Montaż oświetlenia w ogrodzie. Poradnik

2013-04-11 12:00

Światło w ogrodzie daje poczucie bezpieczeństwa i dodatkowo może zdobić posesję. Montaż oświetlenia w ogrodzie: jak dobrać napięcie instalacji oświetleniowej w ogrodzie. Instalacja oświetlenia ogrodu: poradnik.

Światło w ogrodzie pozwala nam bezpiecznie się po nim poruszać i bez problemów dojść do domu. Światło w ogrodzie pozwala także wyeksponować te elementy ogrodu, które są interesujące i warto pokazać je także po zmroku. Pozwoli także urządzić miłe zakątki na wieczorne przejęcia w ogrodzie. Jak należy przeprowadzić montaż oświetlenia w ogrodzie? Jaką instalację oświetlenia ogrodu wybrać - przeczytaj nasz poradnik.

Montaż oświetlenia w ogrodzie: dobór napięcia

Montaż oświetlenia w ogrodzie musi być zrobiony zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Dobrze jest przewidzieć montaż oświetlenia w ogrodzie już na etapie projektu instalacji domu. Oświetlenie zewnętrzne możemy zamontować samodzielnie. Instalacja oświetlenia ogrodu zasilana jest zwykle przez dodatkowy obwód z instalacji domowej. Powinien on zapewniać ciągłość zasilania i chronić przed porażeniem, dlatego musi mieć wyłącznik nadmiarowoprądowy (dobrany do obciążenia instalacji) oraz różnicowoprądowy (przeciwporażeniowy). Oświetlenie w ogrodzie może być zasilane instalacją nisko- lub wysokonapięciową.

Montaż oświetlenia ogrodu: instalacja niskonapięciowa

Instalacja niskonapięciowa (12 lub 24 V) potrzebuje transformatora redukującego napięcie z 230 V do wymaganego. Pozwala na samodzielne ułożenie przewodów elektrycznych, jest też bezpieczna. Jej minusy to bardziej skomplikowane sterowanie oświetleniem w ogrodzie, niemożność użycia opraw energooszczędnych do ogrodu oraz konieczność stosowania grubszych przewodów zasilających w przypadku długich linii. Takie przewody są droższe, mniej giętkie i współpracują tylko z określonymi typami opraw. By uniknąć zbyt dużych spadków napięcia, nie powinny być dłuższe niż 25 m. Decydując się na taki montaż oświetlenia w ogrodzie pamiętajmy, że ograniczona jest też maksymalna liczba lamp, które można podłączyć do takiej instalacji (suma ich mocy nie może przekraczać mocy transformatora). Przewody do montażu oświetlenie w ogrodzie w instalacji niskonapięciowej prowadzi się na głębokości ok. 30 cm, by ochronić je przed przypadkowymi uszkodzeniami podczas prac ogrodniczych. Można je też poprowadzić po powierzchnii i zamaskować np. żwirem. Ten rodzaj oświetlenia w ogrodzie - tylko instalację tego typu można stosować do oświetlania basenów i oczek wodnych.

Montaż oświetlenia ogrodu: instalacja zasilana napięciem sieciowym

Instalacja zasilana napięciem sieciowym (230 V) jest bardziej praktyczna i uniwersalna do montażu oświetlenia w ogrodzie. Umożliwia podłączenie dowolnej liczby lamp ogrodowych, może zasilać wiele innych urządzeń, np. elektronarzędzia do pielęgnacji ogrodu. Znacznie większy jest też wybór opraw zewnętrznych oświetleniowych przeznaczonych do zasilania napięciem 230 V. Montaż oświetlenia w ogrodzie w takiej instalacji powinien jednak wykonać uprawniony elektryk. Warto takie oświetlenie ogrodu zaprojektować i ułożyć instalację przed urządzeniem ogrodu, dzięki temu w przyszłości uniknie się rozkopywania i niszczenia już zagospodarowanej działki. Przewody elektryczne należy układać w rurkach ochronnych na głębokości 70-80 cm. Oprawy oświetleniowe podłącza się za pomocą puszek instalacyjnych o odpowiednim stopniu ochrony (co najmniej IP67). Przy układaniu instalacji zasilanej napięciem sieciowym należy zachować właściwą odległość od fundamentów, instalacji wodociągowej oraz drzew.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.