Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Rośliny do ekologicznego ogródka warzywnego
Ogród na wsi

Rośliny do ekologicznego ogródka warzywnego

Przed założeniem warzywnika dobrze wykonać jego plan z rozmieszczeniem zagonów, ścieżek, podpór pod pnącza...

W ekologicznym ogórdku warzywnym warto postawić na różnorodność. Gdy jedne rośliny kończą plonowanie, inne dopiero zaczynają dojrzewać.

W ogródku warto uprawiać nie tylko warzywa, ale także kwiaty i zioła oraz drzewa i krzewy owocowe. Należy wybierać rośliny, które lubimy, ale jednocześnie sprawdzone w naszym klimacie. Zwracajmy uwagę na ich wrażliwość na choroby – odmiany odporne ułatwią naturalną ochronę.
Przy wyborze warzyw nie zapominajmy też o ich walorach dekoracyjnych: barwnych i różnorodnych w kształcie liściach, ciekawych kwiatach i kolorowych owocach. Często umiejętne zestawienie samych warzyw tworzy atrakcyjną wizualnie kompozycję. Można ją wzbogacić ziołami i kwiatami. Niektóre z nich są jadalne (nagietki, lawenda, nasturcja) i nadają się jako dodatek do sałatek i innych potraw. Rośliny ozdobne są też sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami – zwabiają pożyteczne owady, a także stanowią pułapki dla szkodników (na przykład nasturcja, którą chętnie wybierają mszyce, pozostawiając w spokoju inne rośliny).
Drzewa w ogrodzie warzywnym powinny być karłowe. Niskie odmiany jabłoni i grusz można uprawiać w postaci szpalerów na zagonach czy przy ogrodzeniu wokół warzywnika. Krzewy owocowe, szczególnie agrest i porzeczki, są najładniejsze w formie piennej. Zdobią otoczenie nawet zimą, podobnie jak szpalery drzew.

Roślinom w warzywniku należy zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń (zalecany rozstaw jest podawany między innymi na opakowaniach nasion). Zbyt gęste sadzenie spowoduje zahamowanie ich wzrostu i znacznie gorszą cyrkulację powietrza między nimi, a to może powodować nasilenie się chorób, zwłaszcza grzybowych. Zbyt rzadkie rozmieszczenie roślin to marnowanie cennej powierzchni gleby, a także większe nakłady pracy na pielenie (wolne miejsce opanowują chwasty).
Trzeba też pamiętać, że część roślin zostanie zebrana. Aby zapobiec „dziurom”, warzywa wolniej dojrzewające (pomidory, kapustę, marchew) należy sadzić na przemian z warzywami o krótkim okresie wegetacji (sałatą, grochem, rzodkiewką) lub jednorocznymi kwiatami (nasturcją krzaczastą, cyniami, aksamitkami). Zbiory przez cały sezon zapewni też dobieranie wcześniejszych i późniejszych odmian tych samych warzyw. Niektóre, na przykład sałatę, rzodkiewkę, fasolę szparagową, można siać kilkakrotnie, co kilkanaście dni, uzyskując ciągły plon (ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie odmiany nadają się do letniej uprawy, bo wybijają w pędy kwiatostanowe).
Pod warzywa wieloletnie – szparagi, rabarbar czy szczaw – przeznaczamy oddzielny zagon, aby ich wymagania nie kolidowały z pielęgnacją pozostałych roślin. Także zioła lepiej posadzić w odrębnym miejscu, tym bardziej że wiele z nich to też rośliny wieloletnie (między innymi szałwia, tymianek, lubczyk).

Autor tekstu: Joanna Kapusta
Autor zdjęć: Magdalena Michalak
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Romantyczny Bukiet Ślubny
Romantyczny Bukiet Ślubny

Zbliża się wielkimi krokami sezon Mody Ślubnej 2016 r. Poszukującym Paniom Młodym prezentuję dziś...

Przeczytaj też:
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia