Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Oświetlenie ogrodu > Światło w ogrodzie: oświetlenie tarasu, ogrodu, wjazdu i wejścia do domu
Oświetlenie ogrodu

Światło w ogrodzie: oświetlenie tarasu, ogrodu, wjazdu i wejścia do domu

Lampy na słupkach ustawione po obu stronach ścieżki wskazują drogę do domu

Światło w ogrodzie może być efektowną dekoracją wejścia, elewacji, ścieżki i ogrodu. Pozwoli nam również poczuć się pewniej i bezpieczniej. Jak oświetlić ogród, taras i wejście do domu?

Oświetlenie ogrodu: wjazd i wejście do domu

Wjazd i wejście do domu oświetlamy przede wszystkim dla wygody i bezpieczeństwa. W strefie wejścia możesz oświetlić kilka punktów.

  • Furtkę wejściową. Gdy jest przykryta daszkiem, punkt świetlny, na przykład sufitową oprawę halogenową lub reflektor, zainstaluj pod nim: skierowane w dół światło oświetli dzwonek, klamkę i zamek. Oprawy możesz też umieścić na słupkach przy furtce.
  • Tabliczkę z numerem domu. Podświetl ją reflektorkiem na wysięgniku. Możesz też kupić lampę wodoszczelną przystosowaną do naklejania liter.
  • Ścieżkę do drzwi. Możesz ją oświetlić światłem padającym z dołu - wtedy w trawniku zamontuj specjalne oprawy. Lampy na słupkach ustawione po obu stronach ścieżki oświetlą ścieżkę z góry. Warto pamiętać o zachowaniu proporcji: im krótsza droga do domu, tym niższe słupki. Ze względów bezpieczeństwa przy wejściu na posesję często stosuje się lampy z czujnikami ruchu, które zapalają się, gdy ktoś przechodzi obok nich.
  • Drzwi wejściowe. Światło skieruj tak, aby padało na klamkę i zamek, a także dobrze oświetlało podest wejściowy. Oświetlenie dopasuj do stylu domu i wejścia. Oprawy możesz ukryć, montując je w daszku nad drzwiami, albo wyeksponować, zawieszając je nad drzwiami, symetrycznie po obu stronach drzwi lub na ścianach niszy.
  • Schody wejściowe. Gdy są niskie, do ich oświetlenia często wystarczają lampy oświetlające drzwi, gdy wysokie - wymagają osobnego oświetlenia. Oprawy montowane w stopniach schodów zaakcentują stopnie. Jeśli balustrada jest murowana, umieść w niej oprawy albo kinkiety. Gdy jest ażurowa, schody możesz oświetlić lampami na słupkach montowanymi na bokach stopni.

Oświetlenie ogrodu: lampy na taras i do ogrodu

Taras i ogród podświetla się po to, aby można było z nich korzystać również wieczorem: zjeść kolację z rodziną, urządzić przyjęcie albo w ciepły letni wieczór po prostu posiedzieć z książką. Światło w ogrodzie daje też poczucie bezpieczeństwa i pozwala podziwiać jego uroki również o zmroku.

  • Taras zadaszony możesz oświetlić lampą zawieszoną nad stołem, niezadaszony - słupkami ogrodowymi zamontowanymi w posadzce tarasu, trawniku lub rabatach.
  • Lampy przenośne przeznaczone do okazjonalnego podświetlenia ogrodu możesz umieścić w dowolnym miejscu, tworząc niepowtarzalną oprawę wieczornego przyjęcia w ogrodzie.

Oświetlenie elewacji budynku

Źródła światła możesz umieścić poza budynkiem, montując je w trawniku lub na innych budynkach posesji. Do tego celu zazwyczaj używa się reflektorków, których strumień światła można skierować na wybrany fragment elewacji.
Źródła światła, zwykle reflektorki halogenowe, możesz zainstalować pod okapem dachu lub w górnych partiach zewnętrznej ściany. Spływające snopy światła mogą oświetlić całą elewację albo jej fragmenty, na przykład przestrzenie między oknami.

Oświetlenie ogrodu: żarówki i oprawy do ogrodu

Do stosowania na zewnątrz nie poleca się zwykłych żarówek, lepiej zamontować świetlówki kompaktowe i halogeny, a także rtęciowe źródła światła i żarówki typu PAR. Oprawy stosowane na zewnątrz muszą mieć wysoki współczynnik IP. Znak IP z liczbą dwucyfrową charakteryzuje szczelność oprawy. Pierwsza cyfra oznacza stopień odporności na pyły i ciała stałe, druga na wilgoć i wodę. Do ogrodu przydomowego współczynnik IP wynosi minimum 44. Oprawy powinny też mieć określoną klasę ochronności, która charakteryzuje rodzaj izolacji elektrycznej. Do ogrodu można stosować lampy I lub II klasy.

Czego unikać

  • Kierowania strumienia światła lamp z czujnikami ruchu na ulicę albo sąsiednie posesje - będzie się ono zapalało również w niepożądanych dla nas momentach.
  • W lampach służących do oświetlenia ścieżek, schodów, furtki - źródeł światła o dużej mocy: ich światło może oślepiać przechodzące osoby.
  • Kierowania światła lamp służących do oświetlenia elewacji na okna domu, ponieważ będzie ono przeszkadzało osobom przebywającym w nim.

Zobacz film: Jak dobrze oświetlić ogród

Autor tekstu: Hanna Jankowska
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Andrzej Szandomirski, Jolanta Pietrucha, Daniel Rumiancew
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Afryka dzika
Afryka dzika

Mój pierwszy event! Afrykańskie kwiaty, owoce, liście oraz kokosy. Wszystko nawiązujące do...

Przeczytaj też:
Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku: wybieramy modne lampy do ogrodu
Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku: wybieramy modne lampy do ogrodu

Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku nie tylko ułatwia poruszanie się osób ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia