Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Oświetlenie ogrodu > Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku: wybieramy modne lampy do ogrodu
Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku: wybieramy modne lampy do ogrodu

Lampa Omnicube rdzawy doskonale nadaje się do oświetlenie tarasu (©SLV GmBH) źródło Spotline

MATERIAŁ PŁATNY
Oświetlenie ogrodu i tarasu po zmroku nie tylko ułatwia poruszanie się osób przebywających na zewnątrz domu, ale także pozwala wydobyć z mroków najpiękniejsze fragmenty ogrodu. Do oświetlenia tarasu i ogrodu wybierz modne lampy!

Właściciele domów nie mają wątpliwości, że furtkę, schody prowadzące do domu i drzwi, a także wjazd do garażu trzeba dobrze oświetlić, bo dzięki temu po zmroku poruszanie się po działce jest wygodniejsze, a my w domu czujemy się bezpieczniej. Warto jednak także oświetlić taras oraz wybrane fragmenty ogrodu.

Do wyboru mamy wiele typów zewnętrznych opraw oświetleniowych - nazywanych popularnie lampami, które mogą być mocowane na słupkach różnej wysokości lub umieszczane na poziomie terenu w trawniku czy nawierzchni. Dobrym rozwiązaniem są oprawy przeznaczone do montowania na ścianach budynków, czyli kinkiety i latarnie, oraz specjalne oprawy zagłębiane w ścianę (podobne można umieścić w policzkach schodów). Na małych działkach często wystarcza jeden punkt świetlny umieszczony na budynku (oprawa naścienna lub reflektor).

Oprawy oświetleniowe na taras i do ogrodu - ważne by oświetlały, a nie oślepiały

Wybierając oprawę oświetleniową, trzeba zadbać o komfort użytkowników posesji, przechodniów i osób przejeżdżających w pobliżu. Punkty świetlne powinny być tak usytuowane, aby oświetlały tylko nawierzchnię, co pozwoli zapobiec przykremu efektowi olśnienia.  Przy ogrodzeniu należy stosować jedynie oprawy z mlecznymi lub matowymi kloszami.
Aby zwiększyć komfort użytkowania, można wyposażyć lampy w czujniki zmierzchowe lub sterowanie czasowe. Dzięki temu oświetlenie będzie się włączało i wyłączało automatycznie o określonej porze. Można też zastosować czujnik ruchu, który uaktywni źródła światła wtedy, gdy ktoś pojawi się w wyznaczonej strefie. To ostatnie rozwiązanie pozwala oszczędzać energię elektryczną, jednak pod warunkiem, że strefa aktywności zostanie odpowiednio wyznaczona, inaczej czujnik będzie reagował na przebiegające drobne zwierzęta czy przechodniów idących chodnikiem.

Modne lampy do ogrodu z oferty firmy Spotline

Wśród bogatej oferty lamp zewnętrznych, którymi możemy oświetlić taras czy ogród na wyróżnienie zasługują oprawy z asortymentu firmy Spotline:

  • Lampa Omnicube rdzawy - lampa przenośna z aluminium i tworzywa, z przewodem zasilającym (długości 3 m), o wymiarach: 43,5 cm wysokości, 32 cm długości, 31 cm szerokości, do postawienia na płaskiej powierzchni (np. na podłodze tarasu), dająca mocne, punktowe światło. Znakomicie nadaje się do oświetlania tarasu, ganku czy altanki ogrodowej.
  • Lampa Bendo - nowość! lampa designerska projektu Karsten Witsch, lampa z aluminium i szkła, lampa ledowa, ściemniana, o wysokości 85 cm oraz 2,25 m. Można nią oświetlać taras, ścieżki w ogrodzie, podjazd do garażu, schody. W ofercie jest jeszcze kinkiet w kolorze grafitowym.
  • Lampa Rotoball Swing - lampa o kształcie kuli, wykonana z aluminium, polietylenu i stali nierdzewnej, wisząca, z przewodem zasilającym zakończonym wtyczką, klosz średnicy 25 cm, długość zawieszenia: 2,5 m. Można ją wieszać na przykład na gałęziach rozłożystych drzew.
  • Lampa Plenum Swing - lampa wisząca o kształcie stożka o wymiarach: 22,5 cm średnicy, 58 cm wysokości, jako jedyna lampa na rynku posiada specjalny uchwyt do zawieszania na gałęziach do średnicy około 10 cm bądź na metalowych rurach i innych elementach altany lub ogrodzenia, wykonana z alumninium i poliwęglanu, z przewodem zasilającym długości 3 m zakończonym wtyczką. Nadaje się do oświetlenie na przykład miejsca wypoczynku w ogrodzie bądź altany.
  • Lampa Kenga - nowość! to lampa, na której można siadać (wytrzymuje nacisk do 130 kg), może także służyć jako stolik. Zankomicie nadaje się do ogrodu lub na taras.

Oświetlanie elementów ogrodu

Za pomocą światła można wydobyć z mroków najpiękniejsze lub szczególnie interesujące fragmenty ogrodu i nadać im nowy wyraz, podkreślając zestawienia kolorystyczne, kształt koron lub gałęzi, a także spotęgować efekt estetyczny poprzez grę światła i cienia.
Wybierając obiekty przeznaczone do oświetlenia ogrodu, warto się zastanowić, z jakiego miejsca i z jakiej odległości będziemy je oglądać. Możemy rzucić snop światła na roślinę pojedynczą lub całą grupę roślin, na rzeźbę, taflę wody albo wodę w ruchu, czyli fontannę, wodospad czy strumyk. Ważne, aby stworzyć niepowtarzalny klimat, odmienny od tego, jaki panuje w ogrodzie za dnia.
Do wykorzystania w tym celu nadają się specjalne oprawy na słupkach lub reflektorki. Możemy umieścić źródło światła u podstawy rośliny, za nią lub powyżej. Od tego zależy, czy oświetlimy cały obiekt, czy jeden jego element, na przykład kwiaty lub gałąź. Możemy wreszcie rozjaśnić światłem tło – wtedy silnie zarysuje się na nim wybrana roślina lub przedmiot. Niezwykłe efekty możemy osiągnąć, oświetlając wodę i rosnące w niej rośliny podwodnymi reflektorami lub lampami pływającymi po powierzchni.

Cechy dobrych opraw oświetleniowych

Oprawy wykorzystywane na zewnątrz budynków powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych: zabezpieczone przed pyłem oraz bryzgami, strugą albo silną strugą wody. Informują nas o tym oznaczenia umieszczane na oprawach. Najwłaściwsze są IP 54, IP 55 lub IP 56, gdzie pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed stałymi zanieczyszczeniami w skali 0-6, druga stopień zabezpieczenia przed wnikaniem wody w skali 0-8. Im wyższy współczynnik, tym lepsze zabezpieczenie.
Klosze wykonywane są ze szkła, szkła hartowanego lub poliwęglanu. Bywają mleczne, przezroczyste, matowe lub pryzmatyczne. Mogą mieć także fragmenty zmatowione, zasłaniające źródło światła i chroniące wzrok przechodzących osób przed olśnieniem. Nowym rozwiązaniem jest oprawa, w której źródło światła jest ukryte – otoczenie oświetlone jest światłem pośrednim odbitym od odbłyśnika. Klosze w oprawach umieszczanych w podłożu mają czasami dodatkowe osłony w postaci pokrywy z otworami.
Obwody należy wykonać ze specjalnego kabla do układania w ziemi typu YKY (-żo) z żyłą ochronną w żółto-zielonej izolacji albo przewodami umieszczonymi w rurkach z tworzywa sztucznego. Przekrój żył kabla powinien być dostosowany do planowanego obciążenia obwodu. Żyłę ochronną przyłącza się do obudowy słupków i opraw oświetleniowych. Przewody układa się na głębokości 70-80 cm.

Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie tekstu Anny Skórkowskiej i materiałów firmy Spotline
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Powitanie !

Hej ! :) Mam na imię Kasia. Od poł roku mieszkam z moim narzeczonym w naszym wspolnym gniazdku...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia