Rośliny do ogrodu wiejskiego - najpopularniejsze kwiaty, pielęgnacja, ochrona

2020-01-13 7:46

Gdy urządzamy ogród w stylu wiejskim, warto wybrać do niego rośliny, które doskonale znamy z dawnych wiejskich ogrodów. Poznaj najpopularniejsze rośliny do ogrodu wiejskiego i dowiedz się, jak je pielęgnować. Kwiaty do ogrodu urządzonego w stylu wiejskim.

Starannie uformowane żywopłoty, równiutko przystrzyżone trawniki i idealne rabaty, nadają ogrodowi formalnego charakteru, ale nie sprawiają, że staje się on przytulnym miejscem wypoczynku. Jeśli więc chcemy, aby nasz ogród był romantyczną oazą spokoju, postarajmy się urządzić go zgodnie z naturą. Doskonałą inspiracją mogą być dla nas ogródki naszych babć i prababć, gdzie kwiaty rosły bez specjalnego nadzoru, samodzielnie się rozsiewając i wybierając dla siebie najlepsze stanowiska. Dzięki temu rzadziej chorowały, lepiej się rozwijały i wspaniale kwitły. Swobodny rozwój, pozwalał też na naturalną selekcję roślin, eliminując gatunki słabe lub nieprzystosowane do panującego w naszym kraju klimatu. Jeśli więc pragniemy posiadać własny, romantyczny zakątek i nie chcemy bezustannie martwić się, czy nasze rośliny przetrwają zimę, gorące lato i zmienne warunki pogodowe, wybierzmy do uprawy kwiaty od dawna spotykane w wiejskich ogródkach. Wprawdzie nie zawsze są one rodzimego pochodzenia, ale większość z nich tak dobrze przystosowała się do polskich warunków, że nie powinna sprawiać nam większych problemów.

>>Przeczytaj też: Pomysł na ogród wiejski. Wiejska rabata przed domem

Rośliny do ogrodu w stylu wiejskim: malwy

Jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów wiejskiego ogrodu są okazałe, strzeliste malwy, których kolorowe, duże kwiaty przez całe lato zdobiły bielone ściany domów i drewniane ogrodzenia. Obecnie ta dwuletnia roślina świętuje triumfalny powrót, a liczba jej odmian z roku na rok staje się coraz liczniejsza. Hodowcy oferują rośliny w wielu ciekawych kolorach, o kwiatach pojedynczych lub pełnych, a nawet odmiany, które zakwitają w tym samym roku, w którym zostały wysiane.

>>Przeczytaj też: Malwy w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany malwy

ogrod na wsi
Autor: Archiwum serwisu Ogród przy letnim domu

Kwiaty do ogrodu w stylu wiejskim: floksy i inne

Innym sztandarowym gatunkiem wiejskich ogrodów jest floks wiechowaty, którego okazałe kwiatostany  przez cale lato zachwycają żywymi barwami. O sielankowy klimat ogrodu zadbają też urocze, jednoroczne ostróżeczki ogrodowe, wieloletnie ostróżki ogrodowe oraz często spotykane w wiejskich ogródkach nagietki lekarskie. Nagietki nie zimują wprawdzie w gruncie, ale doskonale się rozsiewają i poza funkcją ozdobną pełnią też rolę rośliny leczniczej. W przydomowych ogródkach wiejskich, było też miejsce na odrobinę egzotyki, w postaci pięknych lilii tygrysich, popularnie nazywanych smolinosami.
Wśród roślin zdobiących wiejskie ogródki często można było też spotkać: maki, lewkonie, lwie paszcze (wyżliny większe), firletki, astry, rudbekie i jeżówki, krwawniki, kosmosy podwójnie pierzaste, rutę zwyczajną, rezedy, piwonie, chabry, omiegi, aksamitki, margerytki (złocienie właściwe).

Wzajemny wpływ roślin

Jedne rośliny rosnąc obok siebie, korzystnie na siebie wpływają, a inne oddziałują na siebie źle. Rośliny wydzielają substancje, które mogą stymulować lub hamować wzrost innych gatunków.
Dobrze czują się obok siebie:

Obok drzewek owocowych dobrze jest posadzić lak i łubin, które wabią owady zapylające kwiaty, oraz pozwolić rosnąć mniszkom, które też wabią owady, a poza tym wydzielają etylen, przyśpieszający dojrzewanie owoców. Lepiej natomiast nie sadzić w pobliżu pomidorów, kopru ani rzodkiewek, obok sałaty – pietruszki, a razem z majerankiem – bazylii.
Warto też pamiętać o roślinach, które chronią inne przed szkodnikami. Na przykład komosa czerwona odstrasza krety, a cesarska korona i czosnek – nornice i myszy. Aksamitki, nagietki i kosmos zwalczają nicienie, natomiast nasturcje, czosnek, kolendra, mięta i wrotycz chronią przed mszycami. Cebula, czosnek i por chronią ogród przed przędziorkami, a gorczyca, szałwia, hyzop, czosnek, tymianek i begonia – przed ślimakami.

Nawożenie roślin w wiejskim ogrodzie

Rośliny najlepiej jest zasilać nawozami naturalnymi, na przykład kompostem przygotowanym z resztek roślinnych pochodzących z działki i gospodarstwa domowego. Stosuje się go wiosną. Należy rozłożyć około dwucentymetrową warstwę nawozu (ale można więcej) i lekko wymieszać go z glebą. W sklepach można też kupić gotowe preparaty pochodzenia organicznego – na przykład biohumusowe, którymi po rozpuszczeniu w wodzie, podlewa się lub opryskuje rośliny.

Ochrona roślin wiejskim ogrodzie

Ideałem jest, by rośliny przeznaczone do jedzenia uprawiane były bez chemii. Powinniśmy o to zadbać zwłaszcza we własnym ogrodzie. Trzeba dążyć do tego, żeby rośliny były silne, bo wtedy są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Dlatego, poza nawożeniem, należy pamiętać o ich podlewaniu w czasie suszy. Najlepiej robić to rano lub wczesnym popołudniem, żeby zdążyły przeschnąć przed nocą (wilgoć sprzyja rozwojowi wielu chorób oraz ślimakom).
Zwalczanie chorób i szkodników należy rozpocząć od niszczenia źródeł infekcji, czyli wycinania i usuwania porażonych roślin lub ich części, a gdy to zawiedzie – wykonać oprysk stosownym preparatem, sporządzonym na bazie składników naturalnych. W sprzedaży są między innymi:

  • Antifung – zwalcza choroby grzybowe: fytoftorozy, które powodują zamieranie pędów i całych roślin oraz mączniaki prawdziwe;
  • Biochikol – stosuje się go przeciwko chorobom bakteryjnym, wirusowym i grzybowym;
  • Bioczos – zwalcza mączniaki, szarą pleśń i bakteryjną plamistość liści, przeciwdziała też mszycom, pchełkom, śmietkom i innymi szkodnikom;
  • Biosept – niszczy wiele chorób grzybowych;
  • Promanal – stosowany przeciwko licznym szkodnikom, między innymi: misecznikom, ochojnikom, mszycom i skoczkom.

Zioła w wiejskim ogrodzie

Zdrowe zioła z własnego ogródka warto ususzyć, by mieć ich zapas na zimę. Najlepiej je ścinać tuż przed kwitnieniem, wybierając późny ranek, gdy rosa już obeschła, ale liście są jeszcze jędrne. Po opłukaniu rośliny należy suszyć w przewiewnym i suchym miejscu, ale nie na słońcu. Przechowywać w ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętych szklanych lub ceramicznych pojemnikach. Umyte i osuszone zioła można też zamrażać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie