Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ogród na wsi

Ogród kwiatowy. Jak założyć kwitnący ogród

Ogród kwiatowy wymaga pracy, jednak jego niewątpliwe piękno wynagrodzi wysiłek włożony w pielęgnację roślin. Zanim założymy ogród kwiatowy, musimy zaprojektować rozmieszczenie roślin, czyli przygotować projekt obsadzeń.
Nagietki to rośliny jednoroczne. Jeżeli im na to pozwolimy, w kolejnych sezonach bedą się same rozsiewać

Nagietki to rośliny jednoroczne. Jeżeli im na to pozwolimy, w kolejnych sezonach bedą się same rozsiewać

Ogrody, w których centralne miejsce zajmuje trawnik, a wokół niego rosną tylko iglaki, powstają często dlatego, że brakuje nam czasu i sił na pielęgnację innych roślin. Wydaje się, że takiemu ogrodowi nie trzeba będzie poświęcać uwagi, bo nie wymaga ani wiosennego cięcia krzewów, ani grabienia jesienią liści. Pozostaje jedynie koszenie trawnika, ale gdyby zastąpić go utwardzoną nawierzchnią – cały wolny czas można by przeznaczyć na wypoczynek. Mija jednak kilka sezonów i prawie niezmienna kompozycja ogrodu zaczyna wydawać się monotonna. Omija nas coś bardzo ważnego: sezonowa zmienność, zaskakujące przeobrażenia wnętrza ogrodowego powodowane przez wyrastające w ciągu kilku dni i gwałtownie rozwijające się rośliny, zmiany w kompozycji, które możemy aranżować kilka razy w ciągu roku... niespodzianki, jakie niesie każdy dzień. I do tego wszystkiego kwiaty wypełniające ogród barwami. Wyobraźmy sobie przestrzeń, w której od wiosny do jesieni rozwijają się ich łany, grupy i pojedyncze egzemplarze, dobrane zgodnie z upodobaniami właścicieli i warunkami siedliskowymi. Kwitnące drzewa, krzewy, byliny, rośliny jedno- i dwuletnie.

Przed założeniem ogrodu kwiatowego

Zanim założymy ogród kwiatowy, musimy zaprojektować rozmieszczenie roślin, czyli przygotować projekt obsadzeń. Warto na arkuszu papieru naszkicować kształt ogrodu i zaznaczyć rosnące już drzewa i krzewy, które chcemy pozostawić. Następnie trzeba narysować miejsca, w których zamierzamy posadzić grupy nowych roślin oraz pojedyncze egzemplarze (tak zwane solitery). Kolejnym etapem powinno być wybranie kolorystyki. Tu możliwości jest wiele. Można posadzić wszystkie rośliny, które wpadną nam w oko, i w ten sposób stworzyć spontaniczną kompozycję zachwycającą bogactwem barw i kształtów, ale można też wybrać ulubioną paletę barw i narzucić sobie ścisły rygor: na przykład sadzić rośliny o kwiatach od żółci do purpury albo niebieskie i fioletowe, tylko białe albo tylko czerwone. Można posunąć się jeszcze dalej i wybrać też rośliny o odpowiednio wybarwionych liściach, na przykład purpurowych czy biało-zielonych. Wszystko zależy od wyobraźni. A ponieważ to kompozycje w znacznej części z roślin sezonowych – jeżeli efekt nie spełni naszych oczekiwań, możemy je zmienić: rozjaśnić lub przyciemnić, uspokoić lub rozweselić, część roślin usunąć albo dosadzić nowe.
Zanim dokonamy ostatecznego wyboru roślin, musimy określić warunki, w jakich chcemy je sadzić. Niektóre czują się dobrze w słońcu, inne w półcieniu lub w cieniu. Na tym etapie przyda się porządny katalog lub atlas roślin. Teraz możemy stworzyć spis roślin na poszczególne rabaty i podjąć kolejną decyzję: czy chcemy, aby w określonym miejscu zakwitały prawie równocześnie i potem jednocześnie przekwitały, czy też wolimy, żeby pokrywały się kwiatami kolejno lub w grupach – co da efekt zmienności rabaty i spowoduje, że będzie ona ozdobą przez cały sezon wegetacyjny, a nawet przez okrągły rok.

Wybór roślin na rabaty kwietne

Rabaty mogą się składać z kilku lub z wielu gatunków i odmian. Zależy to od powierzchni, jaką zamierzamy obsadzić, i efektu, który chcemy osiągnąć – może to być wielobarwny gąszcz lub wyrafinowany układ graficzny. Dobrze wyglądają zarówno większe, jak i mniejsze nieregularne barwne plamy, a także przenikające się odcienie. Interesujące jest też zestawianie roślin na zasadzie kontrastu. Najważniejsze to odkryć radość, jaką daje tworzenie, i znaleźć przyjemność w pielęgnacji roślin (będą potrzebować wielu naszych starań). Wtedy kwitnący ogród będzie miejscem wypoczynku i źródłem satysfakcji.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Magdalena Michalak, Maria Muszalska
Źródło: Zbuduj dom
Roślina tygodnia RSS
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kompozycje z kwiatów sztucznych
Kompozycje z kwiatów sztucznych

Wraz ze zbliżającymi się zaduszkami, mam okazję robić kolejne dekoracje, tym razem z kwiatów...

Przeczytaj też:
Charakterystyczne rośliny polskich ogrodów
Charakterystyczne rośliny polskich ogrodów

Wiele roślin, szczególnie tych pieknie kwitnących, to rośliny charakterystyczne dla polskich ogrodów. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia