Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Woda w ogrodzie w obiegu zamkniętym
Ogród na wsi

Woda w ogrodzie w obiegu zamkniętym

Na strumieniu efektownie wygląda kilkustopniowa kaskada

Płynąca woda ma sporo zalet. W ogrodzie można stworzyć strumień, kaskadę, zainstalować fontannę czy zdrój przyścienny. Najczęściej pamiętamy o jej stronie dekoracyjnej, rzadziej – że niesie ze sobą życie.

Spływająca kaskadami lub płynąca korytem strumienia woda natlenia się, wzbogacając środowisko, w którym egzystują rośliny i ryby. Rozpryskujące się krople nawilżają powietrze, poprawiając mikroklimat panujący w ogrodzie. Ruch wody zapobiega też rozwojowi glonów i larw komarów w zbiornikach. Zależnie od charakteru ogrodu, naszych upodobań i oczywiście zasobów finansowych możemy w ogrodzie stworzyć strumień, uzupełnić go o kaskadę, zainstalować fontannę czy zdrój przyścienny.
Warunkiem sprawnego działania tych urządzeń jest dobrze dobrana pompa unosząca wodę na odpowiednią wysokość. Wydajność pompy powinna być dostosowana do różnicy wysokości między zbiornikiem, z którego woda jest pompowana, a miejscem do którego jest dostarczana (kaskady, początku strumienia czy dyszy fontanny). Przy wyborze pompy trzeba też brać pod uwagę dodatkowe opory, jakie stwarzają filtry zapobiegające zasysaniu drobnych żyjątek i zanieczyszczeń oraz zastosowane przewody – im są dłuższe i węższe, tym pompa powinna mieć większą moc. Warto też zawsze przewidzieć pewien naddatek mocy, bo z czasem instalacja ulega zamuleniu. Przyjmuje się, że maksymalne podnoszenie słupa wody powinno być o blisko 50% większe niż wysokość, z jakiej woda będzie spływała.

Woda w ogrodzie: strumień

Woda płynie od wylotu przewodu (źródła) położonego w najwyższym punkcie układu, korytem do miejsca najniższego – zwykle stawu lub oczka wodnego, a stamtąd przewodem ukrytym w ziemi pompa tłoczy ją z powrotem. Formując koryto strumienia, należy nadać mu spadek nie mniejszy niż 1-2% (na odcinku 10 m różnica poziomów wyniesie 10-20 cm). Aby woda nabrała rozpędu, największy spadek kształtuje się tuż za źródłem. Efektownie wygląda w tym miejscu wodospad lub kilkustopniowa kaskada. Dno strumienia uszczelnia się tak samo jak dno stawu (folią, wykładziną kauczukową, gliną, betonem lub gotowymi elementami z tworzyw sztucznych). Brzegi można umocnić siatką, obłożyć kamieniami, obsypać ziemią i obsadzić roślinami. To sprawi, że strumień będzie wyglądał naturalnie, a korzenie i pędy staną się rodzajem filtra biologicznego – do stawu będzie wpływać woda w znacznym stopniu oczyszczona (im dłuższy strumień, tym lepszy efekt).

Woda w ogrodzie: przyścienny wodopój

Obudowę wodopoju mocuje się do ściany. Może być podłączony do wodociągu albo działać w obiegu zamkniętym podobnie jak wodospad (wtedy potrzebny jest dostęp do ściany z obu stron). W ścianie przygotowuje się dwa otwory: wyżej na przewód doprowadzający wodę i niżej (w dnie ozdobnego zbiornika) na przewód odprowadzający ją do ukrytego za ścianą pojemnika z wodą, z którego pompa tłoczy go do górnego otworu.

Woda w ogrodzie: fontanna

Ważna jest tu nie tylko pompa, ale i dysze, bo od nich zależy kształt rozpylanej wody. Moc pompy i rodzaj dysz należy dobrać do wielkości sadzawki – pióropusz wody nie powinien rozpryskiwać się poza zbiornik. W małych oczkach wodnych i zbiornikach fontann wolno stojących dyszę łączy się bezpośrednio z pompą. W dużych stawach pompy umieszcza się zazwyczaj blisko brzegu (wewnątrz lub na zewnątrz), bo dzięki temu jest do nich łatwiejszy dostęp, a dysze – w stawie na specjalnym stojaku i oba elementy łączy się przewodem wodnym.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Targi ślubne
Targi ślubne

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność zorganizować nasze stoisko na kolejnych targach ślubnych....

Przeczytaj też:
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia