Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Jakie rośliny posadzić w przedogródku
Ogród na wsi

Jakie rośliny posadzić w przedogródku

Przedogródek jest wizytówką domu: ozdabia i zaprasza. Świadczy o tym, że gospodyni dba o urodę obejścia. Jak zagospodarować przedogródek?

Przedogródek nie musi być duży, ani obsadzony egzotycznymi roślinami. Ale też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był właśnie taki. O tym, jaki charakter będzie miał przedogródek, zdecydują upodobania gospodyni, bo to ona poświęca swój czas na pielęgnację roślin. Może wybierze taki, jaki miały jej matka, babka i prababka, pełen kwiatów i ziół, albo zdecyduje się na sadzenie nowych gatunków i odmian, żeby zadziwić sąsiadki? Najważniejsze to wybrać rośliny, które nie wymagają częstej pielęgnacji i dobrze poczują się w miejscu, w którym je posadzimy. Warto też zadbać, aby od wiosny do jesieni w przedogródku kwitła jakaś grupa roślin, tworząc barwną plamę przyciągającą wzrok.

Rośliny do przedogródka

Dalie ogrodowe doskonale nadają się do ozdabiania przedogródków. Jest bardzo wiele odmian, które różnią się barwą i wielkością kwiatów. Najwyższe dorastają do 200 cm, można więc tworzyć z nich efektowne grupy zieleni. Są dość łatwe w uprawie. Najważniejsze, żeby jesienią, po pierwszych przymrozkach, wykopać karpy, przesuszyć, oczyścić i umieścić w chłodnym pomieszczeniu, a w połowie maja znowu posadzić. Odmiany wielkokwiatowe wymagają podparcia, bo pędy mogą się łamać.

Liliowce ogrodowe dobrze znoszą suszę. Kwitną od czerwca do sierpnia. Raz posadzone mogą pozostać w tym samym miejscu przez wiele lat.

Nasturcja większajest rośliną jednoroczną o długich płożących i wspinających się pędach. Wysiana w kwietniu lub na początku maja kwitnie od czerwca do września. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych – wtedy obficie kwitnie, a jej żółte, pomarańczowe i czerwonobrązowe kwiaty rozjaśniają przedogródek. Najkorzystniej wygląda przy ścianie lub ogrodzeniu.

Czy jest roślina bardziej kojarząca się z wiejskim ogrodem niż prawoślaz ogrodowy zwany potocznie malwą?
Jest tak efektowna, że pojawiła się też w przestrzeni wielkomiejskiej. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Nie ma szczególnych wymagań co do podłoża – toleruje nawet gleby piaszczyste. Jest rośliną dwuletnią: w pierwszym roku tworzy rozetę liści, w drugim – pęd kwiatowy. Łatwo się rozsiewa.

Jesienią głównym akcentem stają się tu przebarwione liście winobluszczu pięciolistkowego, któremu do dobrego rozwoju wystarcza mniej niż 0,5 m2 terenu. W ciągu kilku sezonów może okryć całe ogrodzenie.

Kwitnące obficie i długo powojniki wyglądają tak efektownie, że każdy ozdobiony nimi przedogródek z daleka przyciąga wzrok. Jednak, żeby efekt był trwały, wszystkie rośliny warto zasilać specjalistycznymi nawozami.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Magdalena Michalak, Andrzej Szandomirski, Maria Muszalska
Źródło: Budowlano-Remontowy Poradnik Rolnika
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Afrykarium w Zoo wrocławskim
Afrykarium w Zoo wrocławskim

Kolejne zdjęcie z Afrykarium w zoo wrocławskim. W Afrykarium są tzw "zielone ściany" niestety mało...

Przeczytaj też:
Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia?
Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia?

Jeż jest jednym z najchętniej widywanych gości w ogrodzie oraz na działce. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia