Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Oświetlenie ogrodu > Oświetlenie ogrodowe: rzeźbienie światłem
Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodowe: rzeźbienie światłem

Umiejętnie operując oświetleniem ogrodowym, można kształtować pogrążoną w mroku przestrzeń wokół domu. W ogrodach zwykle stosuje się kilka technik oświetlenia.

Oświetlenie od dołu. Daje niezwykłe efekty wynikające z niecodziennego widoku liści podświetlonych od dołu oraz cieni skierowanych ku górze. Doskonale nadaje się do oświetlania żywopłotów, drzew i krzewów. W tym celu wykorzystuje się zwykle oprawy umieszczone w podłożu i niskie reflektory skierowane ku górze. Konieczne jest stosowanie źródeł światła o niskiej luminancji (małej jasności) lub opraw wyposażonych w akcesoria antyolśnieniowe (są to różne pierścienie nakładane na źródło światła, rastry kierujące światło w określone miejsce i inne osłony) w celu wyeliminowania lub ograniczenia efektu olśnienia.

Oświetlenie perspektywiczne. Stosuje się dla nadania głębi nocnemu wizerunkowi ogrodu. Polega ono na stopniowaniu jasności elementów rozmiesz­czonych w różnych odległościach od obserwatora. Elementy ogrodu położone bliżej są słabiej oświetlone niż znajdujące się dalej, a najbardziej oświetlone jest tło. Dobre widzenie obserwowanych w dali elementów tła oddaje odległość, która dzieli je od obserwatora, czyli nadaje prze­strzeni głębi. Możliwe jest wykorzystanie odwróconego wariantu tej techniki oświetleniowej – element bardziej oświetlony znajduje się na pierw­szym planie, a tło jest najciemniejsze na granicy widzenia.

Autor tekstu: Mirosław Rokicki
Autor zdjęć: Daniel Rumiancew
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Jak zaprojektować światło w ogrodzie - praktyczne wskazówki
Jak zaprojektować światło w ogrodzie - praktyczne wskazówki

Światło w ogrodzie daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala wyeksponować fragmenty ogrodu. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia