Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Poznaj pożyteczne owady w ogrodzie
Ogród na wsi

Poznaj pożyteczne owady w ogrodzie

W naszych ogrodach żyje wiele owadów pożytecznych i drobnych zwierząt, których często nawet nie zauważamy. Warto poznać choćby niektóre z nich, bo ich obecność w ogrodzie gwarantuje lepszy rozwój naszych roślin.

Wokół nas najwięcej jest owadów. Wystarczy wejść do ogrodu, by mieć z nimi kontakt. Latają, żerują na liściach i kwiatach lub w ukryciu czatują na swe ofiary. Jedne poruszają się powoli, inne szybko biegają. Czasami trzeba rozgarnąć pędy roślin, żeby niektóre z nich zobaczyć. Wiele osób obawia się wszystkich owadów, niezależnie od tego, czy kontakt z nimi rzeczywiście może być groźny. A przecież jest wiele gatunków, które są dla naszego ogrodu ważnymi sprzymierzeńcami. Po pierwsze, owady latające zapylają rośliny bez nich kwiaty opadałyby, a nie byłoby owoców. Po drugie, jest wśród owadów wiele drapieżników, żywiących się głównie innymi owadami i ich larwami. Ogrody, w których znajdują one korzystne warunki bytowania, mają zapewnioną naturalną ochronę.

Biedronki

Ich czerwone pokrywy skrzydeł z siedmioma lub dwiema kropkami znają chyba wszyscy, choć nie wszyscy wiedzą, że te małe chrząszcze i ich larwy są drapieżnikami. Żywią się głównie mszycami i czerwcami. Jedna larwa biedronki w ciągu swego rozwoju zjada około 600 mszyc.

Trzmiele

Żywią się pyłkiem i nektarem. Aktywne są nawet w temperaturze +10°C, zatem odwiedzają rośliny od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli dłużej niż inne owady. Mają też specyficzną budowę aparatu gębowego, która pozwala im zapylać rośliny niedostępne dla pszczół, takie jak brzoskwinie, grusze, pigwowce, porzeczki, maliny, pomidory, ogórki, bób, słoneczniki, naparstnice, szałwie, róże oraz rośliny motylkowe – na przykład koniczynę, lucernę, facelię, gorczycę.

Ważki

Spotykamy je przy jeziorach, stawach i przydomowych oczkach wodnych, a także nad rzekami i strumieniami. Larwy niektórych gatunków ważek pełzają po roślinach wodnych, inne zagrzebują się w mule lub w piasku. Zarówno larwy, jak postacie dorosłe są drapieżne. Żywią się innymi owadami oraz ich larwami (uwalniają nas od komarów i much), mikroorganizmami wodnymi, skorupiakami, a także małymi rybami i larwami płazów.

Pająki

W Polsce występuje kilkaset gatunków pająków. Nie są niebezpieczne (choć ich ugryzienia mogą być bolesne), ale u wielu osób budzą lęk i wstręt. Żywią się owadami, często znacznie większymi od siebie. Zależnie od gatunku zastawiają na nie sieci, pułapki lub łapią swą ofiarę, skacząc na nią z ukrycia.

Bzygi

Ubarwieniem przypominają osy, są jednak od nich mniejsze i – co istotne dla użytkowników ogrodu – nie żądlą. Spotykamy je od kwietnia do października. Osobniki dorosłe odwiedzają kwiaty w poszukiwaniu pyłku i nektaru i przy okazji je zapylają. Ich larwy żywią się mszycami. Badania wykazały, że w ciągu swego rozwoju mogą zjeść około 800 tych owadów.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, www.thinkstockphotos.com
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Ostatni bukiet ślubny
Ostatni bukiet ślubny

Konwalie w grudniu? To możliwe. Oczywiście z Holandii... Pachniały nieziemsko, w połączeniu z...

Przeczytaj też:
Nawierzchnie w ogrodzie: pomysły na nawierzchnie we wzory
Nawierzchnie w ogrodzie: pomysły na nawierzchnie we wzory

Dobrym sposobem na ciekawą nawierzchnię w ogrodzie jest przełamanie monotonii nawierzchni i ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia