Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Malwy w ogrodzie. Uprawa malwy w ogrodzie
Ogród na wsi

Malwy w ogrodzie. Uprawa malwy w ogrodzie

Malwy to charakterystyczne kwuaty ogrodów w stylu wiejskim

Malwy to charakterystyczne kwuaty ogrodów w stylu wiejskim

Malwy to symbol wiejskiego ogrodu. Warto posadzić malwy w ogrodzie i cieszyć się latem ich pięknymi kwiatami. Podpowiadamy jak uprawiać malwy w ogrodzie. Malwy: uprawa. Pielęgnacja malwy w ogrodzie.

Wraz z powrotem mody na naturę w ogrodzie, do naszych ogrodów powróciły również malwy, które należą obecnie do podstawowych gatunków sadzonych w ogrodach urządzanych w stylu wiejskim, rustykalnym bądź romantycznym. Malwy znakomicie wyglądają na tle jasnych ścian budynku albo drewnianego ogrodzenia. Malwy można też sadzić z tyłu rabat – będą wtedy stanowić wyższe piętro rabat. Malwy można też sadzić w grupach.

Uprawa malwy: wysiew i sadzenie

Zanim rozpoczniemy uprawę malwy, należy pamiętać, że jest to krótkotrwała bylina, uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia (bywają odmiany jednoroczne), a więc malwy zakwitną dopiero w drugim roku od wysiewu. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy wiosną nabyć gotowe, roczne sadzonki malwy lub w marcu–kwietniu wysiać roślinę jednoroczną – jej kwiatami będziemy mogli cieszyć się już latem (od lipca do września) tego samego roku.
Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną uprawę typowej odmiany malwy, nasiona należy wysiać w czerwcu–lipcu do inspektu lub na rozsadnik. Następnie siewki malwy należy przepikować i ostatecznie wysadzić na miejsce stałe jesienią (polecane okrycie roślin) bądź wiosną następnego roku.

Uprawa malwy: stanowisko i gleba

Dla malw należy wybrać stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru (który może połamać wysokie, często 2–3 metrowe pędy). Malwy najlepiej rosną na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i głęboko uprawionych. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przesuszenie może doprowadzić do pojawienia się groźnej choroby u malwy: rdzy (to częsta choroba malw, zaleca się profilaktyczny oprysk roślin preparatami na bazie czosnku). Nadmiar wilgoci w glebie powoduje gnicie malw i rozwój innych chorób grzybowych.

Uprawa malwy: kwitnienie

Kiedy malwy rozpoczynają kwitnienie, ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pobudza to roślinę, do wydawania kolejnych kwiatów oraz przedłuża jej żywotność (nawet do 4–5 lat, mimo iż w kolejnych latach malwa kwitnie słabiej). Można pozostawić jedynie te pędy malwy, z których chcielibyśmy zebrać nasiona. Pamiętajmy jednak, że malwy bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, więc z własnych nasion raczej nie otrzymamy roślin identycznych z egzemplarzem matecznym.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Maria Muszalska
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą
Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia