Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > System nawadniania ogrodu > Automatyczne podlewanie ogrodu: jak zaprojektować system nawadniania
System nawadniania ogrodu

Automatyczne podlewanie ogrodu: jak zaprojektować system nawadniania

Instalacja nawadniająca w ogrodzie wyręczy nas w podlewaniu roślin. Jak zaprojektować system nawadniania? Projekt automatycznego systemu nawadniania ogrodu. Instrukcja krok po kroku.

Automatyczne podlewanie ogrodu: jak zaprojektować system nawadniania ogrodu

1. Na plan ogrodu nanosimy projekt instalacji nawadniającej.


2. Wyznaczamy miejsca na zraszacze, wybieramy sposób ułożenia linii kroplujących lub węży (wcześniej warto spisać parametry urządzeń, które zamierzamy kupić).


3. Cyrklem wyznaczamy zasięg działania wybranych zraszaczy, umieszczając je tak, aby nawadniane powierzchnie nieco na siebie zachodziły (żaden fragment terenu nie może pozostawać suchy). Pamiętajmy, że zraszacze dostarczają równomierną ilość wody jedynie do 60 proc. swego zasięgu (podawanego w opisach urządzenia), poza tą granicą podaż wody jest zbyt mała i zmienna (zależy na przykład od wiatru znoszącego krople wody). W związku z tym maksymalna odległość między zraszaczami nie powinna przekraczać 60 proc. ich nominalnej średnicy nawadniania. Warto jednak przyjąć, że wynosi ona 50 proc. – dzięki temu nie zaskoczy nas wpływ nieprzewidzianych czynników, takich jak wysoka temperatura, susza, silny wiatr.


4. Dzielimy system na sekcje - w każdej powinny się znaleźć urządzenia tylko jednego rodzaju (zraszacze statyczne, ruchome, mikrozraszacze, linie kroplujące), podlewające rośliny o takich samych wymaganiach, ponieważ nie różnią się wydatkiem wody i czasem pracy. Sekcje pracują pojedynczo, nawadniając etapami kolejne fragmenty ogrodu. Ich liczba zależy od wielkości ogrodu, ciśnienia i wydatku wody (im większy ogród, a słabsze ciśnienie i mniejszy wydatek wody, tym więcej sekcji).

system-nawadniajacy

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: GARDENA
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Pastelowo
Pastelowo

W tym roku piwonie cieszyły nas wyjątkowo długo. W tym bukiecie można zobaczyć ich piękną, koralową...

Przeczytaj też:
Automatyczne podlewanie ogrodu: jak zaprojektować system nawadniania
Automatyczne podlewanie ogrodu: jak zaprojektować system nawadniania

Instalacja nawadniająca w ogrodzie wyręczy nas w podlewaniu roślin. Jak zaprojektować system ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia