Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Jak ogrodzić ogród: z czego zrobić ogrodzenie ogrodu
Ogród na wsi

Jak ogrodzić ogród: z czego zrobić ogrodzenie ogrodu

Ogrodzenia drewniane mają przyjazny, niezbyt formalny charakter

Ogrodzenie ogrodu wyznacza granice prywatnego terenu. Czasami jest symboliczne, ale częściej ma chronić nas przed intruzami, osłaniać przed wścibskimi spojrzeniami, maskować nieatrakcyjne elementy otoczenia.

Jeżeli zależy nam na korzystnym wyglądzie naszej posesji, zadbajmy, aby ogrodzenie pasowało do wzniesionego na działce budynku. Warto przemyśleć (może naszkicować), jak będzie wyglądać całość, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, szczególnie jeśli chcemy rozpocząć prace właśnie od ogrodzenia działki. Ważne jest nie tylko usytuowanie bramy i furtki, ale też to, czy chcemy pochwalić się domem, pokazać nasz przedogródek, czy też planujemy odizolowanie się od otoczenia. A może pójdziemy na kompromis i pozwolimy przechodniom podziwiać wybrane fragmenty przez ażurowe wstawki w szczelnym ogrodzeniu? Nie możemy też zapominać, że stanowi ono ramy naszego ogrodu i że będziemy oglądać je od wewnątrz. Powinno więc stać się dobrym tłem dla roślin.

Ogrodzenia drewniane

Pasują zarówno do zabudowy miejskiej, jak i wiejskiej. Mają przyjazny, niezbyt formalny charakter i – nawet jeśli są szczelne – nie wywołują pouczucia izolacji od otoczenia. Drewno powinno być zabezpieczone specjalnymi preparatami impregnującymi, które ochronią je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, a także przed grzybami i owadami. Najlepiej, jeżeli impregnacja wykonywana jest pod ciśnieniem. Zazwyczaj większość elementów takiego ogrodzenia robi się z dość trwałego i łatwo dostępnego drewna sosnowego lub świerkowego, a jedynie słupki z bardzo trwałej i odpornej na uszkodzenia (ale i droższej) dębiny.

Ogrodzenia metalowe

Są bardzo popularne. Najtańsze, najczęściej spotykane, ale i mało efektowne, są ogrodzenia zrobione z siatki rozpiętej na słupkach z metalowych rurek.
Można też kupić nowoczesne, solidne płoty dostępne jako gotowe elementy (całe przęsła). Wykonane są ze stali lub z aluminium, do mocowania na słupkach prefabrykowanych lub murowanych. Jeżeli zaś chcemy osiągnąć specjalny efekt, możemy w zakładzie ślusarskim lub kowalskim zamówić najdroższą wersję metalowego
ogrodzenia – z kutego żelaza. Pamiętajmy, że wszystkie metalowe części ogrodzenia muszą być zabezpieczone przed korozją poprzez ocynkowanie ogniowe i pomalowanie farbą.

Ogrodzenia murowane z cegły

Zazwyczaj są szczelne i izolują posesję od otoczenia, ale można też zrobić z cegieł efektowne ogrodzenie ażurowe. Cegły łatwo się nagrzewają, a oddając ciepło, podnoszą temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni, co wiosną jest korzystne dla rosnących przy murze roślin. Cegły układa się na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej.

Ogrodzenia z kamieni

Są trwałe i bardzo efektowne. Doskonale pasują zarówno do budynków tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Są „ciężkie”, wyglądają imponująco i wskazują, że właściciele czują potrzebę skutecznego odcięcia się od otoczenia. Decydując się na mur wokół niewielkiej działki, pamiętajmy, że zostanie przytłoczona taką konstrukcją – w takim wypadku lepiej wykonać w ogrodzeniu prześwity lub zastosować przęsła z drewnianych albo metalowych elementów. Do budowy muru kamiennego najlepiej użyć materiału lokalnego. Nadają się tu zarówno twarde skały magmowe (granity, bazalt, sjenit, porfir i kwarcyt), jak i piaskowce oraz wapienie. Miękkie piaskowce i wapienie łatwo  niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych, co zbudowanym z nich murom przysparza urody, ale też zmniejsza ich trwałość, warto więc przykrywać budowlę spadzistymi daszkami.

Ogrodzenia betonowe

Mimo wątpliwej urody wciąż są bardzo popularne. Ich najważniejszą zaletą jest niska cena, ponieważ do ich produkcji używa się zwykłego betonu i cienkiej siatki  zbrojeniowej. W związku z tym, że zrobione w całości z betonu wyglądają dość masywnie, coraz częściej łączy się je z elementami metalowymi lub drewnianymi. Zwykle maluje się je farbą emulsyjną lub akrylową, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Sam sposób montażu jest prosty, jednak elementy są ciężkie, co utrudnia prace.

Ogrodzenia – żywopłoty

To najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Zielona bariera z gęsto sadzonych krzewów jest trudna do przekroczenia, doskonale tłumi hałas i zatrzymuje zanieczyszczenia. Przy tym daje schronienie ptakom i drobnym zwierzętom. Jest też doskonałym tłem dla roślin ogrodowych. Ma jedną zasadniczą wadę: kilka razy w roku musi być przycinany.

Zobacz film: panele jako prosty pomysł na ogrodzenie

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Tomasz Myśluk, Andrzej T. Papliński, Daniel Rumiancew, Elżbieta Borkowska-Gorączko
mat. wideo: TTV/x-news
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Floks wiechowaty
Floks wiechowaty

Floks wiechowaty jest rośliną, która nie powinna przemarzać. Popularna nazwa floksów...

Przeczytaj też:
Nietoperz w ogrodzie – niedoceniany sojusznik w walce z komarami
Nietoperz w ogrodzie – niedoceniany sojusznik w walce z komarami

Nietoperz w ogrodzie to zwierzę niepożądane czy potrzebne? Czy nietoperz jest pożyteczny? ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia