Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Oświetlenie ogrodu > Oświetlenie w ogrodzie: źródła światła
Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie w ogrodzie: źródła światła

Na sposób oświetlenia ogrodu i jego eksploatację duży wpływ ma rodzaj zastosowanego źródła światła. Jakie źródła światła można zastosować w ogrodzie?

Projektowanie oświetlenia ogrodu działki należy zacząć od wyboru źródła światła. Ważne, aby określić, jak długo w ciągu doby będziemy korzystać z oświetlenia określonej części ogrodu.

  • Żarowe źródła światła (przede wszystkim halogeny) nadają się do miejsc krótko oświetlanych, natomiast miejsca oświetlane przez znaczną część nocy narzucają zastosowanie źródeł światła, jakimi są świetlówki kompaktowe, lampy rtęciowe, sodowe lub metal-halogenkowe. Zużywają one kilkakrotnie mniej energii w porównaniu ze źródłami żarowymi, poza tym mają kilkakrotnie dłuższą żywotność. Warto też się zastanowić, jakiej barwy światło najlepiej pasuje do ogrodu. Różne źródła światła mogą emitować światło barwy zimnej (niebieskawe), neutralnej lub ciepłej (żółtawe). Do oświetlenia roślin najlepsze jest światło zbliżone do naturalnego.
  • Halogeny. Są to żarowe źródła światła o żywotności dwu-czterokrotnie wyższej niż standardowe żarówki (mają trwałość 2000-4000 godzin). Niewielkie rozmiary pozwalają na ich stosowanie w kompaktowych oprawach oświetleniowych, co w przypadku oświetlenia terenów zielonych jest zaletą – oprawy można doskonale ukryć przed okiem obserwatora. Dobre oddawanie barw (czyli wierne odwzorowanie kolorów oświetlanego obiektu w odniesieniu do oświetlenia go przez światło słoneczne) pozwala na ich wykorzystanie wszędzie tam, gdzie wskazane jest neutralne światło (klomby, kwietniki i wszelkiego rodzaju roślinność, zwłaszcza jeśli dekoracją są kwiaty). Niektóre halogeny wyposażone są we własne odbłyśniki emitujące wiązkę światła o określonym kącie rozsyłu. Wadami, oprócz niewielkiej żywotności, są dość niska wydajność świetlna i brak możliwości wyboru barwy światła (tylko barwa ciepła). Źródła halogenowe występują w wersji zasilanej napięciem 12 V, 24 V lub 230 V.
  • Świetlówki kompaktowe. Są energooszczędne, mogą emitować światło o różnej barwie (od zimnej, poprzez neutralną, do ciepłej), co pozwala na swobodne podkreślenie urody roślinności i innych elementów ogrodu. Stopień oddawania barw sprawia, że świetlówki znajdują zastosowanie do iluminacji rozłożystych roślin, niewymagających doskonałego oddawania barw, których pokrój i przestrzenna forma są ważniejsze niż wierne oddanie kolorów liści i kwiatów. Wykazują dość długą żywotność – zwykle 6000-8000 godzin. Zastosowanie świetlówek do oświetlania ogrodu w naszej strefie klimatycznej ogranicza to, iż w większości przypadków (poza kilkoma modelami) już w temperaturze około 0°C znacznie słabiej świecą. Przystosowane są do napięcia 230 V.
  • Lampy rtęciowe, sodowe, metal-halogenkowe. Są to tak zwane wyładowcze źródła światła. Stosuje się je zwłaszcza do iluminacji sporych obiektów oraz obszarów, które wymagają długiego czasu oświetlenia. Są energooszczędne i trwałe (8000-12 000 godzin pracy). W ogrodach wykorzystywane są głównie metal-halogenkowe źródła światła charakteryzujące się doskonałymi parametrami pod względem wydajności, trwałości i oddawania kolorów. Emitują światło w bogatej gamie barw – od zimnej po ciepłą. Muszą być zasilane napięciem 230 V i są wrażliwe na jego wahania.

Autor tekstu: Mirosław Rokicki
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Koszenie i porzeczki czerwone
Koszenie i porzeczki czerwone

W sobotę miało padać. Nie padało. Prognozy pogodowe są do kitu. Kosiłem do czsu kiedy zabrakło mi...

Przeczytaj też:
Oświetlenie ogrodu: jakie fragmenty ogrodu należy oświetlić
Oświetlenie ogrodu: jakie fragmenty ogrodu należy oświetlić

Oświetlenie ogrodowe pozwala cieszyć się ogrodem nie tylko za dnia, ale także ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia