Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Oświetlenie ogrodu > Oświetlenie ogrodu: jakie fragmenty ogrodu należy oświetlić
Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu: jakie fragmenty ogrodu należy oświetlić

Oświetlenie ogrodowe pozwala cieszyć się ogrodem nie tylko za dnia, ale także po zmierzchu. Oświetlenia wymagają takie fragmenty ogrodu, jak: wejście do domu, ścieżki, alatany, werandy, tarasy. Można także oświetlić niektóre rośliny albo oczko wodne.

Właściwie dobrane oświetlenie ogrodu zamienia przestrzeń wokół domu w niezwykłą scenerię. I, co niezmiernie istotne, zwiększa bezpieczeństwo domowników.

Oświetlenie standardowo instaluje się przy wejściu do domu i przy furtce, światłem akcentuje się drogi i ścieżki, a także obszary spotkań towarzyskich – werandy, altany, tarasy. Warto jednak pokusić się również o oświetlenie innych elementów ogrodu: krzewów, żywopłotów, klombów lub obiektów architektonicznych – zbiorników wodnych, fontann albo rzeźb. Odpowiednio ukierunkowane światło pozwala tworzyć ciekawe efekty dekoracyjne, zwraca też uwagę na szczegóły i kształty, które w ciągu dnia pozostają niezauważone. Dzięki oświetleniu otoczenia wokół domu mamy świadomość, że w każdej chwili możemy zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz, a to zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Co oświetlić w ogrodzie

Wejście. Oświetlone powinno być zarówno wejście do domu, jak i furtka (na niewielkich działkach często wystarczy jedno oświetlenie zamontowane na budynku). Zwykle instaluje się reflektor dużej mocy lub lampę naścienną. Włączanie się lampy może być sterowane czujnikiem ruchu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że złe ustawienie zasięgu lampy może być przyczyną jej nieuzasadnionego włączania się (na przykład przez psa biegającego w ogrodzie albo przechodniów idących chodnikiem).

Trakty komunikacyjne. Należy je oświetlić w sposób jednolity. Światło powinno padać na nawierzchnię oraz – ewentualnie – na wąski pas wzdłuż jej brzegów. Nie zaleca się oświetlania większego obszaru nie tylko ze względu na oszczędność energii, ale przede wszystkim dlatego, że podkreślenie światłem samej drogi zaznacza odcinek, jaki trzeba pokonać, tworząc w ten sposób świetlny szlak pomagający w orientacji przestrzennej.
Jeśli to możliwe, należy zadbać o odpowiednie ukierunkowanie światła.
Powinno ono padać przede wszystkim na nawierzchnię poziomo, a nie być skierowane w górę (może oślepiać). Dobrym sposobem oświetlenia dróg jest wykorzystanie światła ślizgającego się po ich powierzchni, które pozwala na uzyskanie przeplatających się cieni. Takie światło można uzyskać między innymi za pomocą niewielkich reflektorów zainstalowanych na niskich słupkach albo osadzonych w ziemi i wyposażonych w odpowiednie akcesoria antyolśnieniowe.
Bardzo ważne jest dobre oświetlenie schodów i wszelkich różnic poziomów większych niż 10 cm. Schody powinny być oświetlone jednolicie – jeden stopień ginący w mroku tworzy pułapkę, w której łatwo się potknąć.

Patia, werandy, altany, tarasy - przestrzenie spotkań towarzyskich. Światła w nich zainstalowane powinny padać zarówno w płaszczyznach poziomych, jak i pionowych ze względu na konieczność oświetlenia stołów czy blatów do przygotowywania potraw, jak też twarzy osób zasiadających przy stole. Światło nie może oślepiać, lecz powinno być dyskretne i rozproszone. Pomieszczenia zadaszone można oświetlać podobnie jak wnętrza mieszkalne. Należy się jednak wystrzegać światła górnego, które daje co prawda dobrą jasność, ale nie zapewnia intymności. Znacznie lepsze jest światło boczne. Godne polecenia jest też skierowanie światła na sufit – odbite od niego tworzy miękkie, rozproszone refleksy. Oświetlenie bezpośrednie można stosować, pod warunkiem że źródło światła przesłaniają osłony.

Woda. Można oświetlić samą jej taflę lub elementy ogrodu znajdujące się w pobliżu. Kształty roślin odbite od ciemnego tła wody utworzą na nim interesujące refleksy. Ładnie wyglądają też zainstalowane w stawie lampy podwodne lub pływające.

Rośliny. Warte oświetlenia są efektowne przez cały rok grupy roślin wieloletnich oraz drzewa i krzewy o interesującej formie, na przykład klony palmowe, odmiany roślin o powyginanych pędach albo „płaczącej" formie.
Źródła światła powinny być zainstalowane między oświetlanym obiektem a obserwatorem i tak skierowane, by go dobrze oświetlały, nie oślepiając ludzi.

Autor tekstu: Mirosław Rokicki
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski, Daniel Rumiancew, Piotr Mastalerz
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Święta idą :)
Święta idą :)

Idą święta, a świąteczny klimat czuć już w każdym miejscu. Stroiki, bombki, choinki - te małe i...

Przeczytaj też:
Oświetlenie ogrodowe: rzeźbienie światłem
Oświetlenie ogrodowe: rzeźbienie światłem

Umiejętnie operując oświetleniem ogrodowym, można kształtować pogrążoną w mroku przestrzeń wokół domu. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia