Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą
Ogród na wsi

Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Przed zimą okrywamy włokniną między innymi pędy róż pnących

Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne skoki temperatury i brak wody w podłożu. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Przygotowanie roślin w ogrodzie do zimy.

Przed zimą trzeba odpowiednio przygotować rośliny rosnące w ogrodzie. Przeczytaj, jak przygotować do zimy trawnik, byliny, pnącza, drzewa i krzewy oraz rośliny uprawiane w pojemnikach.

Przygotowanie roślin do zimy: trawnik

Na zakończenie sezonu wegetacyjnego oczyśćmy murawę z zalegających na niej liści, bo pod taką nieprzepuszczającą powietrza warstwą będzie żółknąć, zamierać i gnić. W październiku, jeśli jest pogodnie, możemy jeszcze raz skosić trawę. Warto to zrobić, bo długie źdźbła pozostawione na zimę ułatwiają rozwój chorób grzybowych.

Przygotowanie roślin do zimy: byliny

Wiele osób pędy wieloletnich roślin jesienią przycina tuż nad ziemią, a pozostałe fragmenty okrywa korą lub liśćmi. Nie jest to konieczne. Warto pozostawić do wiosny przynajmniej część pędów. Przezimują na nich pożyteczne owady, a ptaki znajdą pokarm w postaci nasion. Wystarczy, jeśli stare wytniemy podczas wiosennych porządków, gdy się ociepli. Niskie rośliny można okryć warstwą około 10 cm kory czy trocin albo stroiszem (gałązkami iglastymi). Wygodnie jest też osłonić całą grupę włókniną lub siatką o drobnych oczkach. Trawy ozdobne, takie jak miskanty i trawy pampasowe, najlepiej przetrwają mrozy, jeśli ich suche liście i kwiatostany powiążemy i otulimy włókniną czy matą słomianą.

Przygotowanie roślin do zimy: pnącza

Młode glicynie i miliny, a także akebie oraz powojniki, które kwitną na pędach starszych niż jednoroczne, warto okryć matami słomianymi lub gałązkamistroiszu umocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza. Wokół nasady roślin trzeba usypać kopczyki ziemi.

Przygotowanie roślin do zimy: drzewa, krzewy, krzewinki

Większość drzew i krzewów, poza kilkoma pierwszymi latami, nie wymaga okrywania. Natomiast wrażliwe na mróz młode katalpy, magnolie i tulipanowce, a także hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe, szczodrzeńce i modne ostatnio cyprysy, warto osłonić cienką matą słomianą, tekturą falistą lub włókniną. Jeśli nie są wysokie, można nakryć je w całości pudłem kartonowym i nasypać do środka trocin lub rozkruszonego styropianu. Zimozielone wrzosy i wrzośce, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy mają płytki system korzeniowy, który łatwo przemarza. Glebę wokół nich dobrze jest okryć korą, trocinami lub kompostem. Części nadziemne warto – zwłaszcza na czas silniejszych i długotrwałych mrozów, a także wtedy, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne – przykryć stroiszem albo siatką cieniującą. Dobrym sposobem jest też osłonięcie ich parawanami z włókniny rozpiętej na wbitych w ziemię prętach, np. bambusowych. Podobnie można chronić młode cyprysiki i żywotniki. Warto też pamiętać, że szczególną troską należy otoczyć drzewa i krzewy formowane (zwłaszcza zimozielone) – regularnie przycinane rośliny są mniej odporne na zmiany temperatury i suszę. Krzewy róż wystarczy obsypać u podstawy kopczykiem ziemi. Wyjątkiem są wrażliwe odmiany róż pnących, które dobrze jest osłonić matami słomianymi lub włókniną (nie trzeba zdejmować pędów z podpór) oraz róże pienne, które można otulić w całości.

Przygotowanie roślin do zimy: rośliny w pojemnikach

Specjalnie troskliwie należy osłonić wszystkie rośliny uprawiane w pojemnikach, a zimujące na zewnątrz. Dla nich mróz jest znacznie groźniejszy niż dla rosnących w ziemi i sięgających korzeniami głęboko w podłoże. Cienkie drewniane lub ceramiczne ściany pojemników nie chronią skutecznie korzeni, otoczonych przecież jedynie niewielką bryłą ziemi. Aby miały szansę przezimować, trzeba ustawić je w zacisznym miejscu, a donice czy skrzynie owinąć matami słomianymi, jutą, tekturą falistą lub folią bąbelkową. Można umieścić je na podstawce z kółeczkami czy deskach wspartych na klockach, tak by zapewnić swobodny przepływ powietrza. To zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci, która zamarza na mrozie. Pojemniki można też (pojedynczo lub po kilka) umieścić w drewnianej skrzyni lub pudle tekturowym wypełnionym wiórami, gazetami, suchymi liśćmi. Na rynku pojawiły się też osłony-torby wykonane z włókniny lub specjalnej maty (dwie warstwy folii aluminiowej przedzielone folią bąbelkową). Gdy temperatura spadnie poniżej -5 st. Celsjusza, warto okryć także pędy tych roślin. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dobrze przezimują, powinniśmy koniecznie sprawdzać stan gleby w pojemnikach i jeśli jest sucha – podlewać. W ciepłe dni soki w roślinach zaczynają krążyć, więc wzmaga się transpiracja, a gdy w podłożu brakuje wody, grozi im susza.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Agencja Promocji Zieleni
Źródło: Zbuduj dom
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Idą Święta!!
Idą Święta!!

Już za dwa tygodnie Boże Narodzenie. Trzeba kupić gwiazdy betlejemskie do domu. Choć najbardziej...

Przeczytaj też:
Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia?
Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia?

Jeż jest jednym z najchętniej widywanych gości w ogrodzie oraz na działce. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia