Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ogród na wsi

Malwy w ogrodzie. Uprawa malwy w ogrodzie

Malwy to symbol wiejskiego ogrodu. Warto posadzić malwy w ogrodzie i cieszyć się latem ich pięknymi kwiatami. Podpowiadamy jak uprawiać malwy w ogrodzie. Malwy: uprawa. Pielęgnacja malwy w ogrodzie.

Malwy to charakterystyczne kwuaty ogrodów w stylu wiejskim

Malwy to charakterystyczne kwuaty ogrodów w stylu wiejskim

Wraz z powrotem mody na naturę w ogrodzie, do naszych ogrodów powróciły również malwy, które należą obecnie do podstawowych gatunków sadzonych w ogrodach urządzanych w stylu wiejskim, rustykalnym bądź romantycznym. Malwy znakomicie wyglądają na tle jasnych ścian budynku albo drewnianego ogrodzenia. Malwy można też sadzić z tyłu rabat – będą wtedy stanowić wyższe piętro rabat. Malwy można też sadzić w grupach.

Uprawa malwy: wysiew i sadzenie

Zanim rozpoczniemy uprawę malwy, należy pamiętać, że jest to krótkotrwała bylina, uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia (bywają odmiany jednoroczne), a więc malwy zakwitną dopiero w drugim roku od wysiewu. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy wiosną nabyć gotowe, roczne sadzonki malwy lub w marcu–kwietniu wysiać roślinę jednoroczną – jej kwiatami będziemy mogli cieszyć się już latem (od lipca do września) tego samego roku.
Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną uprawę typowej odmiany malwy, nasiona należy wysiać w czerwcu–lipcu do inspektu lub na rozsadnik. Następnie siewki malwy należy przepikować i ostatecznie wysadzić na miejsce stałe jesienią (polecane okrycie roślin) bądź wiosną następnego roku.

Uprawa malwy: stanowisko i gleba

Dla malw należy wybrać stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru (który może połamać wysokie, często 2–3 metrowe pędy). Malwy najlepiej rosną na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i głęboko uprawionych. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przesuszenie może doprowadzić do pojawienia się groźnej choroby u malwy: rdzy (to częsta choroba malw, zaleca się profilaktyczny oprysk roślin preparatami na bazie czosnku). Nadmiar wilgoci w glebie powoduje gnicie malw i rozwój innych chorób grzybowych.

Uprawa malwy: kwitnienie

Kiedy malwy rozpoczynają kwitnienie, ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pobudza to roślinę, do wydawania kolejnych kwiatów oraz przedłuża jej żywotność (nawet do 4–5 lat, mimo iż w kolejnych latach malwa kwitnie słabiej). Można pozostawić jedynie te pędy malwy, z których chcielibyśmy zebrać nasiona. Pamiętajmy jednak, że malwy bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, więc z własnych nasion raczej nie otrzymamy roślin identycznych z egzemplarzem matecznym.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Maria Muszalska
Roślina tygodnia RSS
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Kolejne śluby, kolejne bukiety
Kolejne śluby, kolejne bukiety

Taki to bukiet ostatnio wykonałam na ślub. Wyglądem troszkę przypomina lizaka i takie tez jest moje...

Przeczytaj też:
Ziołowy ogródek: jakie zioła i rośliny przyprawowe można uprawiać w ogrodzie
Ziołowy ogródek: jakie zioła i rośliny przyprawowe można uprawiać w ogrodzie

W ogrodzie warto wydzielić miejsce na ogródek ziołowy i posadzić w nim ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia