Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Malwy w ogrodzie. Uprawa malwy w ogrodzie
Ogród na wsi

Malwy w ogrodzie. Uprawa malwy w ogrodzie

Malwy to charakterystyczne kwuaty ogrodów w stylu wiejskim

Malwy to symbol wiejskiego ogrodu. Warto posadzić malwy w ogrodzie i cieszyć się latem ich pięknymi kwiatami. Podpowiadamy jak uprawiać malwy w ogrodzie. Malwy: uprawa. Pielęgnacja malwy w ogrodzie.

Wraz z powrotem mody na naturę w ogrodzie, do naszych ogrodów powróciły również malwy, które należą obecnie do podstawowych gatunków sadzonych w ogrodach urządzanych w stylu wiejskim, rustykalnym bądź romantycznym. Malwy znakomicie wyglądają na tle jasnych ścian budynku albo drewnianego ogrodzenia. Malwy można też sadzić z tyłu rabat – będą wtedy stanowić wyższe piętro rabat. Malwy można też sadzić w grupach.

Uprawa malwy: wysiew i sadzenie

Zanim rozpoczniemy uprawę malwy, należy pamiętać, że jest to krótkotrwała bylina, uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia (bywają odmiany jednoroczne), a więc malwy zakwitną dopiero w drugim roku od wysiewu. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy wiosną nabyć gotowe, roczne sadzonki malwy lub w marcu–kwietniu wysiać roślinę jednoroczną – jej kwiatami będziemy mogli cieszyć się już latem (od lipca do września) tego samego roku.
Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną uprawę typowej odmiany malwy, nasiona należy wysiać w czerwcu–lipcu do inspektu lub na rozsadnik. Następnie siewki malwy należy przepikować i ostatecznie wysadzić na miejsce stałe jesienią (polecane okrycie roślin) bądź wiosną następnego roku.

Uprawa malwy: stanowisko i gleba

Dla malw należy wybrać stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru (który może połamać wysokie, często 2–3 metrowe pędy). Malwy najlepiej rosną na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i głęboko uprawionych. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przesuszenie może doprowadzić do pojawienia się groźnej choroby u malwy: rdzy (to częsta choroba malw, zaleca się profilaktyczny oprysk roślin preparatami na bazie czosnku). Nadmiar wilgoci w glebie powoduje gnicie malw i rozwój innych chorób grzybowych.

Uprawa malwy: kwitnienie

Kiedy malwy rozpoczynają kwitnienie, ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pobudza to roślinę, do wydawania kolejnych kwiatów oraz przedłuża jej żywotność (nawet do 4–5 lat, mimo iż w kolejnych latach malwa kwitnie słabiej). Można pozostawić jedynie te pędy malwy, z których chcielibyśmy zebrać nasiona. Pamiętajmy jednak, że malwy bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, więc z własnych nasion raczej nie otrzymamy roślin identycznych z egzemplarzem matecznym.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Maria Muszalska
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wspomnienie lata
Wspomnienie lata

Za oknami szaruga i niestety pięknie wybarwione drzewa też powoli tracą swój urok. Zima zbliża się...

Przeczytaj też:
Ogrodzenie ogrodu - pomysły na ogrodzenie. ZDJĘCIA
Ogrodzenie ogrodu - pomysły na ogrodzenie. ZDJĘCIA

Ogrodzenie ogrodu powinno być solidne, trwałe i estetyczne. Oto ciekawe pomysły na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia