Drzewa i krzewy o kolorowych liściach

2011-01-24 1:00

W ogrodach zazwyczaj króluje zieleń ożywiona kolorowymi kwiatami. Urody tym kompozycjom dodadzą drzewa i krzewy o barwnych liściach.

Nasze ogrody stają się coraz piękniejsze, bo bez problemu możemy kupić wspaniałe rośliny o wymaganiach odpowiednich do siedliska, w jakim chcemy je posadzić.
Oferta szkółkarska każdego roku wzbogacana jest o nowe atrakcyjne odmiany. Wiele jest wśród nich drzew i krzewów o barwnych liściach. Dzięki nim otoczenie
domu może wyglądać bardzo efektownie nie tylko wtedy, gdy rozwijają się kwiaty, ale przez cały rok.

Kolorowe liście roślin

Skupiny zieleni możemy wzbogacać, sadząc wśród nich odmiany o barwnych liściach. W grupach wysokich staną się one akcentem przełamującym monotonię albo stanowiącym efektowne tło dla innych roślin, w niższych – mogą być jednym z wielu elementów kompozycji roślinnej. Drzewa i krzewy o jasnych, złocistych lub biało- i żółtopstrych liściach rozjaśnią każdy cienisty zakątek. Nawet w pochmurny dzień miejsce, w którym rosną, sprawia wrażenie rozświetlonego słońcem. W szkółkach możemy znaleźć odmiany takich drzew jak klony, buki i brzozy o liściach ciemnoczerwonych, a także odmiany klonów, surmii, robinii, żywotników o rzucających się z daleka w oczy liściach jasnożółtych i złocistych. Purpurowymi liśćmi pysznią się odmiany wysokich krzewów, takich jak leszczyny czy śliwy wiśniowe oraz niższych, jak berberysy, krzewuszki, pęcherznica i perukowiec. Bardzo efektowne są żółtolistne odmiany berberysów, dereni, pęcherznicy, jaśminowca, ligustru, bzu czarnego, tawuł i krzewuszek oraz iglaste jałowce, cyprysiki i żywotniki. Smaku wielobarwnym kompozycjom dodają odmiany cyprysików, jałowców, jodeł i świerków o niebieskim zabarwieniu oraz srebrzyste oliwniki czy derenie o biało obrzeżonych liściach.

Roślinne kompozycje monochromatyczne

Zestawienia roślin, których liście są podobnie zabarwione, wymagają staranniejszego przemyślenia, bo nadmiar jednej intensywnej barwy może wydawać się przytłaczający, a efekt przedsięwzięcia – nudny. Wśród nasadzeń utrzymanych w zbliżonej tonacji warto znaleźć miejsce dla pasma lub pojedynczego elementu w odcieniu jaśniejszym, znacznie ciemniejszym lub też wyraźnie skontrastowanego. Najłatwiej uzyskać interesujący efekt, sadząc wśród krzewów i drzew kępy roślin obficie kwitnących. Jeżeli znajdziemy miejsce dla kilku gatunków czy odmian zakwitających w różnym okresie, barwny akcent będzie się przesuwał w kompozycji w miarę zakwitania i przekwitania poszczególnych egzemplarzy lub całych grup.

Kolorowe liście - barwne żywopłoty

Żywopłoty nie muszą tworzyć ciemnej ściany zieleni. Jest wiele krzewów o barwnych liściach, które dobrze znoszą formowanie i z nich mogą powstawać atrakcyjne kompozycje. Jeżeli starannie dobierzemy odmianę, sadząc krzewy, które kontrastują lub harmonizują z barwą elewacji – podkreślimy jej charakter. Możemy również stworzyć ogrodzenie w wąskie lub szerokie pasy, jeśli w jednym żywopłocie posadzimy naprzemiennie krzewy o dwóch, trzech albo kilku barwach. Efekt będzie niezwykły.
Krzewy o barwnych liściach – zwłaszcza te niewielkie o zwartej formie – mogą z powodzeniem zastępować w nasadzeniach byliny i rośliny kwitnące. Dzięki temu takie kompozycje są atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny, a jeśli jest w nich wiele roślin iglastych – także przez cały rok.

Jesienne przebarwienia liści

Warto też zwrócić uwagę na drzewa i krzewy, których liście zmieniają barwę jesienią. To cenny element kompozycji ogrodowej, który sprawia, że ogród nie jest statyczny, ale zmienia się wraz z porami roku. Do tej grupy roślin należą drzewa takie jak dąb czerwony, którego liście jesienią stają się ogniście czerwone, klon pospolity i srebrzysty oraz sumak octowiec, które przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo, grujecznik japoński, którego liście żółkną lub czerwienieją, czy brzozy i lipy – jesienią złociste. Wśród krzewów wymienić tu należy irgi, berberys pospolity, aronię czarną – wszystkie mają jesienią liście czerwono-żółte.
Wbrew pozorom zieleń liści i igieł różnych roślin nie jest jednakowa. Można tak dobrać nasadzenia, aby znalazły się w nich drzewa i krzewy o liściach ciemnozielonych, jasnozielonych, oliwkowych, zielononiebieskich i biało-zielonych. Ponieważ zazwyczaj w takich zestawieniach wykorzystujemy głównie rośliny iglaste, powstają kompozycje o małej zmienności sezonowej, co wielu właścicielom ogrodów nie odpowiada. Można to zmienić, wzbogacając taką wyrafinowaną kompozycję roślinami kwitnącymi wiosną lub latem. Efekt może być zaskakujący.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.