Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Pergole, trejaże, kratki: podpory dla pnączy
Ogród na wsi

Pergole, trejaże, kratki: podpory dla pnączy

Pnącza to nastrojowy i praktyczny element zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Żeby dobrze je wykorzystać, trzeba zapewnić im odpowiednie podpory.

Sadząc pnącza, wzbogacamy przestrzeń ogrodu o efektowne rośliny: bujnie rosnące, często obficie kwitnące, a przy tym zadowalające się niewielkimi skrawkam i podłoża. Najczęściej, aby dobrze je wyeksponować, umożliwiamy im wspinanie się po podporach. Porośnięte zielenią pergole, trejaże i kratki pozwalają urozmaicić przestrzeń wokół domu. Można je też wykorzystać do wydzielenia kameralnych wnętrz lub przesłonięcia mniej atrakcyjnych fragmentów, jak część gospodarcza lub nieciekawe sąsiedztwo.
Dzięki nim nawet młode, kilkuletnie ogrody, mimo że nie ma w nich drzew i dużych krzewów, nabierają przyjemnego charakteru zacisznych zakątków otoczonych bujną zielenią. Zależnie od potrzeb pergole, trejaże i kratki można łączyć, tworząc rozbudowane konstrukcje, można też uzupełnić je skrzyniami przeznaczonymi do sadzenia ozdobnych roślin sezonowych. Bardzo ważne jest, aby konstrukcja podpory była właściwie dobrana do charakteru pnącza i funkcji, jaką ta zielona przesłona ma pełnić.

Warto wiedzieć

Pergola a trejaż

Pergola a trejaż

Pergola to konstrukcja złożona z dwóch szeregów słupów, na których zamontowane są podłużne belki, a na nich poprzeczne elementy tworzące ażurowe zadaszenie. Czasami pergola przybiera kształt bramki. Efektowne są łukowato wygięte konstrukcje wykonane najczęściej z prętów metalowych, choć zdarzają się też wyrafinowane konstrukcje z giętych elementów drewnianych.
Trejaż to pojedynczy szereg słupów podtrzymujących belkę, na której w poprzek montuje się krótkie elementy (zazwyczaj deski lub listwy), dzięki czemu rozpięte na konstrukcji pnącze jest lepiej wyeksponowane.
Kratka przeznaczona jest do montowania na ścianie lub uzupełniania konstrukcji altan, pergoli czy trejaży. Jej pionowe i poziome elementy łączone są pod kątem prostym albo skośnie. Konstrukcja może być sztywna lub harmonijkowa, co umożliwia dostosowanie jej do szerokości powierzchni, do której jest mocowana albo którą wypełnia.

Podpory a pnącza

Podpora będzie nam służyć przez wiele lat, jeśli jej konstrukcję dostosujemy do właściwości pnącza, które chcemy posadzić. Należy pamiętać, że będą na nią oddziaływały nie tylko siły wynikające z obciążenia pionowego (ciężar elementów, z których jest zbudowana, oraz pędów i liści – zwiększający się znacznie w sezonie wegetacyjnym, szczególnie po deszczu, oraz zimą, gdy osiądzie na roślinach śnieg), ale też siły poziome powodowane przez wiatr napierający na ścianę zieleni utworzoną przez roślinę.
Dla pnączy o delikatnych pędach i drobnych liściach wystarczą pergole, kratki i bramki z prętów lub listew metalowych, drewnianych, bambusowych czy plastikowych. Rozmaite modele są do kupienia w sklepach i centrach ogrodniczych. Można wybierać między konstrukcją gotową a kompletem elementów przeznaczonych do zmontowania albo kupić materiał i wykonać odpowiednią podporę samodzielnie. Pnącza rosnące bujnie, o pędach dorastających nawet do 20 m długości, ale nietworzące zwartej masy ciężkich liści potrzebują solidniejszego wsparcia. Odpowiednie gotowe konstrukcje z krawędziaków i desek oraz rur i prętów metalowych można kupić w centrach ogrodniczych i sklepach oferujących elementy małej architektury, wykonać samodzielnie lub też zamówić w specjalistycznym zakładzie. Koniecznie trzeba zadbać, aby połączenia elementów były solidne i gwarantowały sztywność i trwałość konstrukcji.
Dla tych pnączy, które wprawdzie osiągają zazwyczaj nie więcej niż 10 m wysokości, ale rosną intensywnie i z czasem wytwarzają znaczną masę liści i gęstych pędów, koniecznie trzeba przygotować solidną konstrukcję wykonaną z belek, łat i krawędziaków lub ze stalowych słupków o przekroju zamkniętym. Nie należy lekceważyć problemu, bo zdarza się, że pod naporem tych roślin (zwłaszcza po deszczu) zbyt słaba konstrukcja załamuje się lub wywraca. Bywa też, że ciężkie pnącza sadzone przy elewacjach budynków zrywają rynny lub odpadają od ściany wraz z gzymsami.

Wsparcie dla roślin na lata

Elementy drewniane nie będą ulegać butwieniu, jeśli zostaną zaimpregnowane przed rozpoczęciem budowy podpory. Najlepiej zrobić to metodą ciśnieniową, bo wtedy środek impregnujący wnika w głąb drewna i zabezpieczenie jest trwałe. Innym sposobem jest pokrycie ich impregnatem za pomocą pędzla (do wyboru są rozmaite preparaty, na przykład: Bondex Wood Stain, Drewnochron, Sadolin czy Veltti Base).
Elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Jeśli nie są – trzeba je zabezpieczyć powłoką antykorozyjną (taką jak Silikonkauczuk, Emalia Akrylokauczuk, Stalochron), a po zakończeniu prac montażowych uzupełnić ubytki. Po każdym sezonie, gdy liście pnączy opadną, trzeba sprawdzić, czy konstrukcja nie wymaga konserwacji.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

zasadziliśmy róże

Tak, wczoraj byliśmy na naszej działeczce i zasadziliśmy dwie róże. Cóż to nasze...

Przeczytaj też:
Urządzamy ogród w stylu wiejskim - najpopularniejsze kwiaty do wiejskiego ogrodu
Urządzamy ogród w stylu wiejskim - najpopularniejsze kwiaty do wiejskiego ogrodu

Gdy urządzamy ogród w stylu wiejskim, warto wybrać do niego rośliny, które ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia