Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Altany i wiaty w ogrodzie - gdzie i jak zbudować
Ogród na wsi

Altany i wiaty w ogrodzie - gdzie i jak zbudować

Po całym dniu pracy przyjemnie jest usiąść w cieniu i wypocząć. Najlepiej, jeśli miejsce jest zadaszone i wyposażone w siedziska, a wokół rozciąga się interesujący widok

Warto pomyśleć o tym, aby w ogrodzie ustawić altanę. Jej lekka, zadaszona konstrukcja osłoni od deszczu i promieni słonecznych. A jeśli mamy samochód, a nie mamy garażu, to postawmy w ogrodzie także wiatę. Z czego i jak zbudować altanę i wiatę w ogrodzie.

Posiłki jedzone w upalne letnie dni w sadzie, w cieniu drzew, to wielka przyjemność, a na wsi tradycja. Warto jednak pójść krok dalej i przygotować zadaszone miejsce, które będzie nam służyć także wtedy, gdy pogoda jest mniej sprzyjająca i pada deszcz. A jeżeli nie mamy garażu – podobną konstrukcję można przeznaczyć na samochód.

Altana w ogrodzie

Blisko domu, ale jednak od niego oddalona, jest miejscem, w którym możemy poczuć się swobodnie, oderwać od obowiązków i odpocząć na świeżym powietrzu – w samotności albo w gronie rodziny czy przyjaciół. W upalne dni da nam upragniony cień, gdy pada – osłoni przed deszczem. Podstawowe elementy altany to zadaszenie i podpierające ją elementy: słupy albo ściany, zależnie od potrzeb użytkowników – najważniejsze, żeby można było w niej wygodnie wypoczywać.

Konstrukcja altany może być bardzo prosta: cztery słupy i oparty na nich dach, pod którym ustawimy meble ogrodowe. Możemy też zapewnić użytkownikom więcej komfortu: dodać podłogę drewnianą, betonową, wykończoną płytami ceramicznymi lub kamiennymi albo nawierzchnię utwardzoną tak jak ścieżki w ogrodzie. Kolejnym wzbogaceniem konstrukcji, przydatnym, jeśli chcemy stworzyć kameralne wnętrze, jest umieszczenie między słupami kratek, które stworzą ażurowe ściany. Możemy też zabudować takie ściany w ich dolnej części – będą osłaniać od wiatru, a przy tym staną się oparciem dla ławek. Jeśli chcemy korzystać z altany nie tylko w ciepłe letnie dni, możemy postawić solidny pawilon z oszklonymi oknami i drzwiami zamykającymi wejście – wtedy niestraszny będzie chłodny wiatr ani zacinający deszcz. Altana może być zbudowana na planie kwadratu, koła lub wieloboku (czy też ich wycinka, jeżeli ma być narożna).

Altana nie jest wynalazkiem naszych czasów. Już w średniowieczu ceniono sobie cieniste miejsce wypoczynku o ażurowych ścianach oplecione winoroślą (zwane chłodnikiem lub ciennikiem) bądź utworzone przez drzewa sadzone w kręgu stykające się koronami. W ogrodach renesansowych altany tworzono przeważnie z treliaży porośniętych pnączami. We wspaniałych założeniach ogrodowych baroku altany najczęściej były murowane. Wznoszono je na planie koła lub wieloboku, umieszczano w kluczowych miejscach układu: na przecięciu lub zakończeniu osi kompozycyjnych. W ogrodach krajobrazowych, których przestrzeń stylizowano, altany przybierały kształt wiejskich chatek, antycznych świątyń, gotyckich kaplic, chińskich kiosków czy pagód. W ogrodach wieku XIX i XX altany budowano według wzorów historycznych.

Zobacz film o budowie i konserwacji altany w ogrodzie

Wiata w ogrodzie

Zamiast wznosić dodatkowy budynek garażu czy szopę na na drewno opałowe (co wymaga uzyskania zezwolenia na budowę), można postawić wiatę. Taka lekka zadaszona konstrukcja dobrze spełni swe zadanie, a zużyjemy znacznie mniej materiałów, więc i koszty przedsięwzięcia będą odpowiednio niższe.

Z czego zbudować altanę i wiatę

Altany i wiaty najczęściej wykonywane są z elementów drewnianych, które są łatwe w montażu i konserwacji, a drewno ładnie wpisuje się w przestrzeń ogrodu. Takie konstrukcje są lekkie i dobrze wyglądają nawet w małym ogrodzie. Najczęściej do budowy używa się drewna sosnowego lub świerkowego, które jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie, ale wymaga starannego zaimpregnowania (najlepiej pod ciśnieniem). Doskonałe jest drewno dębowe – drogie, ale odporne na działanie wody i czynników atmosferycznych (zasadniczo nie wymaga impregnacji, ale jeżeli zależy nam na zachowaniu barwy, można powlekać je olejem). Inne gatunki drewna pojawiają się sporadycznie i są stosowane najczęściej wtedy, gdy budujemy samodzielnie i wykorzystujemy materiał kupiony okazyjnie. Stawiając taką altanę, trzeba zadbać, aby wszystkie elementy metalowe, użyte do łączenia części drewnianych, były wykonane ze stali nierdzewnej albo starannie zabezpieczone przed korozją. Altany o murowanych słupach są wizualnie ciężkie, pasują więc raczej do dużych ogrodów. Słupy takie można budować z cegły zwykłej lub klinkierowej, kamienia czy elementów betonowych. Altany z elementów metalowych mogą wyglądać efektownie, bo rurki, pręty, płaskowniki czy kątowniki oraz siatka stalowa nadają się do wznoszenia lekkich, a stabilnych konstrukcji. Aluminium i stal nierdzewna nie wymagają zabezpieczania przed rdzewieniem, ale elementy ze stali zwykłej i żeliwne trzeba pokryć preparatem zapobiegającym korozji i ewentualnie pomalować.

Budowa altany i wiaty: szczelny dach

Altana ma chronić nas, a wiata samochód, maszyny lub drewno opałowe przed słońcem i deszczem, powinna zatem być odpowiednio przykryta. Konstrukcja dachu ma być przede wszystkim szczelna, ale trzeba też zadbać, aby pasowała do otoczenia: charakteru domu, aranżacji ogrodu i oczywiście okolicznego krajobrazu. Dach może być kryty deskami, papą, dachówkami ceramicznymi, wiórami, gontem drewnianym lub bitumicznym albo blachą. W krajobrazie rolniczym, na działkach leśnych czy nad wodą dobrze wyglądają też altany kryte modną ostatnio strzechą z trzciny lub słomy.

Warto wiedzieć

Wystarczy zgłosić

Wystarczy zgłosić

Wystarczy zgłosić

Budowa altany nie wymaga zezwolenia. Należy na 30 dni przed podjęciem prac zgłosić zamiar do urzędu gminy. Jeżeli w tym czasie nie zostanie wniesiony sprzeciw – można rozpocząć przedsięwzięcie.
Uwaga: powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 25 m², a na każde 500 m² mogą przypadać tylko dwa takie obiekty.
Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118

Gdzie postawić altanę w ogrodzie

Wyznaczając lokalizację altany w ogrodzie, pamiętajmy, że powinien rozciągać się z niej interesujący widok na ogród i okolicę. To, co wygląda nieestetycznie, warto zasłonić roślinami ozdobnymi. Jeśli natomiast altanę umieścimy przy granicy z sąsiednią działką, dobrze jest też osłonić ją od tej strony wysoką, zwartą zielenią, która nam zapewni minimum intymności w miejscu wypoczynku, a naszych sąsiadów osłoni przed dymem z grilla. Pamiętajmy również, że do altany powinno być wygodne dojście, zwłaszcza jeśli zamierzamy jadać tu posiłki, bo trzeba będzie przynosić z domu potrawy i napoje albo produkty do grillowania czy pieczenia.

Altana z ogniskiem, grillem, kuchnią ogrodową

Wygodna altana stanie się wyjątkowym miejscem wypoczynku i biesiadowania, jeśli wyposażymy ją w grill, kominek lub kuchnię ogrodową czy też zbudujemy obok niej miejsce na ognisko. Z takiego zakątka można korzystać niemal przez cały rok. Ważne jest jednak, aby zadaszenie osłaniało przed wodą opadową nie tylko stół i siedziska, ale także palenisko. Powstający dym musi znajdować ujście, należy zatem wyprowadzić komin ponad pokrycie dachu. Altana powinna mieć też przynajmniej jedną solidną ścianę, która osłoni wnętrze podczas wiatru i deszczu (koniecznie od strony, z której w danej okolicy najczęściej wieje wiatr).

Altana dobrze posadowiona

Słupy podtrzymujące dach altany mogą wspierać się na betonowych stopach fundamentowych lub na betonowych czy murowanych ławach fundamentowych. Jeżeli słupy są murowane, konieczne jest wykonanie izolacji poziomej między słupem a fundamentem. Między słupami drewnianymi a fundamentem powinna pozostać szczelina 2-5 cm. W tym celu w fundamencie mocuje się płaskownik lub kątownik ze stali nierdzewnej i do niego przykręca element drewniany. Zapewnimy w ten sposób przepływ powietrza i uchronimy słupy przed zawilgoceniem. Altana, której dach opiera się na drewnianych słupach, może być umocowana do podłoża za pomocą elementów ze stali nierdzewnej, wbijanych w podłoże. Altanę z podłogą możemy postawić bezpośrednio na ziemi, jeśli budowla od spodu jest doskonale zaimpregnowana, a teren został idealnie wypoziomowany. Jeżeli nie, można podłożyć pod nią „słupki” z płyt betonowych lub bloczki betonowe.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Budowlano-Remontowy Poradnik Rolnika
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kwiaty w kościele
Kwiaty w kościele

Jakie kwiaty do kościoła? Kolorystyka najlepiej biała, lub neutralna ale jakie gatunki wybrać, aby...

Przeczytaj też:
Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę
Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę

Własna pasieka w ogrodzie to hobby, które nie tylko daje satysfakcję, ale ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia