Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Brama wjazdowa: wjazd na posesję
Ogród na wsi

Brama wjazdowa: wjazd na posesję

Brama wjazdowa powinna być funkcjonalna i estetyczna. To ona jest wizytówką naszego gospodarstwa, dobrze jest, więc zaplanować ją tak, by pasowała do reszty zabudowań.

Szerokość i wysokość bramy zależą od naszych potrzeb. Zgodnie z przepisami brama nie powinna być węższa niż 2,4 m, a jej budowa do wysokości 2,2 m wymaga jedynie zawiadomienia o zamiarze wykonania. Bramę warto jednak dostosować do wymiarów najszerszej maszyny w gospodarstwie. Aby wjazd na działkę nie był kłopotliwy, należy ocenić promień skrętu maszyn. Problemów z wjazdem nie powinno być, gdy odległość między bramą a krawędzią drogi będzie równa promieniowi skrętu.

Proste, surowe materiały – nieheblowana brama i kamienna okładzina ogrodzenia – nadają wjazdowi na posesję rustykalny charakter, który dodatkowo akcentuje półokrągłe zwieńczenie bramy. Kamienny podjazd przed bramą ładnie odcina naszą działkę od ulicznej betonowej kostki.

Proste, a jednocześnie współczesne ogrodzenie łatwo wykonać z pionowo ustawionych malowanych na czarno desek. Kolor i ostre zakończenia sztachet bramy nawiązują do wyłożonego gontem dachu, nie zakłócając bezpretensjonalnego porządku obejścia. Również masywne, ale postrzegane jako wąskie słupy stanowią solidną oprawę wejścia. Rysunek cegły nawiązuje do klinkierowej okładziny domu. Tego typu brama stanowi nie tylko element małej architektury, ale i chroni mieszkańców domu przed nieproszonymi spojrzeniami przechodniów.

Dla funkcjonowania bramy dwuskrzydłowej bardzo ważny jest prawidłowy montaż. Jej właściwe wypoziomowanie oraz fachowe zamontowanie zawiasów zabezpieczy przed opadaniem skrzydeł, co w krótkim czasie mogłoby doprowadzić do trudności w domykaniu.

Autor tekstu: Agnieszka Wasiak
Autor zdjęć: Tomasz Myśluk, Andrzej Szandomirski, Wiktor Greg, Piotr Mastalerz
Źródło: Budowlano-Remontowy Poradnik Rolnika
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

amarantowe wesele
amarantowe wesele

Uwielbiam intensywne kolory. Zdecydowanie lepiej podkreslają wystrój sali weselnej. Nie...

Przeczytaj też:
Ogrodzenie ogrodu - pomysły na ogrodzenie. ZDJĘCIA
Ogrodzenie ogrodu - pomysły na ogrodzenie. ZDJĘCIA

Ogrodzenie ogrodu powinno być solidne, trwałe i estetyczne. Oto ciekawe pomysły na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia