Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Pielęgnacja ogrodu wiejskiego: ochrona roślin, nawożenie, wzajemny wpływ roślin
Ogród na wsi

Pielęgnacja ogrodu wiejskiego: ochrona roślin, nawożenie, wzajemny wpływ roślin

W wiejskich ogrodach przywiązywano wagę do rozmieszczenia roślin, intuicyjnie czując, że ich towarzystwo może mieć na siebie dobry lub zły wpływ. Rośliny wydzielają substancje, które mogą stymulować lub hamować wzrost innych gatunków. Wiejski ogród.

Jakie rośliny rosnąc obok siebie, korzystnie na siebie wpływają, a jakie oddziałują źle

Okazało się, że rośliny wydzielają substancje, które mogą stymulować lub hamować wzrost innych gatunków.
Dobrze czują się obok siebie:
- dynia, fasola, kukurydza;
- słonecznik, koper, groch, ogórek;
- cebula, marchew, por, sałata, seler, kapusta, rozmaryn;
- pomidor, pietruszka, czosnek;
- kalarepa, kapusta, ogórek, cebula;
- rzodkiewka, sałata, burak, nasturcja;
- kapusta, cebula, koper, rumianek, szałwia, nagietek;
- majeranek, rośliny kapustne.

Obok drzewek owocowych dobrze jest posadzić lak i łubin, które wabią owady zapylające kwiaty, oraz pozwolić rosnąć mniszkom, które też wabią owady, a poza tym wydzielają etylen, przyśpieszający dojrzewanie owoców. Lepiej natomiast nie sadzić w pobliżu pomidorów, kopru ani rzodkiewek, obok sałaty – pietruszki, a razem z majerankiem – bazylii.
Warto też pamiętać o roślinach, które chronią inne przed szkodnikami. Na przykład komosa czerwona odstrasza krety, a cesarska korona i czosnek – nornice i myszy. Aksamitki, nagietki i kosmos zwalczają nicienie, natomiast nasturcje, czosnek, kolendra, mięta i wrotycz chronią przed mszycami. Cebula, czosnek i por chronią ogród przed przędziorkami, a gorczyca, szałwia, hyzop, czosnek, tymianek i begonia – przed ślimakami.

Nawożenie roślin w wiejskim ogrodzie

Rośliny najlepiej jest zasilać nawozami naturalnymi, na przykład kompostem przygotowanym z resztek roślinnych pochodzących z działki i gospodarstwa domowego. Stosuje się go wiosną. Należy rozłożyć około dwucentymetrową warstwę nawozu (ale można więcej) i lekko wymieszać go z glebą. W sklepach można też kupić gotowe preparaty pochodzenia organicznego – na przykład biohumusowe, którymi po rozpuszczeniu w wodzie, podlewa się lub opryskuje rośliny.

Ochrona roślin wiejskim ogrodzie

Ideałem jest, by rośliny przeznaczone do jedzenia uprawiane były bez chemii. Powinniśmy o to zadbać zwłaszcza we własnym ogrodzie. Trzeba dążyć do tego, żeby rośliny były silne, bo wtedy są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Dlatego, poza nawożeniem, należy pamiętać o ich podlewaniu w czasie suszy. Najlepiej robić to rano lub wczesnym popołudniem, żeby zdążyły przeschnąć przed nocą (wilgoć sprzyja rozwojowi wielu chorób oraz ślimakom).
Zwalczanie chorób i szkodników należy rozpocząć od niszczenia źródeł infekcji, czyli wycinania i usuwania porażonych roślin lub ich części, a gdy to zawiedzie – wykonać oprysk stosownym preparatem, sporządzonym na bazie składników naturalnych. W sprzedaży są między innymi:
- Antifung – zwalcza choroby grzybowe: fytoftorozy, które powodują zamieranie pędów i całych roślin oraz mączniaki prawdziwe;
- Biochikol – stosuje się go przeciwko chorobom bakteryjnym, wirusowym i grzybowym;
- Bioczos – zwalcza mączniaki, szarą pleśń i bakteryjną plamistość liści, przeciwdziała też mszycom, pchełkom, śmietkom i innymi szkodnikom;
- Biosept – niszczy wiele chorób grzybowych;
- Promanal – stosowany przeciwko licznym szkodnikom, między innymi: misecznikom, ochojnikom, mszycom i skoczkom.

Zioła w wiejskim ogrodzie

Zdrowe zioła z własnego ogródka warto ususzyć, by mieć ich zapas na zimę. Najlepiej je ścinać tuż przed kwitnieniem, wybierając późny ranek, gdy rosa już obeschła, ale liście są jeszcze jędrne. Po opłukaniu rośliny należy suszyć w przewiewnym i suchym miejscu, ale nie na słońcu. Przechowywać w ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętych szklanych lub ceramicznych pojemnikach. Umyte i osuszone zioła można też zamrażać.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska, Maria Muszalska
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

spacer na działeczkę

W niedzielę byliśmy na naszej działeczce, a ponieważ był mróz problem mieliśmyz...

Przeczytaj też:
Co zrobić, aby nasz trawnik był piękny. Dobra pielęgnacja trawnika
Co zrobić, aby nasz trawnik był piękny. Dobra pielęgnacja trawnika

Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był piękny, musimy należycie o niego zadbać. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia