Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Oświetlenie ogrodu > Oświetlenie ogrodu: system oświetlenia w ogrodzie
Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu: system oświetlenia w ogrodzie

Planując system oświetlenia terenu wokół domu, należy uwzględnić obecność innych instalacji w ogrodzie. Jak zaplanować instalację oświetleniową w ogrodzie?

Planując system oświetlenia działki, należy uwzględnić obecność innych, już istniejących lub projektowanych instalacji (instalacja wodna lub gazowa, linia telefoniczna, przewody elektryczne, system nawadniania), a także przewidzieć zmiany wielkości roślin wraz z upływem lat (zwłaszcza drzew i krzewów).
Warto zawczasu zastanowić się i przeanalizować nasze oczekiwania – czy chcemy oświetlić tylko trakty komunikacyjne, czy może także miejsca wypoczynku albo grupy roślin, aby później nie niszczyć urządzonego ogrodu. Dobrze jest określić, gdzie będziemy najczęściej przesiadywać (zwykle taras), i tak dobrać oświetlenie, by także po zmroku móc się cieszyć widokiem ogrodu. Należy jednak zachować powściągliwość, bo nadmierna iluminacja działki może przytłaczać, poza tym jest kosztowna w eksploatacji. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby urządzenia techniczne – lampy, kinkiety, słupki oświetleniowe – nie zdominowały otoczenia. Powinny być tak dobrane, by stanowiły element dekoracji lub były dyskretnie ukryte w roślinności albo elementach wystroju architektonicznego (murkach, kamieniach).

Oświetlenie ogrodu: sterowanie automatyczne urządzeń

Do włączania oświetlenia można zastosować urządzenia umożliwiające automatyczne sterowanie, bez konieczności interwencji użytkownika.

  • Zegary astronomiczne. Sterują oświetleniem w sposób zależny od cyklu słonecznego, umożliwiają włączanie i wyłączanie oświetlenia w określonym czasie względem wschodu lub zachodu słońca.
  • Czujniki zmierzchowe. Reagują na określony poziom natężenia światła. W pewnych okolicznościach, na przykład podczas gęstej mgły, włączają się także w dzień. Często współpracują z innymi urządzeniami sterującymi, między innymi z programatorami cyfrowymi (połączenie programatora pozwalającego na włączanie instalacji w godzinach nocnych i czujnika zmierzchowego zapobiega włączaniu instalacji oświetleniowej na przykład w pochmurny dzień).
  • Programatory czasowe. Umożliwiają tworzenie schematów świetlnych (można na przykład zaprogramować włączanie się kolejnych sekcji oświetlenia ogrodu). Bardziej skomplikowane urządzenia pozwalają zaprogramować dla wszystkich dni tygodnia włączanie się i wyłączanie w różnym czasie różnych sekcji lamp.
  • Czujniki ruchu. Uruchamiają na określony czas oświetlenie po wykryciu ruchu.

Oprócz aparatury umożliwiającej automatyczny tryb pracy warto również przewidzieć dodatkowe wyłączniki umożliwiające ręczne sterowanie.

Autor tekstu: Mirosław Rokicki
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

zasadziliśmy róże

Tak, wczoraj byliśmy na naszej działeczce i zasadziliśmy dwie róże. Cóż to nasze...

Przeczytaj też:
Oświetlenie w ogrodzie
Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie ogrodu. Podobnie jak wnętrze, także otoczenie domu wymaga doświetlania. Jednym z ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia