Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Kwiaty, zioła, drzewa i krzewy owocowe w wiejskim ogródku
Ogród na wsi

Kwiaty, zioła, drzewa i krzewy owocowe w wiejskim ogródku

W ogrodzie wiejskim rośliny mogą tworzyć malowniczy gąszcz, dozwolony jest też pewien nieład

Barwne kwiaty, zioła, grządki warzyw, kilka drzewek owocowych. To atrybuty ogródków wiejskich. Coraz częściej zakładamy ogród w stylu wiejskim, wykorzystując w nim właśnie te elementy. Kwiaty i zioła w wiejskim ogródku.

W tradycyjnym wiejskim ogródku frontową, reprezentacyjną część działki wypełniały rabaty kipiące barwami kwiatów. Sad i warzywnik znajdowały się w innej części gospodarstwa. Powszechne zastosowanie – zarówno w części ozdobnej, jak i użytkowej – miały niskie wiklinowe płotki oraz obwódki z formowanego bukszpanu, barwinka, ubiorka czy szczypiorku, a także jednorocznych lobelii i smagliczek. Dzieliły one przestrzeń na regularne kwatery i klomby. Tego typu staromodne ogródki wiejskie wyglądają nieco archaicznie, ale można je potraktować jako inspirację do zaprojektowania pełnej barw kompozycji, w której warzywa, zioła, kwitnące rośliny oraz drzewa i krzewy owocowe rosną obok siebie i wzajemnie się uzupełniają. Takie pełne ciepła, sielskie i bezpretensjonalne ogrody szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie domów o tradycyjnej architekturze.

Kwiaty w wiejskim ogródku

W ogrodach nawiązujących stylem do wiejskich nie powinno zabraknąć różnokolorowych kwiatów. Pasują do nich nasycone i wyraziste barwy, i ryzykowne w innych sytuacjach połączenia kolorystyczne (na przykład amarantowego z pomarańczowym). Rośliny mogą tworzyć malowniczy gąszcz, dozwolony jest też pewien nieład. Tu nie razi samosiejka jednego gatunku zawieruszona między innymi roślinami. Ważną funkcję pełnią rośliny o pachnących kwiatach. Godne polecenia są przede wszystkim gatunki rodzime, znane od lat, sprawdzone, przystosowane do naszego klimatu, łatwo rozsiewające się oraz obficie i długo kwitnące. Lepiej zrezygnować z roślin egzotycznych, bo w mocno osadzonych w tradycji ogrodach wiejskich będą wyglądały fałszywie. Nie powinno natomiast zabraknąć charakterystycznych dla wiejskich ogrodów roślin w donicach ustawionych na parapetach, tarasach, gankach i w ogrodowych zakątkach.
Byliny: bodziszki, chabry, dzielżany, dzwonki, firletki, jesienne astry, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin, maki, nachyłki, naparstnice, ostróżki, piwonie, rudbekie, złocienie różowe i margerytki oraz dalie i wiosenne rośliny cebulowe.
Rośliny jednoroczne i dwuletnie: astry, bratki, cynie, godecje, groszek pachnący, klarkie, kosmosy, lewkonie, lwie paszcze, maciejki, tytoń ozdobny, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, szarłaty, słoneczniki, suchołuski.
Krzewy: forsycje, jaśminowce, kaliny, lilaki (zwane bzami) oraz róże (zwłaszcza stare odmiany, a jeśli nowe, to najlepiej z grupy tak zwanych róż angielskich).

Zioła w wiejskim ogródku

Świeże zioła zawsze się przydadzą w kuchni, więc warto je mieć w każdym ogrodzie, nie tylko urządzonym w wiejskim stylu. Napełniają ogród miłym aromatem, bo wiele z nich przyjemnie pachnie już po delikatnym muśnięciu pędów (na przykład lawenda albo macierzanka), dlatego warto je sadzić przy dróżkach. Są dekoracyjne – dużo ziół tworzy odmiany o barwnych liściach (jest między innymi czerwonolistna bazylia, złotolistna melisa oraz pstre odmiany mięty i szałwi), niektóre efektownie kwitną (lawenda, czarnuszka, szałwia).
Większość ziół powinna rosnąć w pełnym słońcu, bo to gwarantuje, że będą aromatyczne. Te, które pochodzą z rejonów o cieplejszym klimacie (bazylia, estragon, hyzop, lawenda, szałwia, tymianek), najlepiej sadzić w zacisznych miejscach. Przed zimą należy je przykryć włókniną albo świerkowymi gałęziami (z wyjątkiem bazylii, która jest rośliną jednoroczną).
Zioła najlepiej rosną w próchniczej i łatwo nagrzewającej się glebie, ale niektórym wystarczy mniej urodzajne i łatwo przesychające podłoże (lawenda, lebiodka, czyli oregano, macierzanka, tymianek). Nie wymagają intensywnego dokarmiania. Nadmiar nawozów (szczególnie azotu, dostarczanego z nawozem mineralnym) sprawia, że co prawda szybko rosną i są okazałe, ale mniej aromatyczne od tych, które nie są intensywnie zasilane. Można je sadzić w oddzielnym miniog­ródku ziołowym albo między warzywami i kwitnącymi roślinami zdobnymi.

Warzywa w wiejskim ogródku

W małym ogródku warzywnym powinny się znaleźć przede wszystkim te warzywa, które są wykorzystywane w stanie świeżym i co do których warto mieć pewność, że nie są pryskane chemicznymi środkami ochrony ani nadmiernie nawożone. Powinna się tu znaleźć sałata, która tworzy liczne odmiany, różniące się fakturą i barwą liści, roszpunka czy szczypiorek. Warto posadzić kilka krzaczków pomidorów, ponieważ najsmaczniejsze są owoce zrywane w pełni dojrzałe, a o takie zwykle trudno jest w sklepach. Różnorodność odmian jest spora – od malinowych, o ogromnych owocach, po drobne koktajlowe, o owocach barwy żółtej lub pomarańczowej. Część miejsca można przeznaczyć pod warzywa, które są mniej popularne: kardy, karczochy (tworzą efektowne kwiaty), melony, skorzonerę i szparagi. Inne najlepiej potraktować jako tworzywo plastyczne. W projektowaniu rabaty przydatne będą pióropusze liści marchwi, jarmużu i pietruszki (szczególnie efektowne u odmian liściowych), kule kapusty (karbowane u kapusty włoskiej, a w odcieniach zieleni, żółci, różu i fioletu u odmian ozdobnych, które są także jadalne) oraz czerwone buraczki (bardzo ozdobne są wielobarwne odmiany liściowe). Warto posadzić dynie, kabaczki, patisony i bakłażany, które mają efektowne, okazałe liście, ładne kwiaty i owoce. Dekoracyjne owoce mają też fasole (zielone, żółte lub fioletowe strąki). Warzywa najlepiej rosną w słonecznym miejscu, w żyznej i próchnicznej glebie. Przed ich posadzeniem warto do podłoża dodać dobrze rozłożonego kompostu lub ziemi kompostowej (rozłożyć warstwą 2-5 cm i przekopać).

Owoce w wiejskim ogródku

Nawet jeśli nie ma miejsca na sad, warto posadzić choćby jedno owocowe drzewo, by stworzyć atmosferę swojskiego ogrodu. Można pokusić się o posadzenie starej odmiany jabłoni (grafsztynek, koksa pomarańczowa, kosztela, kronselska, landsberska, oliwka, malinówka, reneta). Takie drzewa zwykle rosną wysoko i owocują co drugi rok, ale są odporne na mróz i choroby, więc nie wymagają oprysków. Poza tym pięknie kwitną, dają delikatny cień i rodzą owoce o niezapomnianym smaku. Zaciszne i nagrzane słońcem miejsca (na przykład przy południowych ścianach budynków) są dobre dla brzoskwiń, moreli, nektaryn, winorośli oraz – nowych na naszym rynku – grusz azjatyckich. Rozpięte na drutach maliny i jeżyny mogą zastępować żywopłoty, a poziomki – rośliny zadarniające. Część ogrodu warto przeznaczyć pod smaczne i zdrowe rośliny kwasolubne: borówki wysokie i brusznice oraz żurawiny. Ponieważ dobrze rosną w torfowej glebie, należy przygotować dla nich miejsce, mieszając w równych częściach kwaśny torf i ziemię ogrodową na głębokość 30-40 cm.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: photos.com, Piotr Gorączko, Agnieszka Mike-Jeziorska
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Lilie
Lilie

Zapomniane w tym sezonie - lilie, o cudownym, mocnym zapachu. W tym roku nie stosowałam ich w wielu...

Przeczytaj też:
Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany
Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

Nasz ogród możemy ogrodzić żywopłotem - wystarczy tylko dobrać odpowiednie gatunki roślin. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia