Instalacja oświetlenia ogrodu

2010-07-08 2:00

Instalacja oświetlenia ogrodu zasilana jest zwykle przez obwód wyodrębniony z instalacji domowej.

Obwód ten powinien zapewniać ciągłość zasilania oraz skuteczność ochrony przed porażeniem, dlatego konieczne jest jego wyposażenie w wyłącznik nadmiarowoprądowy dobrany do obciążenia instalacji oraz wyłącznik przeciwporażeniowy – różnicowoprądowy.
Instalacja niskonapięciowa (12 V, 24 V). Wymaga użycia transformatora redukującego napięcie z sieciowego (230 V) do wymaganego (12 V, 24 V). Pozwala na bezpieczne użytkowanie i łatwiejsze ułożenie przewodów elektrycznych (można je ułożyć samodzielnie), jednak do jej minusów należy zaliczyć bardziej skomplikowane sterowanie oświetleniem, brak możliwości użycia opraw energooszczędnych oraz konieczność stosowania grubszych przewodów zasilających w przypadku długich linii. Takie przewody są droższe, mniej giętkie, przez co gorzej się je układa, poza tym mogą współpracować tylko z określonymi typami opraw. Stosowanie instalacji niskonapięciowej jest absolutnie niezbędne w przypadku iluminacji basenów i oczek wodnych. Do oświetlania naziemnych części ogrodu ma sens jedynie w przypadku małych działek z niewieloma punktami świetlnymi.
Przewód elektryczny w instalacji niskonapięciowej powinien mieć długość nie większą niż 25 m ze względu na konieczność uniknięcia zbyt dużych spadków napięcia na dłuższych jego odcinkach. Ograniczeniem w stosowaniu tej instalacji jest też maksymalna liczba lamp, które można do niej podłączyć (suma mocy podłączonych lamp nie może przekraczać mocy transformatora). Instalację można wykonać samodzielnie, prowadząc przewody na głębokości co najmniej 30 cm w celu ochrony przed przypadkowymi uszkodzeniami podczas prac ogrodniczych.

Instalacja zasilana napięciem sieciowym (230 V). Jest o wiele bardziej praktyczna i uniwersalna. Nie tylko umożliwia podłączenie dowolnej liczby punktów świetlnych, ale może zasilać wiele innych urządzeń, na przykład elektronarzędzia lub sprzęt elektryczny do pielęgnacji ogrodu. Znacznie większy jest też wybór opraw oświetleniowych przeznaczonych do lamp zasilanych napięciem 230 V. Montaż instalacji powinien wykonać uprawniony elektryk. Jej projekt i wykonanie warto przeprowadzić jeszcze przed urządzeniem ogrodu. Dzięki temu w przyszłości uniknie się rozkopywania i niszczenia już zagospodarowanych części działki.
Przewody elektryczne należy układać w rurkach ochronnych na głębokości 70-80 cm. Poszczególne oprawy oświetleniowe podłącza się za pomocą puszek instalacyjnych o odpowiednim stopniu ochrony (co najmniej IP 67). Niektóre oprawy umożliwiają poprowadzenie okablowania przelotowego. W przypadku instalacji zasilanej napięciem sieciowym należy zadbać o zachowanie właściwej odległości od innych obiektów – fundamentów, instalacji wodociągowej oraz drzew.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają