Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Woda w ogrodzie - ozdobne urządzenia: fontanna, kaskada, strumień, wodospad
Ogród na wsi

Woda w ogrodzie - ozdobne urządzenia: fontanna, kaskada, strumień, wodospad

Fontanna - pióropusz z kropel wody stanie się atrakcją każdego ogrodowego wnętrza

Oczka wodne, fontanny, kaskady, strumyki, źródełka i wodopoje ożywiają przestrzeń ogrodu, wprowadzając do niej element ruchu. Poznaj ozdobne urządzenia wodne, które możesz zamontować w ogrodzie.

Nawet w najmniejszym wnętrzu ogrodowym warto między roślinami znaleźć miejsce dla ozdobnego urządzenia, które wypełni przestrzeń cichym szmerem i pluskiem wody. Przy tym powstanie specyficzny mikroklimat o podwyższonej wilgotności, który jest szczególnie ważny w upalne dni. W ten sposób stworzymy w naszym ogrodzie doskonałe warunki do wypoczynku.

Fontanna

Fontanna wygląda bardzo efektownie. Wbrew pozorom jej instalacja nie jest trudna, bo polega na umieszczeniu odpowiedniej pompy w stawie lub na brzegu i podłączeniu końcówki rozpylającej wodę. W małych oczkach wodnych dyszę łączy się bezpośrednio z pompą. W dużych stawach wygodniej jest pompę umieścić blisko brzegu lub nawet poza lustrem wody, a wtedy dyszę, przez którą tryska woda, ustawia się na specjalnym stojaku, postumencie z kamienia lub cegle i łączy z pompą przewodem wodnym. Niezbędnym elementem jest filtr, przez który przepływa woda zasysana ze stawu, zanim zostanie wtłoczona do końcówki rozpylającej. W niektórych modelach funkcję filtra pełni obudowa pompy, w innych można regulować wielkość otworów filtrujących. Interesującym rozwiązaniem są pływające pompy fontannowe z wmontowanymi reflektorami.

Kaskada i wodospad

Woda spadająca z pewnej wysokości nadaje ogrodowi specjalny charakter, bo jej migotanie i plusk ożywiają kompozycję. Przy tym urządzenia te doskonale sprawdzają się tam, gdzie szum ulicy sąsiadującej z działką utrudnia wypoczynek. Budując kaskadę czy wodospad, możemy naśladować przyrodę. Warto do tego wykorzystać kamienie pochodzące z okolicznych terenów. Efektownie wyglądają też takie konstrukcje wykonane z kamieni ciosanych, cegły klinkierowej czy bali drewnianych. Jeżeli taką ozdobną formę chcemy umieścić w sąsiedztwie nowoczesnej architektury, warto pomyśleć o indywidualnym projekcie i stworzyć rodzaj rzeźby ogrodowej, na przykład z bloków kamiennych czy betonu.

Warto wiedzieć

Gejzer z kamienia

Gejzer z kamienia

Jeśli w ogrodzie brakuje miejsca, by zbudować staw czy oczko wodne, możemy zdecydować się na tryskający z kamienia gejzer. Jest to rozwiązanie efektowne, a dość łatwe do wykonania. Metalowy lub plastikowy duży pojemnik umieszcza się w wykopie, którego brzeg należy uformować w kształt leja i wyłożyć grubą folią przeznaczoną do budowy oczek wodnych, tak by sięgała w głąb pojemnika. Na dnie ustawiamy małą pompę fontannową. Zbiornik przykrywamy rusztem z  nierdzewnych prętów metalowych (ruszt musi sięgać kilka centymetrów poza brzegi wykopu), a na nim kładziemy kamień z przewierconym otworem, przez który  przeprowadzamy rurkę dyszy. Wokół kamienia układamy warstwę otoczaków lub żwiru, tak by ukryć ruszt.

Woda w ogrodzie: przyścienny zdrój

Przyścienne ujęcie wody to element małej architektury nie tylko efektowny, ale i praktyczny. Nadaje się nawet do bardzo małego ogrodu. Najczęściej jest to ozdobna płyta z elementem, z którego wylewa się woda, połączona z misą, do której woda spływa. Obudowę wodopoju montujemy na murze. Możemy podłączyć ją do ujęcia wody lub zdecydować się na stworzenie obiegu zamkniętego. W drugim wypadku do muru, na którym umieścimy wodopój, musimy mieć dojście z obu stron. Za ścianą znajdzie się zbiornik na wodę, a w nim pompa tłocząca ją przewodem do otworu wylewu. Od strony frontowej poniżej tego wylewu powinna znaleźć się misa, do której spływać będzie woda, odprowadzana następnie do zbiornika przewodem umieszczonym w najniższym punkcie misy.

Woda w ogrodzie: strumień

Woda w strumieniu płynie korytem z położonego w najwyższym punkcie źródła, czyli wylotu przewodu, do zbiornika (rozlewiska lub stawu) położonego w najniższym miejscu terenu. Następnie przewodem ukrytym w ziemi pompa ponownie tłoczy wodę do źródła. Im dłuższe koryto strumyka, węższe przewody i większa różnica wysokości między źródłem wody a zbiornikiem, do którego wpływa, tym większa powinna być wydajność pompy. Należy też przewidzieć pewien naddatek mocy z myślą o nieuniknionym zamuleniu przewodów wodnych. Formując koryto strumienia, trzeba nadać mu spadek wynoszący średnio 1-2%. Warto tak ukształtować przebieg strumienia, aby miał największy spadek tuż za źródłem – wtedy woda będzie nabierać rozpędu i łatwiej pokona przeszkody.
Koryto strumienia prowadzimy tak, aby urozmaicił przestrzeń ogrodu. Zależnie od potrzeb i ukształtowania terenu możemy tworzyć zakola lub meandry, a jeżeli pozwala na to różnica wysokości terenu – także przecinać jego nurt wodospadami lub kaskadami. Minimalna szerokość koryta strumienia zapewniająca swobodny przepływ wody wynosi 40 cm. Dno uszczelniamy podobnie jak przy budowie stawu, czyli folią z PCW lub kauczuku, gliną, betonem zbrojonym albo prefabrykowanymi elementami z tworzyw sztucznych, a następnie maskujemy warstwą żwiru. Jeżeli chcemy nadać strumykowi naturalny charakter, obsypujemy brzegi ziemią, okładamy kamieniami i obsadzamy roślinami.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Piotr Gorączko, Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Powitanie !

Hej ! :) Mam na imię Kasia. Od poł roku mieszkam z moim narzeczonym w naszym wspolnym gniazdku...

Przeczytaj też:
Nietoperz w ogrodzie – niedoceniany sojusznik w walce z komarami
Nietoperz w ogrodzie – niedoceniany sojusznik w walce z komarami

Nietoperz w ogrodzie to zwierzę niepożądane czy potrzebne? Czy nietoperz jest pożyteczny? ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia