Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Ogród warzywny: pożyteczny i efektowny
Ogród na wsi

Ogród warzywny: pożyteczny i efektowny

Warto założyć w pobliżu kuchni niewielki ogród warzywny. Nie ma to jak samodzielnie uprawiane, świeże warzywa.

Nawet jeśli na polu mamy zagony z warzywami, które wykorzystywać będziemy aż do przyszłego roku, warto tuż przy domu założyć niewielki warzywnik. Najzdrowsze są potrawy gotowane z warzyw, które nie były długo przechowywane, a uprawiano je na nawozach naturalnych. Własny warzywnik pozwoli wypróbować naturalne metody uprawy i sami też zadecydujemy, co posadzimy, a potem dostarczymy naszym organizmom. Warto siać i sadzić podstawowe tradycyjnie uprawiane warzywa, takie jak cebula, marchew, pietruszka, por i seler, buraki, kapusty, sałata i dynia, ale oferta firm nasiennych jest coraz szersza i możemy na grządkach mieć interesujące nowe odmiany czy gatunki. Dzięki temu urozmaicimy nasz jadłospis o nowe potrawy.
Jak postępować przy zakładaniu warzywnika? Nasi przodkowie obserwowali uprawiane rośliny i wyciągali wnioski, które pozwalały osiągać wyższy plon. Warto wracać do ich doświadczeń i wypróbować je właśnie w ogródkach przydomowych.

Zmianowanie roślin w ogrodzie warzywnym

Ze względu na potrzeby pokarmowe rośliny uprawne można podzielić na trzy grupy: o dużych, średnich i małych wymaganiach. Pierwsza to pomidor, seler, por, sałata, ogórek i inne dyniowate oraz kapustne. Do drugiej grupy zalicza się cebulę oraz warzywa korzeniowe, np. marchew, buraki, rzodkiew i rzodkiewkę, cykorię, roszponkę, rośliny przyprawowe. W trzeciej znajdują się rośliny motylkowe, które włączają w obieg azot z powietrza i fosfor pozostający w glebie, a niedostępny innym roślinom. Wykorzystując tę wiedzę, uprawia się na zagonie rośliny z grupy pierwszej, w następnym roku z drugiej, a w kolejnym – z trzeciej. W ten sposób rośliny z jednej grupy pojawiają się na tym samym miejscu co trzy lata, a zasoby gleby są najlepiej spożytkowane.

Uprawa współrzędna w ogrodzie warzywnym

Rośliny wydzielają substancje, które mają korzystny lub niekorzystny wpływ na inne. Znając ich wzajemne oddziaływanie, można rozmieszczać je odpowiednio na zagonach:

  • marchew i cebula chronią się wzajemnie przed szkodnikami (połyśnica marchwianka i śmietka cebulanka);
  • buraki doskonale rosną w sąsiedztwie cebuli, fasoli karłowej, porów, kapusty i dobrze oddziałują na te warzywa;
  • cebula, szczypiorek i czosnek są złymi sąsiadami dla grochu i fasoli, a dobrymi dla pomidorów i truskawek;
  • dla kapusty dobrym sąsiedztwem są buraki, sałata, selery;
  • dynia nie powinna rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie ziemniaków, natomiast warto sadzić ją razem z kukurydzą i fasolą.

Ogród warzywny: pożyteczny a efektowny

Ogród warzywny będzie wyglądać atrakcyjnie, jeśli oprócz roślin uprawnych posadzimy w nim także rośliny kwitnące. Do tradycji ogrodów wiejskich należy tworzenie ogródków, w których obok siebie rosną warzywa i rośliny ozdobne niewymagające szczególnej pielęgnacji. Pięknie kwitną cynie, slazówka, godecja, astry, smagliczka. Ale są znane powszechnie, a nie zawsze doceniane rośliny, które powinny zawsze rosnąć wśród warzyw, bo pomagają w walce ze szkodnikami. Są to nagietki, aksamitki i kosmos wyniszczające nicienie, łoboda czerwona odstraszająca krety, mięta, której nie tolerują myszy i mrówki, nasturcjawabiąca mszyce tak skutecznie, że inne rośliny są od nich wolne.

Warto wiedzieć

Rośliny przyprawowe wspierają warzywa

Rośliny przyprawowe wspierają warzywa

Rośliny przyprawowe wspierają warzywa

Warto siać i sadzić między warzywami lub wokół zagonów rośliny przyprawowe. Szczególnie dobry wpływ mają:
- kminek na groch,
- koper ogrodowy na rośliny z rodziny kapustnych, sałatę i ogórki,
- estragon na kapustne,
- cząber na kapustne, cebulę i fasolę,
- bazylia i majeranek na kapustne,
- mięta na kapustne, fasolę i groch.

Pamiętajmy też, aby nie sadzić razem bazylii, ruty i majeranku czy kopru ogrodowego z kolendrą i koprem włoskim, bo będą źle rosły i plony z nich będą mizerne.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Maria Muszalska
Źródło: Budowlano-Remontowy Poradnik Rolnika
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Święta idą :)
Święta idą :)

Idą święta, a świąteczny klimat czuć już w każdym miejscu. Stroiki, bombki, choinki - te małe i...

Przeczytaj też:
Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany
Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

Nasz ogród możemy ogrodzić żywopłotem - wystarczy tylko dobrać odpowiednie gatunki roślin. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia