej – daje radość przebywania w pobliżu ogrodu. Aby w pełni cieszyć się tym letnim salonem, warto zwrócić uwagę na przemyślany wybór odpowiedniej nawierzchni. Zależy on od tego, czy taras jest zadaszony, czy też znajduje się pod gołym niebem, wpływ na dobór materiału ma także wysokość, na jakiej posadowiono taras. Posadzka powinna być również dopasowana do miejsca położenia tarasu i jego powiązania z bryłą budynku.

Taras z dachem czy bez

Wybierając projekt, warto zwrócić uwagę, czy taras jest zadaszony, czy też nie. Istotna jest forma zadaszenia – zależy od niej sposób użytkowania tarasu i wybór materiału na posadzkę. Na tarasie osłoniętym całkowicie wysuniętym okapem lub odrębnym daszkiem nawierzchnia jest mniej narażona na intensywne opady, zwłaszcza jeżeli z boku jest dodatkowo zabezpieczona balustradą lub pergolą. Jednak zadaszenie nie uwalnia tarasu od opadów – wiatr wwiewa pod dach śnieg i zacinający deszcz.

Na tarasach położonych od południa lub zachodu, gdzie mimo zacienienia dociera dużo słońca, nawet zmoczona deszczem lub śniegiem posadzka szybko wysycha. Można więc sięgnąć po nawierzchnie z kamienia, takiego jak piaskowiec, wapień czy marmur, które w miejscach wilgotnych mniej się sprawdzają. Należy jednak pamiętać, że wykonana z zimnych materiałów i pozbawiona światła posadzka będzie zimna. Cieplejsze będzie drewno – można użyć egzotycznego lub mniej odpornego na wilgoć drewna sosnowego albo świerkowego. Jeśli zacieniamy taras od północy lub wschodu, naturalny cień, jaki stwarza dach, pogłębia brak dopływu światła słonecznego. Położenie tam materiału mniej odpornego na wilgoć jest ryzykowne. Głęboki cień w połączeniu z zalegającym śniegiem lub wodą może sprawić, że drewno czy kamień będą słabo wysychały i mogą pojawić się na nich glony lub mech. Trzeba pamiętać, że pod wpływem wilgoci łatwiej się niszczy fuga między płytkami.
Poza tym taras osłonięty dachem ogranicza dostęp światła, a to powoduje, że może się wydawać mroczny. Można rozjaśnić go kolorem materiału. Wybierając materiał w jasnych barwach, zadbajmy, aby robił on wrażenie naturalnego – nawet płytki powinny przypominać fakturą lub wzorem jasny kamień, a nie nawierzchnię na wysoki połysk, która pasuje raczej do salonu lub łazienki.

Jeśli zadaszony taras ogranicza dopływ naturalnego światła do wnętrz, lepiej zdecydować się na częściowe zadaszenie. Sprawdza się w miejscach, w których przebywamy najdłużej – w części jadalnej ze stołem, tam, gdzie stoi grill czy kominek. Ciekawym rozwiązaniem jest wyłożenie takiej strefy innym materiałem, na przykład zastosowanie łatwych do czyszczenia płytek. Pełen światła i słońca będzie taras nieosłonięty dachem i wysunięty poza bryłę domu. Może być on jednak narażony na nadmierne nasłonecznienie, a tym samym nagrzewanie. Dlatego lepiej zastosować na jego posadzce drewno. Trzeba jednak pamiętać, że większość gatunków drewna zmienia barwę pod wpływem promieni UV. Materiałami, które mimo działania słońca nie płowieją ani nie ciemnieją, są płytki ceramiczne i betonowe oraz kamień. Akumulują one ciepło i w letnie upalne dni trudno chodzić po nich boso w otwartej przestrzeni niezadaszonego tarasu. W takich miejscach warto zamontować osłony, na przykład markizy.

Taras wysoko czy nisko

Położenie tarasu względem gruntu ma nie tylko wpływ na sposób jego użytkowania i komunikację między domem a ogrodem, ale też na wybór materiału na jego  nawierzchnię. W domach podpiwniczonych taras wyniesiony jest nad ziemię dosyć wysoko, bo nawet od 1,5 do 2 m. Najczęściej jest usytuowany nad fragmentem piwnicy, garażu lub posadowiony na usypanej skarpie. Położony wysoko jest bardziej związany z przestrzenią domu niż ogrodu – w naturalny sposób staje się przedłużeniem wnętrz. Dlatego warto zastosować na nim taki sam materiał, jakim jest wyłożona podłoga w pomieszczeniach otwartych na taras, jest wtedy ich przedłużeniem. Śmiało można użyć egzotycznych gatunków drewna, którymi chętnie wykłada się też domowe podłogi, na przykład ipe-lapacho czy tek. Stosując płytki, należy uważać na kolor – nieharmonizujące z przyrodą mogą stworzyć dysonans w naturalnym otoczeniu. Można posłużyć się płytkami z tej samej kolekcji i zróżnicować je kolorystycznie. Warunek jest jeden – musi to być kolekcja płytek mrozoodpornych. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie na tarasie dwóch materiałów – dominującym może być drewno, a kamień lub płytki, którymi wyłożymy schody, akcentem wtopionym w drewnianą posadzkę.
Taras w domach niepodpiwniczonych znajduje się tuż nad ziemią. Materiał, którym zostanie wyłożony, powinien podkreślić bliskość ogrodu – warto pokusić się o materiały, które będą użyte do wykańczania innych ogrodowych elementów: ścieżek, altan, murków czy pergoli. Dlatego najlepiej użyć kamienia, drewnianych desek, klinkieru bądź betonowych płytek.

Autor tekstu: Anna Wojciechowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski, Daniel Rumiancew, Piotr Mastalerz
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kompozycje ze strelicji
Kompozycje ze strelicji

Kompozycje ze strelicji! Zostały wykonane na event w stylu afrykańskim :) Mocne, wyraziste kolory...

Przeczytaj też:
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia