Oświetlenie w ogrodzie

2011-01-19 1:00

Oświetlenie ogrodu. Podobnie jak wnętrze, także otoczenie domu wymaga doświetlania. Jednym z zadań projektanta, jest zaplanowanie oświetlenia ogrodu, aby móc cieszyć się jego pięknem także po zmroku.

Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń świetlnych, różniących się pod wieloma względami. Bogactwo kształtów, rozmiarów, kolorów i materiałów wykonania sprawia, że każdy może znaleźć odpowiednie urządzenia najbardziej pasujące do jego ogrodu.

Oświetlenie ogrodu: rodzaje oświetlenia

Ze względu na kształt i wielkość, urządzenia świetlne można podzielić na kilka grup:

Lampy stojące wysokie to smukłe stojące słupy, których zwieńczeniem są elementy świecące. Najczęściej mają kilka metrów wysokości. Są nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu: oświetlają alejki w parkach, ulice i chodniki oraz inne publiczne przestrzenie. Stanowią dość mocny element w krajobrazie, dobrze widoczny, dlatego bardzo ważne jest umiejętne dobranie ich do otoczenia. Ze względu na swoje gabaryty oraz konstrukcję, nadają się do oświetlania dużych powierzchni. Dzięki temu, że światło przez nie emitowane pada z góry, nie razi w oczy.

Lampy stojące niskie są mniejsze od wyżej omówionych, mają zazwyczaj nie więcej niż jeden metr wysokości. Nie rzucają się już tak w oczy i nie przytłaczają swoją wielkością. Służą głównie do oświetlania ciągów komunikacyjnych: tras pieszych i rowerowych, wyłaniają z mroku nawierzchnię. Zazwyczaj strumień ich światła skierowany jest w dół, dzięki czemu nie oślepiają. Są popularne głównie w prywatnych ogrodach i przy podjazdach. W otwartych, publicznych przestrzeniach mogłyby spotkać się z dezaprobatą ze względu na mały zasięg oświetlanej powierzchni.

Coraz częściej spotykane jest oświetlenie umieszczane bezpośrednio w podłożu. W takim rozwiązaniu urządzenie świetlne znajduje się pod powierzchnią ziemi, nad powierzchnię wystają jedynie szklane okręgi. Urządzenia te są na tyle niskie, że nie utrudniają komunikacji. Dzięki takiemu położeniu, oświetlają elementy znajdujące się ponad nimi. W parkach i ogrodach mogą to być korony drzew, w miastach zaś stosuje się taką iluminację do wyeksponowania ścian budynków w nocnej scenerii.

Przydatnym i ciekawym rozwiązaniem są urządzenia świetlne mocowane na pionowych ścianach, tzw. kinkiety. Najczęściej używane są one do oświetlania ważnych elementów budynku, takich jak wejście, tabliczka z numerem domu, ujęcie wody. Czasem są mocowane na elewacjach w celu podkreślenia pionowości ścian.

Oświetlenie ogrodu: zalety i wady oświetlenia ogrodu

Sztuczne oświetlenie niesie ze sobą wiele korzyści. Pomijając najbardziej podstawowy atut, jakim jest możliwość widzenia po zmroku, urządzenia świetlne mają też inne zalety. Sprawiają że możemy poruszać się w nocy w sposób w pełni kontrolowany i bezpieczny, dają poczucie pewności, minimalizują zagrożenia. Ponadto umiejętne wykorzystanie źródeł światła daje interesujące efekty wizualne pozwalające ujrzeć założenie ogrodowe z zupełnie innej perspektywy. Dostrzegamy wtedy, że dobrze i umiejętnie zaprojektowany ogród ma dwa oblicza: dzienne oraz nocne. To drugie może być wydobyte tylko dzięki odpowiedniemu kunsztowi projektanta.
Stosowanie sztucznego oświetlenia ma też wady. Największą z nich są wysokie koszty utrzymania. Lampy czerpią sporo prądu, a im więcej źródeł światła, tym większe zużycie energii elektrycznej. Na szczęście dzięki zastosowaniu żarówek energooszczędnych, zużycie prądu jest znacznie mniejsze.
Na rynku dostępne są też lampy solarne, które czerpią w ciągu dnia energię słoneczną przez małe kolektory. Jednak ich wydajność świetlna nie jest wielka i nie zawsze spełnia wymagania konkretnego ogrodu. Źródło światła to także wabik dla owadów, które letnią porą zlatują się z okolicy, nęcone jasnymi promieniami. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu oświetlenia np. tarasu.

O zaplanowaniu oświetlenia ogrodu powinien pomyśleć każdy jego użytkownik, ponieważ dzięki temu w znaczący sposób wzrosną walory założenia i będzie można korzystać z jego piękna przez całą dobę. Oświetlenie ogrodowe sprawi również, że nasze otoczenie będzie bardziej przyjazne i bezpieczne w użytkowaniu. Usunie utrudnienia, jakie zwykle występują podczas poruszania się nocą po otwartej przestrzeni. Należy jednak pamiętać o umiejętnym dobraniu urządzeń świetlnych do zapotrzebowania i warunków panujących w naszym ogrodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają