Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ogród na wsi

Altany i wiaty w ogrodzie

Warto pomyśleć o tym, aby w ogrodzie ustawić altanę. Jej lekka, zadaszona konstrukcja osłoni od deszczu i promieni słonecznych. A jeśli mamy samochód, a nie mamy garażu, to postawmy w ogrodzie także wiatę. Z czego i jak zbudować altanę i wiatę w ogrodzie.
Po całym dniu pracy przyjemnie jest usiąść w cieniu i wypocząć. Najlepiej, jeśli miejsce jest zadaszone i wyposażone w siedziska, a wokół rozciąga się interesujący widok

Po całym dniu pracy przyjemnie jest usiąść w cieniu i wypocząć. Najlepiej, jeśli miejsce jest zadaszone i wyposażone w siedziska, a wokół rozciąga się interesujący widok

Posiłki jedzone w upalne letnie dni w sadzie, w cieniu drzew, to wielka przyjemność, a na wsi tradycja. Warto jednak pójść krok dalej i przygotować zadaszone miejsce, które będzie nam służyć także wtedy, gdy pogoda jest mniej sprzyjająca i pada deszcz. A jeżeli nie mamy garażu – podobną konstrukcję można przeznaczyć na samochód.

Altana w ogrodzie

Blisko domu, ale jednak od niego oddalona, jest miejscem, w którym możemy poczuć się swobodnie, oderwać od obowiązków i odpocząć na świeżym powietrzu – w samotności albo w gronie rodziny czy przyjaciół. W upalne dni da nam upragniony cień, gdy pada – osłoni przed deszczem. Podstawowe elementy altany to zadaszenie i podpierające ją elementy: słupy albo ściany, zależnie od potrzeb użytkowników – najważniejsze, żeby można było w niej wygodnie wypoczywać.

Konstrukcja altany może być bardzo prosta: cztery słupy i oparty na nich dach, pod którym ustawimy meble ogrodowe. Możemy też zapewnić użytkownikom więcej komfortu: dodać podłogę drewnianą, betonową, wykończoną płytami ceramicznymi lub kamiennymi albo nawierzchnię utwardzoną tak jak ścieżki w ogrodzie. Kolejnym wzbogaceniem konstrukcji, przydatnym, jeśli chcemy stworzyć kameralne wnętrze, jest umieszczenie między słupami kratek, które stworzą ażurowe ściany. Możemy też zabudować takie ściany w ich dolnej części – będą osłaniać od wiatru, a przy tym staną się oparciem dla ławek. Jeśli chcemy korzystać z altany nie tylko w ciepłe letnie dni, możemy postawić solidny pawilon z oszklonymi oknami i drzwiami zamykającymi wejście – wtedy niestraszny będzie chłodny wiatr ani zacinający deszcz. Altana może być zbudowana na planie kwadratu, koła lub wieloboku (czy też ich wycinka, jeżeli ma być narożna).

Altana nie jest wynalazkiem naszych czasów. Już w średniowieczu ceniono sobie cieniste miejsce wypoczynku o ażurowych ścianach oplecione winoroślą (zwane chłodnikiem lub ciennikiem) bądź utworzone przez drzewa sadzone w kręgu stykające się koronami. W ogrodach renesansowych altany tworzono przeważnie z treliaży porośniętych pnączami. We wspaniałych założeniach ogrodowych baroku altany najczęściej były murowane. Wznoszono je na planie koła lub wieloboku, umieszczano w kluczowych miejscach układu: na przecięciu lub zakończeniu osi kompozycyjnych. W ogrodach krajobrazowych, których przestrzeń stylizowano, altany przybierały kształt wiejskich chatek, antycznych świątyń, gotyckich kaplic, chińskich kiosków czy pagód. W ogrodach wieku XIX i XX altany budowano według wzorów historycznych.

Zobacz film o budowie i konserwacji altany w ogrodzie

Wiata w ogrodzie

Zamiast wznosić dodatkowy budynek garażu czy szopę na na drewno opałowe (co wymaga uzyskania zezwolenia na budowę), można postawić wiatę. Taka lekka zadaszona konstrukcja dobrze spełni swe zadanie, a zużyjemy znacznie mniej materiałów, więc i koszty przedsięwzięcia będą odpowiednio niższe.

Z czego zbudować altanę i wiatę

Altany i wiaty najczęściej wykonywane są z elementów drewnianych, które są łatwe w montażu i konserwacji, a drewno ładnie wpisuje się w przestrzeń ogrodu. Takie konstrukcje są lekkie i dobrze wyglądają nawet w małym ogrodzie. Najczęściej do budowy używa się drewna sosnowego lub świerkowego, które jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie, ale wymaga starannego zaimpregnowania (najlepiej pod ciśnieniem). Doskonałe jest drewno dębowe – drogie, ale odporne na działanie wody i czynników atmosferycznych (zasadniczo nie wymaga impregnacji, ale jeżeli zależy nam na zachowaniu barwy, można powlekać je olejem). Inne gatunki drewna pojawiają się sporadycznie i są stosowane najczęściej wtedy, gdy budujemy samodzielnie i wykorzystujemy materiał kupiony okazyjnie. Stawiając taką altanę, trzeba zadbać, aby wszystkie elementy metalowe, użyte do łączenia części drewnianych, były wykonane ze stali nierdzewnej albo starannie zabezpieczone przed korozją. Altany o murowanych słupach są wizualnie ciężkie, pasują więc raczej do dużych ogrodów. Słupy takie można budować z cegły zwykłej lub klinkierowej, kamienia czy elementów betonowych. Altany z elementów metalowych mogą wyglądać efektownie, bo rurki, pręty, płaskowniki czy kątowniki oraz siatka stalowa nadają się do wznoszenia lekkich, a stabilnych konstrukcji. Aluminium i stal nierdzewna nie wymagają zabezpieczania przed rdzewieniem, ale elementy ze stali zwykłej i żeliwne trzeba pokryć preparatem zapobiegającym korozji i ewentualnie pomalować.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Budowlano-Remontowy Poradnik Rolnika
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wianek raz jeszcze
Wianek raz jeszcze

Wianki świąteczne - najpopularniejsza ozdoba zamawiana u nas na święta. Z cynamonem, pomarańczą,...

Przeczytaj też:
Charakterystyczne rośliny polskich ogrodów
Charakterystyczne rośliny polskich ogrodów

Wiele roślin, szczególnie tych pieknie kwitnących, to rośliny charakterystyczne dla polskich ogrodów. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia