Oświetlenie w ogrodzie: źródła światła

2014-02-10 12:02

Na sposób oświetlenia ogrodu i jego eksploatację duży wpływ ma rodzaj zastosowanego źródła światła. Jakie źródła światła można zastosować w ogrodzie?

Projektowanie oświetlenia ogrodu działki należy zacząć od wyboru źródła światła. Ważne, aby określić, jak długo w ciągu doby będziemy korzystać z oświetlenia określonej części ogrodu.

  • Żarowe źródła światła (przede wszystkim halogeny) nadają się do miejsc krótko oświetlanych, natomiast miejsca oświetlane przez znaczną część nocy narzucają zastosowanie źródeł światła, jakimi są świetlówki kompaktowe, lampy rtęciowe, sodowe lub metal-halogenkowe. Zużywają one kilkakrotnie mniej energii w porównaniu ze źródłami żarowymi, poza tym mają kilkakrotnie dłuższą żywotność. Warto też się zastanowić, jakiej barwy światło najlepiej pasuje do ogrodu. Różne źródła światła mogą emitować światło barwy zimnej (niebieskawe), neutralnej lub ciepłej (żółtawe). Do oświetlenia roślin najlepsze jest światło zbliżone do naturalnego.
  • Halogeny. Są to żarowe źródła światła o żywotności dwu-czterokrotnie wyższej niż standardowe żarówki (mają trwałość 2000-4000 godzin). Niewielkie rozmiary pozwalają na ich stosowanie w kompaktowych oprawach oświetleniowych, co w przypadku oświetlenia terenów zielonych jest zaletą – oprawy można doskonale ukryć przed okiem obserwatora. Dobre oddawanie barw (czyli wierne odwzorowanie kolorów oświetlanego obiektu w odniesieniu do oświetlenia go przez światło słoneczne) pozwala na ich wykorzystanie wszędzie tam, gdzie wskazane jest neutralne światło (klomby, kwietniki i wszelkiego rodzaju roślinność, zwłaszcza jeśli dekoracją są kwiaty). Niektóre halogeny wyposażone są we własne odbłyśniki emitujące wiązkę światła o określonym kącie rozsyłu. Wadami, oprócz niewielkiej żywotności, są dość niska wydajność świetlna i brak możliwości wyboru barwy światła (tylko barwa ciepła). Źródła halogenowe występują w wersji zasilanej napięciem 12 V, 24 V lub 230 V.
  • Świetlówki kompaktowe. Są energooszczędne, mogą emitować światło o różnej barwie (od zimnej, poprzez neutralną, do ciepłej), co pozwala na swobodne podkreślenie urody roślinności i innych elementów ogrodu. Stopień oddawania barw sprawia, że świetlówki znajdują zastosowanie do iluminacji rozłożystych roślin, niewymagających doskonałego oddawania barw, których pokrój i przestrzenna forma są ważniejsze niż wierne oddanie kolorów liści i kwiatów. Wykazują dość długą żywotność – zwykle 6000-8000 godzin. Zastosowanie świetlówek do oświetlania ogrodu w naszej strefie klimatycznej ogranicza to, iż w większości przypadków (poza kilkoma modelami) już w temperaturze około 0°C znacznie słabiej świecą. Przystosowane są do napięcia 230 V.
  • Lampy rtęciowe, sodowe, metal-halogenkowe. Są to tak zwane wyładowcze źródła światła. Stosuje się je zwłaszcza do iluminacji sporych obiektów oraz obszarów, które wymagają długiego czasu oświetlenia. Są energooszczędne i trwałe (8000-12 000 godzin pracy). W ogrodach wykorzystywane są głównie metal-halogenkowe źródła światła charakteryzujące się doskonałymi parametrami pod względem wydajności, trwałości i oddawania kolorów. Emitują światło w bogatej gamie barw – od zimnej po ciepłą. Muszą być zasilane napięciem 230 V i są wrażliwe na jego wahania.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany