Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie
Ogród na wsi

Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie

Lilia tygrysia kwitnie w lipcu i sierpniu. Jest mniej wymagająca w stosunku do podłoża od innych lilii. Może rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, choć z czasem jej kwiaty drobnieją

Lilie do niedawna zapomniane, powracają triumfalnie do naszych ogrodów. Wszystkie lilie są tak piękne, że trudno wybrać tę jedną jedyną – warto więc tworzyć z nich kolekcje i komponować je z innymi roślinami na rabatach. Podpowiadamy jak sadzić i pielęgnowac lilie. Uprawa lilii w ogrodzie: poradnik.

Lilie mają kwiaty niezwykłej urody prawie we wszystkich możliwych barwach, a ich odmiany trudno zliczyć. Powstają problemy z klasyfikacją, ale to kłopot głównie kolekcjonerów. O wyborze roślin do ogrodu przydomowego decyduje ich uroda – a tę poznajemy zazwyczaj z etykiet i katalogów.

Lilie - wymagania lilii

Lilie mają opinię trudnych w uprawie, ale mogą stać się niekwestionowaną ozdobą naszych rabat, jeżeli poznamy zasady pielęgnacji i będziemy ich przestrzegać. Kwitną od czerwca do sierpnia, ale aby tak się stało, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Potrzebują ziemi żyznej, przepuszczalnej i przewiewnej, zawsze wilgotnej oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Warto też wybrać miejsce nieco wyniesione, aby woda opadowa mogła łatwo odpływać.
Większość lilii dobrze rośnie w podłożu lekko kwaśnym o pH 5,5-6,5 – ale lilia biała i wiele mieszańców lilii azjatyckich lepiej czuje się w glebie o odczynie obojętnym o pH 6,5-7,0.

Warto wiedzieć

Sprawdzone sposoby na piękne lilie

Sprawdzone sposoby na piękne lilie

- Przekwitłe kwiaty należy usuwać nie tylko z przyczyn estetycznych. Roślina zużywa na zawiązanie nasion znaczne ilości składników pokarmowych, a to osłabia cebulę.
- Aby nie dopuścić do zaatakowania lilii przez niewidoczne gołym okiem, ale groźne dla roślin nicienie, warto sadzić obok nich aksamitki (stanowią naturalną pułapkę na te szkodniki).
- Skutecznym sposobem chronienia lilii przed myszami i innymi gryzoniami jest sadzenie w ich sąsiedztwie cesarskiej korony, której zapach jest dla gryzoni nieznośny. Innym dobrym sposobem jest sadzenie, cebul lilii w plastikowych koszyczkach (do kupienia w sklepach ogrodniczych).

Kiedy sadzić i wykopywać cebule lilii

Najlepszym terminem sadzenia cebul lilii jest przełom września i października, choć można też sadzić je wiosną – zwłaszcza odmiany późno kwitnące. Przed sadzeniem należy starannie przygotować miejsce pod lilie: odchwaścić, spulchnić, wymieszać glebę z dojrzałym kompostem na głębokość około 40 cm i pozostawić na dwa-trzy tygodnie. Dopiero po tym czasie można posadzić cebulki lilii. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli i powinna być równa jej obwodowi. Na glebie zwięzłej sadzimy nieco płycej, na piaszczystej – głębiej. Jeżeli tworzymy z lilii rabatę lub choćby grupę – cebule sadzimy co 25-30 cm, ale bujnie rosnące odmiany (np. lilie trąbkowe) oraz te, które pozostawiamy w ziemi na kilka lat – nawet co 50 cm. Cebule liii wykopujemy na początku września i od razu sadzimy na nowym miejscu lub przechowjemy do wiosny w temperaturze około 2 stopni Celsjusza okryte trocinami lub torfem. Zimujące w gruncie po 2-3 latach uprawy na tym samym miejscu warto wykopać, usunąć martwe korzenie, a najdłuższe skrócić o 1-2 cm i posadzić w nowym miejscu.

Jak pielęgnować lilie

Lilie źle znoszą suszę, ale też nie tolerują zalewania. Dlatego trzeba dbać, aby gleba wokół nich była zawsze wilgotna. Podlewać najlepiej bezpośrednio na podłoże, tak, aby nie moczyć liści. Żeby rośliny obficie kwitły, trzeba je zasilać nawozem wieloskładnikowym. Pierwszy raz nawozimy lilie przed kwitnieniem, zazwyczaj na początku czerwca, a potem jeszcze raz podczas kwitnienia i na koniec tuż po jego zakończeniu w lipcu lub sierpniu.
Przez cały sezon wegetacyjny trzeba starannie usuwać chwasty, które nie tylko intensywnie czerpią z podłoża składniki odżywcze, ale są siedliskiem mszyc i innych szkodników, a także ułatwiają rozwijanie się chorób grzybowych i wirusowych. Przy okazji, wyrywając chwasty z korzeniami, spulchniamy podłoże (nie używajmy narzędzi, aby nie uszkodzić cebul).
Ponieważ lilie są wrażliwe na niską temperaturę, wszystkie pozostawione na zimę w gruncie należy starannie okryć – po pierwszych przymrozkach rozłożyć na grządkach z cebulami lilii warstwę kory lub trocin (10 cm) albo stroisz, czyli gałązki drzew iglastych. Jeżeli nastaną silne mrozy, warto dołożyć drugą warstwę – najlepiej stroisz. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, bo zamiast osłony powstanie znakomite schronienie dla gryzoni. Wiosną, gdy ziemia się ogrzeje, zdejmujemy część okrycia. Po tygodniu usuwamy resztę.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Magdalena Michalak, Marcin Czechowicz, Maria Muszalska
Źródło: Zbuduj dom
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Idą Święta!!
Idą Święta!!

Już za dwa tygodnie Boże Narodzenie. Trzeba kupić gwiazdy betlejemskie do domu. Choć najbardziej...

Przeczytaj też:
Co zrobić, aby nasz trawnik był piękny. Dobra pielęgnacja trawnika
Co zrobić, aby nasz trawnik był piękny. Dobra pielęgnacja trawnika

Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był piękny, musimy należycie o niego zadbać. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia