Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ogród na wsi

Podlewanie roślin w ogrodzie: sposoby podlewania

Pielęgnując ogród, musimy zapewnić nawadnianie roślin. Trudno tu zdać się wyłącznie na opady atmosferyczne. Warto więc założyć instalację, która doprowadzi wodę w odpowiednie miejsce i pozwoli nią bez trudu, a przy tym oszczędnie, gospodarować.
W małych ogrodach do podlewania wystarcza zestaw składający się z węża ogrodowego z końcówką zraszającą

W małych ogrodach do podlewania wystarcza zestaw składający się z węża ogrodowego z końcówką zraszającą

Pielęgnując ogród, musimy zapewnić nawadnianie roślin. Trudno tu zdać się wyłącznie na opady atmosferyczne. Warto więc założyć instalację, która doprowadzi wodę w odpowiednie miejsce i pozwoli nią bez trudu, a przy tym oszczędnie, gospodarować.

Podlewanie za pomocą węża ogrodowego

W niewielkich ogródkach przydomowych do podlewania wystarcza zazwyczaj zestaw składający się z węża ogrodowego z końcówką zraszającą lub zraszaczem, w większych lepiej ustawiać zraszacze o dużym zasięgu. W dużych ogrodach takie podlewanie zajmuje mnóstwo czasu. Nawet jeśli używamy zraszaczy ustawianych na podłożu, musimy rozłożyć węże, a gdy gleba jest już odpowiednio nawilżona – przestawić je w inne miejsca.

Podlewanie za pomocą systemu nawadniającego

Znacznie ułatwimy sobie pracę, instalując system nawadniający, którego rury doprowadzające wodę układa się pod ziemią lub wśród roślin. To, jaki system wybierzemy, zależy od powierzchni ogrodu, wymagań rosnących w nim roślin oraz kwoty, jaką dysponujemy. Do wyboru są instalacje ze stałymi lub ruchomymi zraszaczami, linie kroplujące oraz węże „pocące się” albo zraszające.
Zależnie od tego, jakie rośliny i w jakich miejscach nawadniamy, warto połączyć różne systemy. Instalacja nawadniająca to przewody, którymi płynie woda, oraz zraszacze (mogą być stałe – tworzące stały strumień wody – lub ruchome, które poruszając się, opryskują określony obszar). Oba typy zraszaczy mogą być wynurzalne albo niewynurzalne. Te pierwsze – instalowane w obudowie ukrytej w ziemi, z której unoszą się pod wpływem ciśnienia wody – są doskonałe do podlewania trawników, bo w stanie spoczynku są niewidoczne i nie przeszkadzają podczas koszenia. Drugie – montowane na sztywnej rurce – umieszcza się zazwyczaj wśród roślin.
Linia kroplująca przeznaczona jest do nawadniania niewielkich powierzchni oraz nasadzeń rzędowych. Składa się z rur i mikrorur z zamontowanymi kroplownikami
rzędowymi i końcowymi, przez które woda wycieka wprost pod rośliny. Jest też specjalna odmiana takiej linii z kroplownikami wbudowanymi (zamykają się po wyłączeniu systemu). Rury linii kroplujących zagłębia się płytko w ziemi albo układa na powierzchni (i przykrywa korą lub wiórami). Warto wiedzieć, że kroplowniki przeznaczone na teren pagórkowaty powinny mieć kompensację spadków ciśnień. Dzięki temu woda może płynąć równomiernie także „pod górę”.
Węże zraszające dwufunkcyjne są jeszcze mało popularne. Oprócz płaskiego węża na tę instalację składają się: przyłącze do kranu, zaślepki i gwintowane
złączki umożliwiające łączenie ze sobą kolejnych odcinków. Węże takie układa się albo otworkami do dołu – woda sączy się wprost do ziemi, albo otworkami
do góry – wtedy tryska, zraszając sąsiednie rośliny.
Węże nawilżające (pocące się) rozkładamy na powierzchni lub płytko zagłębiamy w ziemi. Wykonane są ze specjalnego porowatego tworzywa i całą powierzchnią przepuszczają krople wody, dzięki czemu powoli, ale systematycznie nawilżają glebę.

Projektujemy system nawadniający

Przed dokonaniem zakupu potrzebnych elementów warto na planie ogrodu przygotować schemat instalacji. Po wyznaczeniu obszaru zraszania trzeba rozmieścić zraszacze i wyznaczyć zasięg ich działania tak, aby nawadniane powierzchnie lekko na siebie zachodziły. Pracę ułatwią podawane przez producentów w opisach urządzeń dane charakterystyczne oraz zalecany sposób rozmieszczenia. Żeby wybrać najkorzystniejszy dla naszej działki system nawadniania, musimy znać wydajność domowej instalacji wodociągowej. Od tego zależy, czy instalacje potrzebne do nawodnienia ogrodu będą pracować w tym samym czasie, czy też podzielimy je na sekcje. Im mniejsze natężenie przepływu wody i mniejsze ciśnienie w miejscu jej poboru, tym więcej sekcji trzeba wydzielić. Trzeba przy tym pamiętać, że po pierwsze: w każdej sekcji powinny znaleźć się urządzenia jednego rodzaju (na przykład tylko zraszacze stałe, ruchome, mikrozraszacze, linie kroplujące, węże nawadniające), które będą podlewać rośliny o takich samych wymaganiach, oraz po drugie: różnią się one wydatkiem wody i koniecznym czasem pracy. Należy łączyć je tak, aby woda miała do pokonania jak najkrótszą drogę od źródła poboru wody do miejsca wypływu – wtedy ciśnienie na końcu przewodu nie będzie drastycznie spadać. Sekcje mogą włączać się osobno lub po kilka, pracować dłużej lub krócej – zależnie od potrzeb roślin i wydajności instalacji. Jeśli się zdarzy, że wydatek wody lub jej ciśnienie będą zbyt niskie nawet dla linii kroplującej, wtedy – gdy czerpiemy wodę z wodociągu – trzeba będzie zainstalować regulator ciśnienia, a gdy z własnego ujęcia – wymienić pompę na bardziej wydajną.

Podlewanie automatyczne

Jeżeli chcemy mniej czasu przeznaczać na podlewanie ogrodu, a jeszcze lepiej po prostu na co dzień nie zaprzątać tym sobie głowy - wyposażmy naszą instalację nawadniającą w sterownik (zwany czasem komputerem lub programatorem) oraz zawory elektroniczne. Dzięki takim urządzeniom zaprogramujemy porę i liczbę nawodnień w ciągu doby oraz czas trwania każdego z nich, a jeśli wybierzemy model bardziej skomplikowany - także dzień nawadniania. W ofertach firm są rozmaite modele sterowników - obsługujące od jednej do kilkunastu linii nawadniających i sterujące kolejnością włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji. Do wielu można podłączyć czujniki wilgoci i deszczowe, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego zużycia wody oraz ewentualnego zalewania roślin. Niektóre modele montuje się do kranu, ale są też programatory elektroniczne, które umieszcza się na ścianie budynku, a nawet bezprzewodowe sterowniki radiowe, które współpracują z odbiornikiem radiowym obsługującym zawory automatyczne.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, serwis prasowy GARDENA
Źródło: Zbuduj dom
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Kamienie na skalniak
Kamienie na skalniak

Czy na skalniaku mogą być połączone okrągłe kamienie z płaskimi?

Przeczytaj też:
Woda w ogrodzie - ozdobne urządzenia: fontanna, kaskada, strumień, wodospad
Woda w ogrodzie - ozdobne urządzenia: fontanna, kaskada, strumień, wodospad

Oczka wodne, fontanny, kaskady, strumyki, źródełka i wodopoje ożywiają przestrzeń ogrodu, wprowadzając ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia