Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku - wybieramy modne lampy

2017-04-01 8:00

Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku nie tylko ułatwia poruszanie się osób przebywających na zewnątrz domu, ale także pozwala wydobyć z mroków najpiękniejsze fragmenty ogrodu. Do oświetlenia tarasu i ogrodu wybierz modne lampy!

Właściciele domów nie mają wątpliwości, że furtkę, schody prowadzące do domu i drzwi, a także wjazd do garażu trzeba dobrze oświetlić, bo dzięki temu po zmroku poruszanie się po działce jest wygodniejsze, a my w domu czujemy się bezpieczniej. Warto jednak także oświetlić taras oraz wybrane fragmenty ogrodu.

Do wyboru mamy wiele typów zewnętrznych opraw oświetleniowych - nazywanych popularnie lampami, które mogą być mocowane na słupkach różnej wysokości lub umieszczane na poziomie terenu w trawniku czy nawierzchni. Dobrym rozwiązaniem są oprawy przeznaczone do montowania na ścianach budynków, czyli kinkiety i latarnie, oraz specjalne oprawy zagłębiane w ścianę (podobne można umieścić w policzkach schodów). Na małych działkach często wystarcza jeden punkt świetlny umieszczony na budynku (oprawa naścienna lub reflektor).

Oprawy oświetleniowe na taras i do ogrodu - ważne by oświetlały, a nie oślepiały

Wybierając oprawę oświetleniową, trzeba zadbać o komfort użytkowników posesji, przechodniów i osób przejeżdżających w pobliżu. Punkty świetlne powinny być tak usytuowane, aby oświetlały tylko nawierzchnię, co pozwoli zapobiec przykremu efektowi olśnienia.  Przy ogrodzeniu należy stosować jedynie oprawy z mlecznymi lub matowymi kloszami. Aby zwiększyć komfort użytkowania, można wyposażyć lampy w czujniki zmierzchowe lub sterowanie czasowe. Dzięki temu oświetlenie będzie się włączało i wyłączało automatycznie o określonej porze. Można też zastosować czujnik ruchu, który uaktywni źródła światła wtedy, gdy ktoś pojawi się w wyznaczonej strefie. To ostatnie rozwiązanie pozwala oszczędzać energię elektryczną, jednak pod warunkiem, że strefa aktywności zostanie odpowiednio wyznaczona, inaczej czujnik będzie reagował na przebiegające drobne zwierzęta czy przechodniów idących chodnikiem.

Oświetlanie elementów ogrodu

Za pomocą światła można wydobyć z mroków najpiękniejsze lub szczególnie interesujące fragmenty ogrodu i nadać im nowy wyraz, podkreślając zestawienia kolorystyczne, kształt koron lub gałęzi, a także spotęgować efekt estetyczny poprzez grę światła i cienia. Wybierając obiekty przeznaczone do oświetlenia ogrodu, warto się zastanowić, z jakiego miejsca i z jakiej odległości będziemy je oglądać. Możemy rzucić snop światła na roślinę pojedynczą lub całą grupę roślin, na rzeźbę, taflę wody albo wodę w ruchu, czyli fontannę, wodospad czy strumyk. Ważne, aby stworzyć niepowtarzalny klimat, odmienny od tego, jaki panuje w ogrodzie za dnia. Do wykorzystania w tym celu nadają się specjalne oprawy na słupkach lub reflektorki. Możemy umieścić źródło światła u podstawy rośliny, za nią lub powyżej. Od tego zależy, czy oświetlimy cały obiekt, czy jeden jego element, na przykład kwiaty lub gałąź. Możemy wreszcie rozjaśnić światłem tło – wtedy silnie zarysuje się na nim wybrana roślina lub przedmiot. Niezwykłe efekty możemy osiągnąć, oświetlając wodę i rosnące w niej rośliny podwodnymi reflektorami lub lampami pływającymi po powierzchni.

Cechy dobrych opraw oświetleniowych

Oprawy wykorzystywane na zewnątrz budynków powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych: zabezpieczone przed pyłem oraz bryzgami, strugą albo silną strugą wody. Informują nas o tym oznaczenia umieszczane na oprawach. Najwłaściwsze są IP 54, IP 55 lub IP 56, gdzie pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed stałymi zanieczyszczeniami w skali 0-6, druga stopień zabezpieczenia przed wnikaniem wody w skali 0-8. Im wyższy współczynnik, tym lepsze zabezpieczenie. Klosze wykonywane są ze szkła, szkła hartowanego lub poliwęglanu. Bywają mleczne, przezroczyste, matowe lub pryzmatyczne. Mogą mieć także fragmenty zmatowione, zasłaniające źródło światła i chroniące wzrok przechodzących osób przed olśnieniem. Nowym rozwiązaniem jest oprawa, w której źródło światła jest ukryte – otoczenie oświetlone jest światłem pośrednim odbitym od odbłyśnika. Klosze w oprawach umieszczanych w podłożu mają czasami dodatkowe osłony w postaci pokrywy z otworami. Obwody należy wykonać ze specjalnego kabla do układania w ziemi typu YKY (-żo) z żyłą ochronną w żółto-zielonej izolacji albo przewodami umieszczonymi w rurkach z tworzywa sztucznego. Przekrój żył kabla powinien być dostosowany do planowanego obciążenia obwodu. Żyłę ochronną przyłącza się do obudowy słupków i opraw oświetleniowych. Przewody układa się na głębokości 70-80 cm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany