Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Woda w ogrodzie w obiegu zamkniętym
Ogród na wsi

Woda w ogrodzie w obiegu zamkniętym

Na strumieniu efektownie wygląda kilkustopniowa kaskada

Płynąca woda ma sporo zalet. W ogrodzie można stworzyć strumień, kaskadę, zainstalować fontannę czy zdrój przyścienny. Najczęściej pamiętamy o jej stronie dekoracyjnej, rzadziej – że niesie ze sobą życie.

Spływająca kaskadami lub płynąca korytem strumienia woda natlenia się, wzbogacając środowisko, w którym egzystują rośliny i ryby. Rozpryskujące się krople nawilżają powietrze, poprawiając mikroklimat panujący w ogrodzie. Ruch wody zapobiega też rozwojowi glonów i larw komarów w zbiornikach. Zależnie od charakteru ogrodu, naszych upodobań i oczywiście zasobów finansowych możemy w ogrodzie stworzyć strumień, uzupełnić go o kaskadę, zainstalować fontannę czy zdrój przyścienny.
Warunkiem sprawnego działania tych urządzeń jest dobrze dobrana pompa unosząca wodę na odpowiednią wysokość. Wydajność pompy powinna być dostosowana do różnicy wysokości między zbiornikiem, z którego woda jest pompowana, a miejscem do którego jest dostarczana (kaskady, początku strumienia czy dyszy fontanny). Przy wyborze pompy trzeba też brać pod uwagę dodatkowe opory, jakie stwarzają filtry zapobiegające zasysaniu drobnych żyjątek i zanieczyszczeń oraz zastosowane przewody – im są dłuższe i węższe, tym pompa powinna mieć większą moc. Warto też zawsze przewidzieć pewien naddatek mocy, bo z czasem instalacja ulega zamuleniu. Przyjmuje się, że maksymalne podnoszenie słupa wody powinno być o blisko 50% większe niż wysokość, z jakiej woda będzie spływała.

Woda w ogrodzie: strumień

Woda płynie od wylotu przewodu (źródła) położonego w najwyższym punkcie układu, korytem do miejsca najniższego – zwykle stawu lub oczka wodnego, a stamtąd przewodem ukrytym w ziemi pompa tłoczy ją z powrotem. Formując koryto strumienia, należy nadać mu spadek nie mniejszy niż 1-2% (na odcinku 10 m różnica poziomów wyniesie 10-20 cm). Aby woda nabrała rozpędu, największy spadek kształtuje się tuż za źródłem. Efektownie wygląda w tym miejscu wodospad lub kilkustopniowa kaskada. Dno strumienia uszczelnia się tak samo jak dno stawu (folią, wykładziną kauczukową, gliną, betonem lub gotowymi elementami z tworzyw sztucznych). Brzegi można umocnić siatką, obłożyć kamieniami, obsypać ziemią i obsadzić roślinami. To sprawi, że strumień będzie wyglądał naturalnie, a korzenie i pędy staną się rodzajem filtra biologicznego – do stawu będzie wpływać woda w znacznym stopniu oczyszczona (im dłuższy strumień, tym lepszy efekt).

Woda w ogrodzie: przyścienny wodopój

Obudowę wodopoju mocuje się do ściany. Może być podłączony do wodociągu albo działać w obiegu zamkniętym podobnie jak wodospad (wtedy potrzebny jest dostęp do ściany z obu stron). W ścianie przygotowuje się dwa otwory: wyżej na przewód doprowadzający wodę i niżej (w dnie ozdobnego zbiornika) na przewód odprowadzający ją do ukrytego za ścianą pojemnika z wodą, z którego pompa tłoczy go do górnego otworu.

Woda w ogrodzie: fontanna

Ważna jest tu nie tylko pompa, ale i dysze, bo od nich zależy kształt rozpylanej wody. Moc pompy i rodzaj dysz należy dobrać do wielkości sadzawki – pióropusz wody nie powinien rozpryskiwać się poza zbiornik. W małych oczkach wodnych i zbiornikach fontann wolno stojących dyszę łączy się bezpośrednio z pompą. W dużych stawach pompy umieszcza się zazwyczaj blisko brzegu (wewnątrz lub na zewnątrz), bo dzięki temu jest do nich łatwiejszy dostęp, a dysze – w stawie na specjalnym stojaku i oba elementy łączy się przewodem wodnym.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Butonierka
Butonierka

Ważnym elementem dla Pana Młodego jest butonierka. Jest to kwiat tradycyjnie wpinany w klapę...

Przeczytaj też:
Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany
Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

Nasz ogród możemy ogrodzić żywopłotem - wystarczy tylko dobrać odpowiednie gatunki roślin. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia