Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Woda w ogrodzie - ozdobne urządzenia: fontanna, kaskada, strumień, wodospad
Ogród na wsi

Woda w ogrodzie - ozdobne urządzenia: fontanna, kaskada, strumień, wodospad

Fontanna - pióropusz z kropel wody stanie się atrakcją każdego ogrodowego wnętrza

Oczka wodne, fontanny, kaskady, strumyki, źródełka i wodopoje ożywiają przestrzeń ogrodu, wprowadzając do niej element ruchu. Poznaj ozdobne urządzenia wodne, które możesz zamontować w ogrodzie.

Nawet w najmniejszym wnętrzu ogrodowym warto między roślinami znaleźć miejsce dla ozdobnego urządzenia, które wypełni przestrzeń cichym szmerem i pluskiem wody. Przy tym powstanie specyficzny mikroklimat o podwyższonej wilgotności, który jest szczególnie ważny w upalne dni. W ten sposób stworzymy w naszym ogrodzie doskonałe warunki do wypoczynku.

Fontanna

Fontanna wygląda bardzo efektownie. Wbrew pozorom jej instalacja nie jest trudna, bo polega na umieszczeniu odpowiedniej pompy w stawie lub na brzegu i podłączeniu końcówki rozpylającej wodę. W małych oczkach wodnych dyszę łączy się bezpośrednio z pompą. W dużych stawach wygodniej jest pompę umieścić blisko brzegu lub nawet poza lustrem wody, a wtedy dyszę, przez którą tryska woda, ustawia się na specjalnym stojaku, postumencie z kamienia lub cegle i łączy z pompą przewodem wodnym. Niezbędnym elementem jest filtr, przez który przepływa woda zasysana ze stawu, zanim zostanie wtłoczona do końcówki rozpylającej. W niektórych modelach funkcję filtra pełni obudowa pompy, w innych można regulować wielkość otworów filtrujących. Interesującym rozwiązaniem są pływające pompy fontannowe z wmontowanymi reflektorami.

Kaskada i wodospad

Woda spadająca z pewnej wysokości nadaje ogrodowi specjalny charakter, bo jej migotanie i plusk ożywiają kompozycję. Przy tym urządzenia te doskonale sprawdzają się tam, gdzie szum ulicy sąsiadującej z działką utrudnia wypoczynek. Budując kaskadę czy wodospad, możemy naśladować przyrodę. Warto do tego wykorzystać kamienie pochodzące z okolicznych terenów. Efektownie wyglądają też takie konstrukcje wykonane z kamieni ciosanych, cegły klinkierowej czy bali drewnianych. Jeżeli taką ozdobną formę chcemy umieścić w sąsiedztwie nowoczesnej architektury, warto pomyśleć o indywidualnym projekcie i stworzyć rodzaj rzeźby ogrodowej, na przykład z bloków kamiennych czy betonu.

Warto wiedzieć

Gejzer z kamienia

Gejzer z kamienia

Jeśli w ogrodzie brakuje miejsca, by zbudować staw czy oczko wodne, możemy zdecydować się na tryskający z kamienia gejzer. Jest to rozwiązanie efektowne, a dość łatwe do wykonania. Metalowy lub plastikowy duży pojemnik umieszcza się w wykopie, którego brzeg należy uformować w kształt leja i wyłożyć grubą folią przeznaczoną do budowy oczek wodnych, tak by sięgała w głąb pojemnika. Na dnie ustawiamy małą pompę fontannową. Zbiornik przykrywamy rusztem z  nierdzewnych prętów metalowych (ruszt musi sięgać kilka centymetrów poza brzegi wykopu), a na nim kładziemy kamień z przewierconym otworem, przez który  przeprowadzamy rurkę dyszy. Wokół kamienia układamy warstwę otoczaków lub żwiru, tak by ukryć ruszt.

Woda w ogrodzie: przyścienny zdrój

Przyścienne ujęcie wody to element małej architektury nie tylko efektowny, ale i praktyczny. Nadaje się nawet do bardzo małego ogrodu. Najczęściej jest to ozdobna płyta z elementem, z którego wylewa się woda, połączona z misą, do której woda spływa. Obudowę wodopoju montujemy na murze. Możemy podłączyć ją do ujęcia wody lub zdecydować się na stworzenie obiegu zamkniętego. W drugim wypadku do muru, na którym umieścimy wodopój, musimy mieć dojście z obu stron. Za ścianą znajdzie się zbiornik na wodę, a w nim pompa tłocząca ją przewodem do otworu wylewu. Od strony frontowej poniżej tego wylewu powinna znaleźć się misa, do której spływać będzie woda, odprowadzana następnie do zbiornika przewodem umieszczonym w najniższym punkcie misy.

Woda w ogrodzie: strumień

Woda w strumieniu płynie korytem z położonego w najwyższym punkcie źródła, czyli wylotu przewodu, do zbiornika (rozlewiska lub stawu) położonego w najniższym miejscu terenu. Następnie przewodem ukrytym w ziemi pompa ponownie tłoczy wodę do źródła. Im dłuższe koryto strumyka, węższe przewody i większa różnica wysokości między źródłem wody a zbiornikiem, do którego wpływa, tym większa powinna być wydajność pompy. Należy też przewidzieć pewien naddatek mocy z myślą o nieuniknionym zamuleniu przewodów wodnych. Formując koryto strumienia, trzeba nadać mu spadek wynoszący średnio 1-2%. Warto tak ukształtować przebieg strumienia, aby miał największy spadek tuż za źródłem – wtedy woda będzie nabierać rozpędu i łatwiej pokona przeszkody.
Koryto strumienia prowadzimy tak, aby urozmaicił przestrzeń ogrodu. Zależnie od potrzeb i ukształtowania terenu możemy tworzyć zakola lub meandry, a jeżeli pozwala na to różnica wysokości terenu – także przecinać jego nurt wodospadami lub kaskadami. Minimalna szerokość koryta strumienia zapewniająca swobodny przepływ wody wynosi 40 cm. Dno uszczelniamy podobnie jak przy budowie stawu, czyli folią z PCW lub kauczuku, gliną, betonem zbrojonym albo prefabrykowanymi elementami z tworzyw sztucznych, a następnie maskujemy warstwą żwiru. Jeżeli chcemy nadać strumykowi naturalny charakter, obsypujemy brzegi ziemią, okładamy kamieniami i obsadzamy roślinami.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Piotr Gorączko, Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

ten sezon uważam za udany mimo.

Ten sezon uważam za udany, cukinie nam pięknie obrodziły: mieliśmy żółte i zielone. A nawet...

Przeczytaj też:
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia